Fırtına Marmaris'te Etkili Oluyor!

Fırtına Marmaris'te Etkili Oluyor!
Fırtına Marmaris'te Etkili Oluyor! (Fotoğraf: Nihat Özalp 5 Şubat 2020)

Marmaris'i Fırtına Vurdu!

Meteoroloji Genel Mdürlüğü'nün yaptığı açıklamada özellikle Akdeniz kıyı şeridinde şiddetli fırtına bekleniyordu. O fırtına şu anda Marmaris'te kendini hissettirmeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, bugün öğle saatlerinden itibaren rüzgarın kuvvetini artırarak, doğu ve kuzeydoğu yönlerden 6-8 kuvvetinde (saatte 50-75 kilometre) esmesi bekleniyordu.

Rüzgarın yer yer 9 kuvvetinde eserek (saatte 90 kilometre) kuvvetli fırtınaya dönüşebileceği uyarısı yapılan açıklamada, fırtınanın, cuma günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesinin tahmin edildiği belirtildi.

"Marmaris Sahilinin Yeni Ziyaretçisi" haberine buradan ulaşabilirsiniz

 

Beklenen Fırtına Marmaris'i Vurdu

Saatteki hızı 70 km ye ulaşan rüzgar Marmaris'i öğle saatlerinde vururken rüzgarın kuvvetinin 100 km‘ye kadar ulaşması bekleniyor.
Marmaris İlçe merkezinde aralıklı sağanak yağmur ardından öğle saatlerinde hızı 50 kilometre ile 70 kilometreleri bulan şiddetli rüzgâr sokakta olan vatandaşlara zor anlar yaşattı. Sahil kesiminde bulunan işletmeler masa ve sandalyelerini toplayarak korunaklı hale getirdiler. Tekne sahipleri teknelerini bağladıkları halatları sağlama alarak geçen fırtınadaki gibi zor durumda kalmamak için önlem aldılar.

Gulet Batmak Üzereyken Açığa Çekildi

MArmaris Yat Limanı'na bağlı bir gulet tekne, fırtınanın patlaması üzerine zor anlar yaşadı. Objektiflerimize de yansıyan bu durum karşısında, gulet personeli tekneyi açığa çekerek batmaktan kurtardı. Ancak açıktaki kötü hava şartları da guletin  cennet adası tarafındaki marinaya gitmeye zorladı.


Fırtına Kazalara Neden Oldu!

Yağmur ve şiddetli rüzgâr nedeniyle ilçe merkezinde 4’ü motosiklet olmak üzere toplam 5 maddi hasarlı kaza meydana geldi.
Marmaris'te, sağanakla derelerden gelen su denizin rengini değiştirdi. Derelerdeki çamurlu suyun döküldüğü bölgelerde deniz, kahverengine döndü. 
Meteoroloji yetkilileri sağanakların 2 gün boyunca süreceğini kuvvetli rüzgarında şiddetini arttırıp fırtına şeklinde eseceğini bildirdi.

Fotoğraf:

Nihat Özalp