Marmaris Esnaf Odası Durumları ve Gazetecilik Hakkında

  • Şubat 6, 2021
  • 0
  • 426 Görüntüleme
marmaris esnaf odası

“Geyik Muhabbetini Keselim Arkadaşlar”

Geçtiğimiz aylarda Muğla Orman Genel Müdürlüğü WhatsApp ‘ta “Basın Bilgi 48” diye bir grup kurmuştu. Marmaris’te Orman İşletme Müdürlüğü’de yapan çok değerli Enver Demirci Muğla’da görevdeyken kurulmuştu bu grup. Muğla genelinde tüm yangınlara gidemeyeceğimiz için buradan anında gelen görüntüleri ve bültenleri daha helikopter havadayken Marmarisliler’e iletebiliyorduk.

***

Sayın Yasin Yaprak göreve başladığında da bu sistem devam etti ancak basın danışmanı çok mu şımartıldı, havaya mı sokuldu ne olduysa bu gruptan kendinden büyük yada gazetecilik vasfına daha çok sahip olanlara aşağılayıcı bir mesaj atınca ve kimse tepki koymayınca grubu terk ettim.

WhatsApp’ta Basına İlk Sansür Muğla Orman Genel Müdürlüğünden

Birbirinden farklı düşüncede, eğitim seviyesinde, kültürde ve tecrübede olan yaklaşık yüz gazetecinin bulunduğu grupta herkesin aynı fikirde olması mümkün değil ve bu durumda paylaşımlara da agresif yorumların yapılması çok normal.

***

Ancak grupta hiç bir karşıt görüş yokken, tartışma yokken kim olduğunu hatırlamadığım birilerinin yaptığı espri üzerine “Geyik Muhabbetini Keselim Arkadaşlar, Burada Gereksiz Paylaşım Yapanları Gruptan Çıkartmak Durumda Kalacağız, Gereksiz Paylaşımları Geyik Muhabbeti Şeklinde Devam Ettirenleride” diye bir yorum yaparak gazetecilere hakaret etmiş ve grubu yorumlara kapatarak sansür uygulamıştı Yüksel(soyadı yok bende) denen şahıs.

***

Bu Muğla’da gazetecilere whatsapp uygulaması üzerinden uygulanan ilk sansürdür. Gazeteciler, işinize geldiğinde “Değerli Basın Mensupları”, işinize gelmediğinde “Geyik Muhabbetini Kesin” diyebileceğiniz şamar oğlanları değildir! Bu üslubu bir gazeteciye kullanılmasını kabul edemem ve grubun gazetecilere yorumlara kapatılması sansürünü kabullenemem düşüncesiyle gruptan ayrıldım ama birçok dernek üyesi ve yöneticisi “gazeteci” arkadaşımız hakareti hala anlamamış olacaklar ki grupta kalmışlar.

***

Özür dilemeyi bilmeyecek insanların Muğla genelinde görev yapmasından hicap duyuyorum. Gazetecilik ruhunu sahiplenmeden görev yapan arkadaşlar ise acilen kendilerine çeki düzen vermeli. Yazılacak çok şey var ama belki başka sefere…

Marmaris’te Gazetecilere Yönelik Sansür Tüm Şiddetiyle Devam Ediyor!

Marmaris Belediyesi’ni, Ak Parti Marmaris teşkilatını ve bir kaç kurumu bu konuda uyardık. Gerek haber müdürümüz Ender Türkkan gerekse ben hem köşe yazılarımızdan, hem whatsapp gruplarından “bize bülten yazmayın, habere davet edin; haberden sonra bülten hazırlayıp habere konu olan yere gelemeyen arkadaşlarımız için yada haberi detaylandırabilmemiz için bülten hazırlayıp paylaşın” diye defalarca uyardık.

***

Whatssapp gruplarını yoruma kapayarak gazetecilere sansür uygulamayın diye defalarca uyardık ancak çok fazla dik duran olmadığı için, bunu da çok iyi bildikleri için bu sansüre devam ettiler. Marmaris Belediyesi ve Ak Parti Marmaris İlçe teşkilatının gruplarından bu yüzden ayrıldım.

Kimsenin Paralı Askeri Olmadık! Tek Amaç Marmaris’i Pislikten Kurtarmak ve Korumak!

Arkadaşları sürekli uyardık bize hazır haber atmayın! Biz reklam platformu değiliz, sizin paralı askeriniz hiç değiliz. Arkadaşlar küfreder gibi bülten yollamaya devam ediyorlar.

***

Tembel gazeteciler yetiştirmek, onların baktığı pencereden bizi baktırmak için uğraşarak sadece kendilerini kandırıyorlar.

***

Marmaris’in ayağa kalkması için öncelikle medyanın işini düzgün ve objektif yapması için çaba göstermelisiniz. Daha çok Babıali kültürüyle(!) eğitilmiş gazetecilerin Marmaris’te görev yapmasına ön ayak olmalısınız.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris'in Hedefi Sıfır Vaka Sayısı

***

Siyasetle kirlenen gazeteci Marmaris’e sadece zarar veriyor. Kafasını çeviriyor ve vatandaşı duymamaya başlıyor. Kendisine para veren siyasetçileri alkışlıyor, suçlarını gizliyor en kötüsü çılgınca şakşaklıyor.

***

Gazetecilik ruhunu köreltenlerle savaşıp, genç yetenekleri kazandırmak artık bizim yeni görevimiz olacak gibi görünüyor.

Neyse kısaca değinip çıkacaktım, uzattım ama bu konuya bir daha dönerim ve de dönmeliyim!…

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odasında Bir Şeyler Mi Oluyor?

Geçtiğimiz günlerde gece saat 22:00’da da sevgili Mehmet Ayyıldız’dan aynen şöyle bir basın bülteni geldi:

Marmaris esnaf ve sanatkarlar odasi baskanliginin 2 subat 2021tarihinde yapilan olagan ocak ayı toplantisinda yonetim kurulu baskanligina yapilan secimde oy birligi ile mehmet ayyildiz secildi.

Toplantida asil yonetim kurulu uyesi olan turan karabenli ve temel ilhan in ocak 2021 de isletmelerini kapatmis olmalarindan dolayi 5362 sayili kanun geregi yonetim kurulu asil uyelikleri dusmus oldu.

Bu durumda yedek yonetim kurulu listesinde 2 yedek uye kanun geregi yonetim kurulu asil uyeligine cagirilmak zorundaydi.

2020 yilinda ayni sekilde 2 asil uye esnaflik faaliyetini sona erdirmesinden dolayi 1. ve 2. Sira yedek uye esnaf odasi yonetimine davet edilerek alınmıştı.

2021 ocak ayinda 2 asil uye esnafligini sona erdirince bu sefer yedek uye listesinden sira ile 3. Siradan fikri kolkesen 4. Siradan mehmet ayyildiz asil yonetim kurulu uyeligine cagirildi.

5362 sayili kanun geregi asil yonetim kurulunda iki tane ayni soyisimden kisinin yer alamayacagindan dolayi ve ozellikle son 3 yildan beri oda idaresinde etkin rol oynayan mehmet ayyildiz in yonetim kurulunun tumunun tavsiyesi uzerine yapilan secimde mehmet ayyildiz oy birligi ile Marmaris esnaf ve sanatkarlar odasi baskani olarak secilmis oldu.

Gecenin o saatinde hayırdır inşallah dedik ve okuduk ama okudukça işin içinden çıkılmaz bir hal aldı durum. Bu kadar detaya ne gerekmarmaris esnaf odası vardı? Gece gece ne alaka diye düşünürken yine mesajla tebrik ettim Ayyıldız kardeşimi. Haberi girmedik çünkü bir tuhaftı ve bizi çağırılmadan yollanan bültenleri kullanmıyorduk. Ha! Davet ediliriz, gidemeyiz; bülten yollanır onu gireriz. Herkes paylaşırken biz durduk. İşler zaten yoğun.. Sürprizlerle geliyoruz yakında Marmarislilerin karşısına …

****

Ertesi gün Oda’dan ikinci açıklamayı beklerken sosyal medya yıkılmaya başladı bile. Konuyu bilemem, şu anda bilmek de istemiyorum ancak ileri ki günlerde oda durumu kendi içinde düzeltmezse, her şey açık-seçik demokratik ortamda yapılıp kendi içlerinde uzlaşırlarsa başkan kim olursa olsun gelecek günler güzel.

***

Ha uzlaşamadılar, Marmaris için kısa bir süre çarşı karışır. Haksız olanın itibarı zarar görür.

***

Bu hafta gelişmeleri bekleyeceğiz ondan sonra araştırmalarımızı tamamlayacağız.

***

Sağımız solumuz yok! Kimseye minnetimiz yok! Hedefi “Temiz Marmaris” olan herkesle varsa sorunlarımızı bir kenara bırakır aynı kulvarda koşarız…

Ama kimseyle aynı takımda olamayız!

Biz Marmaris’i Yaşatan Dergiyiz, Artık Sürekli Buradayız!

Biz MARMARİS LIFE’ız!

Murat Ersan

6 Şubat 2021

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir