Dövmeye dokunan sihirli eller

Dövmeye dokunan sihirli eller
Dövme Kimilerine göre bir şans işareti, kimilerine göre özel bir anlamı olan şekillerin vücuda özel iğneler ile işlenmesi.

Tattoo, Türkçe ismi ile Dövme... Dünya üzerinde yüzyıllardır süregelen bir sanat. Kimilerine göre bir şans işareti, kimilerine göre özel bir anlamı olan şekillerin vücuda özel iğneler ile işlenmesi. Farklı zaman dilimlerinde farklı amaçlara hizmet etmek için yapılmış bir moda. Yıllardır yapıldığı gibi, yarın da vazgeçilmeyecek bir sanat. Günümüzde daha çok estetik amaçlı yapılan, duyguların dışa vurum şekli. Dövme, insanın ruhunun dışa, tenine yansımasıdır. Hatta bazı kişilerin kendilerini en iyi ifade etme araçlarından birisidir.
Kimisi koluna, kimisi sırtına, kimisi bacağına yada vücudunda kendisi için en iyi duracağına inandığı yere yaptırdığı dövmeler yıllarca sizinle beraber her gittiğiniz yere gelecek bir mühür. Ancak ilk dövmeyi yaptırmak öyle kolay değildir. İlk dövmeyi yaptırmadan önce defalarca değişen fikirler, acaba hangi dövmeyi, nereme yaptırsam soruları ve en sonunda verilen karar ile, dövmeci koltuğuna oturularak ilk iğnenin vücuda işlemesi ile yavaş yavaş resmin ortaya çıkmasıyla tamamlanan bir süreç. Fakat taa ki her şey o ilk dövmeyi yaptırana kadar. İlk dövmenin vücuda işlenmesi bittikten sonra kimilerinde gerçekten bir hastalık haline gelebiliyor dövme. Daha sonrasında ise yeni dövmelerin yaptırılmaya başlanması ve adeta vücudun bir tual gibi işlenmesi ile devam eden bir süreç.
 
Marmaris’te de hemen hemen her sokakta bir dövmeci bulunurken kararı bu kadar zor verilen dövme için doğru adres neresi olmalı. 2013 yılından bu yana dövme işini yapan Erkan Nehir bugüne kadar onlarca dövmeye imza atmış. Kimi dövmeleri yeni baştan değiştirmiş, kimilerine ekler yaparak farklı bir havaya sokmuş, kimilerine ise ilk dövmelerini yaparak hayatları boyunca vücutlarında taşıyacakları bu özel resimleri nakış işler gibi işlemiş.  Peki kim bu Erkan Nehir ?
Erkan Nehir 1996 yılında Marmaris’e gelerek turizm sektöründe çalışmaya başladı. Çocukluk yıllarından beri merak duyduğu resim sanatına çalıştığı süre içerisinde de devam etti. Animasyon sektöründe başladığı çalışma hayatında, bu mesleğin yanı sıra sahne dekorları/duvar resimleri çalışmaları da yaptı. Marmaris’te  karma ve kişisel resim sergisine katılmış bir sanatçı. 2004 yılında çizim kabiliyetini daha iyi kullanabilmek için animatörlüğün yanı sıra grafik tasarım mesleğine adım atan Erkan Nehir bu dalda her gecen gün kendini yetiştirerek daha başarılı çizimler ortaya çıkartmaya başladı.
Çeşitli yerel dergilerde tasarımcı olarak çalıştı ve birçok ulusal logo tasarım yarışmasında ödüller kazandı.  2013 yılında Animatörlük mesleğini bıraktıktan sonra dövmecilik yapmaya başladı. Resim çizme konusunda olduğu gibi, bu konuda da hiç bir eğitim almadan, profesyonel dövme sanatçılarının videolarını izleyerek kendini geliştirdi.  Sadece hazır şablonları kullanmanın dışında, kendine özgü serbest stil font ve yazı karakteri çalışmaları da yapmakta. Erkan Nehir’i Marmaris’teki diğer dövmecilerden farklı kılan unsur, aynı zamanda ressam ve grafik tasarım sanatçısı olması ve bunu yaptığı dövme tasarımlarına yansıtması. Çeşitli otel ve stüdyolarda dövme sanatçısı olarak çalışmasının ardından şu anda Marmaris/Armutalan’da kendi stüdyosu olan EN Tattoo Studio’da müşterilerine hizmet veriyor..

Önce kendime dövme yaptım
6 yıldır dövme yaparak bir çok yerli ve yabancı turistte hizmet veren Erkan Nehir ilk dövmesini kendi vücuduna yaptığını da ifade ediyor. Nehir “Çizim kabiliyetim sayesinde dövme sanatına yönelmem pek uzun zaman almadı. Elbette ilk başlarda bir çok zorluk çektim. Kendi üzerimde ufak denemeler yaparak, hatta hatalar yaparak, doğrusunun nasıl yapılması gerektiğini öğrendim. Sonuçta tehlkeli sayılabilecek bir meslek ve bir hatadan geri dönüş çok zor. Tereddütlerim olmuştu. Fakat geri dönüşler ve ortaya çıkan işler beni cesaretlendirdi. Çizim tekniklerini bilmemin bana çok büyük faydası oldu. Yaklaşık 1 ay içerisinde bir stüdyoda çalışmaya başlamıştım bile. Her ne kadar müşterilerim hep memnun ayrılsa da, geriye dönüp baktığımda her geçen gün yeni birşeyler öğrendiğimi görüyorum ve öğrenmeye devam ediyorum.

Sürekli güncel kalmak gerekli
“Bu sektörü sürekli takip ederek güncel kalmak çok önemli. Gerek yeni teknikler, gerekse popüler tasarımlar konusunda sürekli araştırma yapıyorum. Resim yeteneğimin yanı sıra grafik tasarımcı olmam sayesinde de, kendime ait tasarımlar yapıyor veya referans görseller üzerinde değişiklikler yapıyorum.  Elbette bu mesleği ressam veya grafik tasarımcı olmadan da yapanlar var ve güzel işler çıkarıyorlar. Fakat ressam ve grafik tasarımcı olmak yaratıcılık konusunda tabii ki bir artı sağlıyor ve işinizde daha profesyonel olmanız için yardımcı oluyor. Özellikle yurt dışında bir çok ülkede, resim çizme kabiliyetiniz yoksa, dövmeci olarak iş bulmanız ve bu mesleği yapmanız mümkün değil. Yaklaşık 7-8 yaşından bu yana resim çiziyorum ve ilk olarak kara kalem ile başladım. Daha sonra bir kaç yağlı boya ve sulu boya çalışmam oldu. Kara kaleme olan merakımdan dolayı genelde siyah ve gri realizm dövme çalışmalarını daha çok tercih ediyorum. Tabii müşterilerin isteğine göre her stilde çalışma yapıyorum. Bu mesleği yaparak para kazanmanın ötesinde amacım, ulusal ve uluslararası alanda güzel çalışmalara imza atmak” 

Türklerde dövmeyi seviyor
“Bir kaç sene öncesine kadar “dövme” kelimesini duyunca biraz mesafeli yaklaşan Türk halkı artık bu konuya daha sıcak bakmakta. Her kesimden dini inanca sahip bir çok müşterim var ve bu tabunun aşılması mutluluk verici. Aslında dövme kültürünün binlerce yıl öncesine dayandığı ve bu süre içerisinde eski Türk topluluklarında da kullanıldığı görülmüştür.  
 

Genelde en çok sorulan soru; “Ben dövme yaptırmak istiyorum da, bana ne gider?”....
“Eğer ilk dövmenizde kafanızda böyle bir soru varsa, dövme yaptırmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Dövme vücudunuzda ömür boyu taşıyacağınız bir aksesuar ve bu aksesuarı sadece siz seçmelisiniz.  Tamamen emin olup ondan sonra dövme yaptırmak en mantıklısı olacaktır. İlk kez dövme yaptıracaklara bir kaç öneri verecek olursak; özellikle tatil bölgesinde olanların, dövme öncesi ve sonrası iyileşene kadar dövme yapılan alanı güneşten uzak tutmaları gerekir.  Ayrıca dövme öncesi alkol alınmaması gerekir. Alkol dövme yapılan alanın daha çok kanamasına sebep olacağından hem yara olma ihtimali artar, hem de iyileşme sürecinde renk solması yaşanır.  Dövme sonrası bakımı vs. konusunda kesinlikle dövmecinizin talimatlarına  uymalısınız. Bazen her dövme sanatçısı farklı şeyler söylese de, genel olarak sizin için en uygun bakımı söyleyeceklerdir”


 
Ucuz dövme size daha pahalıya patlayabilir
“Gelelim fiyat konusuna. Kimi dövmeci saatlik çalışma ücreti isterken kimisi model ve boyutuna göre fiyat vermektedir. Dövme kesinlikle ucuz bir aksesuar değildir. Kullanılan malzeme masrafı gibi unsurlardan önce bunun bir sanat olduğunu belirtmek isterim.  Aslına bakacak olursak, bir kez satın alarak ömür boyu taşıdığınız bir dövme dünyanın en ucuz aksesuarıdır.  Her üründe olduğu gibi, ucuz dövmeler de elbette vardır. Tabii alacağınız sonuç aynı kalitede olur mu buna kimse garanti veremez. Bu yüzden karar vermeden önce, sadece fiyat bazlı araştırmak yerine, fiyatın yanı sıra görüştüğünüz dövmecinin daha önce yaptığı işleri, müşter memnuniyeti ve hatta stüdyo ortamını görmenizde fayda var.  Yarı fiyatına yaptırdığınız bir dövme size 2-3 kat daha pahalıya gelebilir. Günümüzde dövme silme işlemleri laser yöntemi ile artık kolaylıkla yapılabiliyor. Fakat bu süreç çok daha acı verici ve uzun bir süreçtir. Bu yüzden dövmecinizi ve dövmenizi seçmeden önce iki kez düşünmekte fayda var”

Dövmecinize her şeyi sorun
“Bir dövme stüdyosuna girdiğinizde veya bir model seçerken kafanıza takılan bir soru olursa sormaktan çekinmeyin. Örneğin dövme yapıldıktan sonra neden bir süre plastik bandajla kaplanması gerekir, neden sadece belli kremler kullanılır, en iyi bakım yöntemi nedir, istediğiniz model yaptırmak istediğiniz vücut kısmı için uygun mu vs. Dövmeciniz sizi bu gibi konularda aydınlatacaktır. Enfeksiyon vakaları nadir de olsa genellikle bakım sırasındaki yanlış uygulamalardan kaynaklanır. Gayet profesyonel ve hijyen bir ortamda dövme yaptırsanız dahi, eğer bakım sürecinde yeterli özeni göstermezseniz enfeksiyon veya aşırı renk solması yaşanabilir. Bu bakımdan, dövmecinizin tavsiyelerine uymanız gerekir. Her insanın cilt yapısı farklıdır. Dövme kimi ciltte senelerce aynı kalitede kalırken, bazı ciltlerde erken ve aşırı renk kaybı olabilir. Bu doğal bir durumdur. Dövme tamamen iyileştikten sonra ufak rötuşlar yapılabilir”

Sizin vücudunuz sizin zevkiniz
“Bir dövmenin tahmini iyileşme süresi  2-3 hafta arasıdır. Cilt yapısı ve bakım durumuna göre bu süre kısalabilir veya uzayabilir. Fakat tekrar dokunuş yapabilmek için en az 3 hafta beklemekte fayda var. Dövme sanatçıları müşteri isteğine göre her türlü stilde çalışma yapmalarına rağmen, bazı dövmeciler belirli bir konuda daha uzmanlaşmıştır. Örneğin kimi sanatçılar realist çalışmalarda daha iyi iken, bazıları, çizgisel, desen vs. konularında daha iyi olabilmektedir. Dövmecinizi seçerken istediğiniz modele göre bu konuya da dikkat ederseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 
Ve en önemlisi, istediğiniz bir dövmeyi yaptırdıktan sonra olumlu veya olumsuz bir çok yorum alacağınız kesin. Eğer kararınızı vermişseniz, yapılan işten memnunsanız, olumsuz yorumları dikkate almayın. Sizin vücudunuz ve sizin zevkiniz.
Hayat boyu pişman olmayacağınız kararlar almanız dileğiyle...

www.erkannehir.com
instagram: erkan_tattoo