EFSANE ÇEVRECİ FİLİZ ERSAN RUHU GERİ DÖNÜYOR!

  • Aralık 16, 2020
  • 0
  • 963 Görüntüleme
Marmaris Çevre Koruma Derneği - KOD 48

Marmaris Çevre Koruma Derneği Yumruğu Masaya Vurdu!

Marmaris’in doğal güzelliklerinin ve çevresinin korunması için çeyrek asırdan daha uzun süre çaba gösteren rahmetli Filiz Ersan’ın ruhu yeniden filizlendi.  Geçtiğimiz Mayıs’ta başvurusu yapılan “Marmaris KOD 48 Çevre Koruma Derneği” resmen kuruldu. Tüm Marmaris Life ekibinin de çatısı altında toplandığı Derneğin kurucu Başkanı Filiz Ersan’ın kızı Ufuk Ersan Tavityan oldu. Masaya vurduğu yumruklarla hafızlardan silinmeyen ünlü çevreci Ersan, demirin simgesi FE’nin isminin kısaltılmasıyla aynı olduğundan “Demir Yumruk” olarak anılırdı. Dernek yöneticileri bu geleneği sürdüreceklerini belirterek “vatandaşın, hakkın, Marmaris’in ve Türkiye’nin menfaatlerinin yanında olacağız, haksızlığın, talanın, çevre katillerinin, insanlık düşmanlarının karşısında olacağız; Filiz Ersan gibi olamasak da birlikte bir yumruk olup olumsuzlukların üstüne balyoz gibi ineceğiz ve bu yolda tek destekçimiz yine Marmaris halkı olacaktır” dediler.

GÖREV: Marmaris Çevre Koruma KOD: 48

Filiz Ersan, Marmaris yakın tarihine damga vuran en önemli isimlerden birisi.. İlçenin doğal güzelliklerinin ve çevresinin korunması için çeyrek asırdan daha uzun süre çaba gösterdi.. 1989’da başladığı mücadelesini, son nefesine, yaşamını yitirdiği 2015’in Temmuz ayına kadar sürdürdü. Kızı Ufuk Ersan Tavityan ve oğlu Murat Ersan, anneleri gibi Marmaris’in doğal güzelliklerine sahip çıkabilmek amacıyla geçtiğimiz Mayıs ayında Kaymakamlık Dernekler Masası’na başvurdu. İncelemeler, prosedürler tamamlandı, başvuru Ankara’da onaylandı, “Marmaris KOD 48 Çevre Koruma Derneği” adı verilen sivil toplum örgütü resmen kuruldu.

Marmarisliler Dernekte Daha Çok Söz Sahibi Olacak!

Derneğin kurucu Başkanı Filiz Ersan’ın kızı Ufuk Ersan Tavityan oldu. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Mustafa Devrim İlyün, Burcu Kavunoğlu, Kadri Burak Tan, Talat Cenk Tan, Murat Ersan ve İpek Ersan. Özellikle Marmarislilerin derneğe olan ilgilerinin çok fazla olduğunu, kısa süre içinde katılımları kabul edilerek Marmarislilerin Marmaris’e sahip çıkma yarışına gireceğini belirten dernek yöneticileri “bu bizi daha çok mutlu etti, çevrecileri tetikçi gibi görüp elini taşın altına sokmadan, uzaktan Marmarisli olunmaz! Marmarisli Marmaris’i koruyarak gücünü gösterir ve gösterecektir. Her Türk vatandaşı zaten doğal bir çevrecidir, çevreyi kirletenler de bizden değildir!” dediler.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Depremle Sarsıldı

Görevimiz “KOD 48: Kıyı-Orman-Deniz ve Muğla”

Derneğin amacı, resmi kayıtlara şu sözlerle geçti: “Dernek, Muğla ve öncelikle Marmaris çevresinde, doğal çevrenin ve doğal hayatın korunması, geliştirilmesi, canlıların sağlıklı yaşamasına zarar veren, her türlü çevre sorunu ile mücadele etmek, çevreye sahip çıkmak, Kıyı-Orman-Deniz (KOD) alanlarında koruma faaliyetlerinde bulunmak, bu alanlardan çevreye zararlı davranışlarda bulunanları ihbar etmek, uyarmak; bu alanlarda oluşan kirlenmeye gönüllü olarak müdahale etmek ve yapılan çalışmaları desteklemek; çevreyi kapsayan tüm unsurlar (insan, doğa, hayvan yaşamı, tüm doğal hayat) konusunda çalışmalar yapmak ve toplumsal bilinci geliştirmek amacı ile kurulmuştur.”

Ufuk Ersan Tavityan Kimdir?

1965 İstanbul doğumlu.. Saint Benoit Fransız Lisesi ve M.Ü. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil ana sanat dalı mezunu. Vakkorama’da Tasarım Danışmanlığı, Türkiye’de Moda sektörünün öncü markalarına İhracat yapan firmalarda yaratıcı müdür olarak çalıştı. 1048 koleksiyon hazırladı. Halen Saucy Henz App’da geçmişten geleceğe özel bir iz bırakılmasıyla uğraşıyor. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan ile Ressam Ahmet Şevki Ersan’ın kızıdır. Opera Sanatçısı Kevork Tavityan ile evli, bir çocuk ve iki kedi annesidir. Marmaris Kod 48 Çevre Koruma Derneği Başkanıdır.

Çevre İhbar Hattı:

Özellikle Marmarisliler tüm çevre ihbarları için sosyal medya’dan Marmaris Çevre Koruma, Marmaris Çevre Gönüllüleri ve 0.544.2484848 telefon hattından ihbarda bulunabilecekler.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir