Marmaris Belediye Binası Boşaltıldı

  • Ocak 20, 2021
  • 0
  • 1322 Görüntüleme

Hangi Belediye Yetkilisi, Birimi Nerede Hizmetini Sürdürüyor? Kuyumcular Çarşısı’nın Akibeti Ne Olacak?

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Marmaris Belediyesi Hizmet Binası, iskeletindeki demirlerin gözlük sapı kadar inceldiği belirtilip, ‘riskli’ ilan edildikten 9 yıl sonra boşaltıldı. Belediye, üç ayrı adreste hizmet vermeye başladı. Kamuoyunu aydınlatmak amacıyla, hangi birimin, hangi yetkili ismin nerede görev yaptığı tek tek açıklandı.  Söz , Marmaris Belediyesi’ne ait gayrimenkullerden açılınca, yine 9 yıl önce ‘riskli’ diye tanımlanıp, boşaltıldıktan sonra  kaderine terk edilen Çarşı’nın göbeğindeki Kuyumcular Çarşı’nın akibeti akıllarda soru olarak kaldı.

En başından yani 2011’den bugüne kadar konuya ilişkin kamuoyuna aktarılan bilgi, açıklama ve yapılanlar ile Kuyumcular Çarşısı hakkındaki görüşümüz şöyle:

Tarih 6 Aralık 2011, günlerden Salı, yer Marmaris Belediyesi Meclis Toplantı Salonu, saat 15.00 sıraları. Belediye Başkanı Ali Acar başkanlığında Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştiriliyordu. Başkan Ali Acar, gündem dışı açıklamalarda bulundu, 23 Ekim 2011’de yaşanan ve 644 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan Van depreminin etkisiyle o dönem  tüm ülke gündeminin ilk sırasında yer alan kentsel dönüşüm’ hakkında konuştu.

Binanın Demirleri Gözlük Sapı Kadar İnce

Ali Acar, özel bir firmaya kurumlarına ait taşınmazların depreme dayanıklılığını ölçtürdüklerini, belediye binasının yapımında kullanılan demir parçalarının kalınlığının gözlük sapı kadar inceldiğini belirtip, şunları söyledi:

Durum Vahim Belediyeyi Taşıyacağız

“Durum vahim. Betonların içerisindeki demir parçaları gözlük sapı gibi incelmiş. Binayı boşaltmaya hazırlanıyoruz. Yeni bir belediye sarayı inşa edene kadar geçici adrese taşınacağız. Uygun bir bina arıyoruz. Kurumumuza ait Kuyumcular Çarşısı’nda da durum farklı değil. Depreme dayanıklılığın az olduğu tespit edilen 5 katlı bu binayı yıkıp, yeniden inşa edeceğiz.”

Boşaltılmadı, Tadilat Yapıldı

Başkan Acar’ın açıklamasının ardından konu hakkında hareketlilik başladı. Yönetimiyle anlaşıldığı, Atatürk Caddesi üzerindeki bir iş merkezinin Belediye Hizmet Binası olarak kiralanmak üzere olduğu konuşuldu. “Bugün yarın taşınılacak” derken aradan aylar geçti, belediye aynı adreste hizmet vermeye devam etti. Birkaç yıl sonra da iskelet demirlerinin “gözlük sapı kadar ince” olduğu kaydedilen bina, baştan aşağı, tepeden tırnağa tadilat edildi.

Oktay Da “Riskli, Boşaltıp Taşınacağız” Dedi

Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Marmaris Belediye Başkanı olan Mehmet Oktay, aynı yılın Nisan ayında ilçedeki basın mensuplarıyla ilk buluşmasında, sorulmadan konuya değindi, özetle “Bina riskli belediyemizi taşıyacağız” dedi. Yeni adres olarak da (gerekli imar çalışmaları tamamlanması halinde) Armutalan’daki bir bölgeyi gösterdi.

Yarım Asırlık Bina Boşaltıldı

Ve tarih Aralık 2020, yani Marmaris Belediyesi Hizmet Binasının demirlerinin gözlük sapı kadar inceldiğinin açıklanmasından tam 9 yıl sonra ‘taşınma’ işlemi başladı. Bugün basın mensuplarına gönderilen açıklamada, yapılan testler sonucu ‘riskli’ olduğu belirlendiği kaydedilen yapıdan taşınma işlemlerinin tamamlandığı, yaklaşık yarım asır önce inşa edilen son 30 yıldır da Belediye Hizmet Binası olarak kullanılan binanın tamamen boşaltıldığı ifade edildi.  Bu arada boşaltılan binanın yıkılacağı, yerine hayata geçirilecek projenin ise birkaç gün içinde açıklanacağı öğrenildi

Bu haber de ilginizi çekebilir  Muğla'da Kontrollü Normalleşme Süreci Başladı

Açıklamada, kamuoyunu aydınlatmak amacıyla hangi birimin, hangi yetkili ismin nerede görevlerine devam edeceği yönündeki bilgiler de yer aldı. Bu ayrıntıya geçmeden önce, 9 yıl öncesine dönelim ve eski Belediye Başkanı Ali Acar’ın konuya ilişkin konuşurken sarf ettiği bir cümleyi hatırlayalım.

Ya Kuyumcular Çarşısının Hali Ne Olacak? Yıkılacaksa Yıkılsın, Yıkılmayacaksa Kazanılsın

Ali Acar, “Kurumumuza ait Kuyumcular Çarşısı’nda da durum farklı değil. Depreme dayanıklılığın az olduğu tespit edilen 5 katlı bu binayı yıkıp, yeniden inşa edeceğiz” demişti. Bilmeyenler için, Kuyumcular Çarşısı, Çarşı’da, PTT hizmet binasının yanında, Yeni Cami’nin karşısında. İçerisinde daha önce işyeri ve büro olarak kullanılan onlarca taşınmaz var. Yani hem konum hem de fiziksel özellikleriyle bir hayli değerli gayrimenkul. Kamu malı olan bina yaklaşık 9 yıldır boş duruyor. Riskli olduğu gerekçesiyle boşaltıldı ama yıkılmadı, ‘meczup’ halde akıbetini bekliyor.  Hal böyle olunca akıllara şu sorular geliyor:  “Riskliyse niye yıkılmıyor, depremde saatli bomba etkisi oluşturabilecek yapı Çarşı’nın göbeğinde niye duruyor? Risk yoksa yada bertaraf edilebilecekse, böylesine değerli bir kamu taşınmazı neden işler ve verimli hale getirilmiyor?”

Hangi Belediye Yetkilisi, Birimi Nerede Hizmetini Sürdürüyor?.

Buna göre, İçmeler Hizmet Binası, Kültür-Sanatevi ve Armutalan Kültür Merkezi bir süreliğine belediye birimlerine ev sahipliği yapacak.

Başkan Ve Başkan Yardımcıları

Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İçmeler Hizmet Binası ve Kültür Sanatevi’nde çalışmalarını sürdürecek. Başkan Yardımcıları Hakan Köksal, Burak Demirtaş ve Ali Zağlı İçmeler, Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ise Kültür ve Sanetevi’nde bulunacak.

İçmeler’de Hizmet Veren Müdürlükler

İmar Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Ruhsat ve Evlendirme Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü, Hukuk Servisi, Muhtar İşleri Müdürlüğü, Emlak İstimlak Müdürlüğü..

Zabıta Armutalan’da

Zabıta Müdürlüğü ise Armutalan Kültür Merkezi’nde hizmet vermeye başladı.

Kültür Sanat Evi’ndeki Müdürlükler

Mali Hizmetler bünyesinde hizmet veren Tahsilat ve Tahakkuk vezneleri, İcra Takip birimi burada çalışmaya başladı. Basın – Halkla İlişkiler, Çevre, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Müdürlüğü.

Fotoğraf: Marmaris Belediyesi

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir