Mehmet Oktay : Siyasi bedeli ne ise öderim

Mehmet Oktay : Siyasi bedeli ne ise öderim
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris’te görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Uzunyalıda bulunan Pukka restaurantta düzenlenen kahvaltıda buluştu. 31 Mart seçimleri sonrasında Marmaris Belediye Başkanı olarak ilk kez basın mensuplarıyla geniş katılımlı bir toplantıda buluşan Başkan Mehmet Oktay, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Marmaris'i ortak akılla yöneteceklerine ve sorun yaratan değil, sorun çözen bir yönetim anlayışı benimseyeceklerine bir kez daha vurgu yapan Başkan Mehmet Oktay, “Yapıcı tüm eleştirilere açığız. Amacımız Marmaris’i ortak akıllı birlikte en iyi şekilde yönetmek” dedi.

3 Aylık seçim süreci sonrasında Marmaris Belediye Başkanı seçilen Mehmet Oktay Marmaris’te yayın yapan basın kuruluşları ile Ulusal Basında görev alan muhabirler ve köşe yazarları ile düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcı Hakan Köksal ve Belediye birim amirleri de eşlik etti. 
Sohbet havasında gerçekleşen toplantıda Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, makam kapılarının ilk günden bu yana sonuna kadar açık olduğunu ifade ederek “Şeffaflık ilkesi doğrultusunda kapılarımızı kapatmıyoruz, gizli kapılar ardında işimiz yok. Göreve geldiğimiz andan itibaren hızla çalışmalarımıza başladık. Ama yapılan ziyaretlerin yoğunluğu o kadar fazla ki birim amirleriz le bir araya gelmek bile çok zor oluyor. Ziyaretlerden şikâyetçi değiliz falan yoğunluk bizim bazı çalışmalarımızı istemeden engel oluyor. Şehrin eksiklerinin giderilmesi ve bazı yarım kalan projelerin tamamlanması içinde ekiplerimizle tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bunlardan biri çeşme meydanında yıkılan Bedenten yerine yapılan yeşil alanın tamamlanması diğeri de yaz sezonunun gelmesi ile halk plajlarının hızla kum kalitesinin yükseltilerek ardından gölgelendirme sistemlerinin tamamlanması ile yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunmak. Bunun dışında kalan diğer büyük projelerimiz için gerekli çalışmalarda başladı. Sezonun sona ermesi ile birlikte çok ciddi bir çalışma başlatacağız” dedi
 Hanutculuğa göz açtırmam
Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay Hanutculuk konusunda taviz vermeyeceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü “Hanutçulukla yetkilerimiz doğrultusunda kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu konuda Marmaris’e gelen kimsenin rahatsız edilmesine izin vermeyiz. Sadece hanutculuk değil buraya gelen misafirlerin rahatsız edecek tüm konularda çalışmamız devam edecek. Bu konuda dün nasıl çalışıyorsak bugünde aynı şekilde kararlılıkla mücadele edeceğiz. Buna göz yummak yada izin vermek gibi bir lüksümüz dahi olamaz”

İstifa yok seçim öncesinde işten çıkartma var 
“Belediye personelinden göreve geldiğimizden bugüne kadar kimse istifa ederek işten ayrılmadı. Zaten bunu da istemeyiz Ama seçime sayılı günler kala 3 şirket personeli, 2 kadrolu işçi olmak üzere toplam 5 kişinin iş aktinin idare tarafından sonlandırılmış olduğunu gördük. Bu 5 personel seçim sürecinde farkı bir siyasi partide aktif olarak görev alan kişilerdi. Bunun taktiri de kamuoyunun. Hem siyasi bir partide seçim sürecinde belediye personeli olarak destek vereceksiniz hem de aynı yapı tarafından sonra işten kovulacaksınız. Taktir halkın. Bunun dışında göreve geldiğimizden sonra hiçbir personel işten çıkarılmadı yada istifaya zorlanmadı. Sadece birim amirliği bazında İki görevli arkadaşımızın görevini kendileri ile konuşarak farklı birimlerde görevlendirildiler. Kimseye kinimiz ve nefretimiz yok. Bunu seçim döneminde de söyledik. Ayrıştırmadan ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan Marmaris’i yönetmek istiyoruz dedik böylede yapacağız. Belediye Başkan yardımcıları Mayıs ortasında belli olacak. 7 Mayıs ta gerçekleşecek olan meclis toplantısı sonrasında görevlendirmeler yapılacak”
 
Siyasi bedelini bile öderim”
“Marmaris’te yol hangi belediyenin sınırlarında ise üst yapı ona aittir. Alt yapıların hepsi ise Büyükşehire aittir. Ama seçim döneminde maalesef çeşitli bilgi kirliliğini gördük. Bağlı içi mevkiinde yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Bu yolların yapımı Marmaris Belediyesine aittir.  Bu yaz gelmeden bu sıkıntıları toparlayacağız ve sorunu ortak akılla çözeceğiz. Büyükşehir ile birlikte Bozburun Yarımada kısmında paket arıtma tesisi projemiz var. Fakat bir mülkiyet sorunu yaşıyoruz onuda çözeceğiz. Bozburun yarım adasının imar planının acilen hayata geçmesi lazım. Sağlık çözüm için imar planı tamamlanmalı. Son dönemde İmar olmadığından kaynaklı ve imar barışlı ile birlikte çok ciddi bir yapılaşma söz konusu. Ama duruşumuz oldukça net. Göreve geldiğimiz günden itibaren kendi ekiplerimizle gerekli tespitleri yaptık. Bunla ilgili taviz söz konusu bile  olamaz. Siyasi bir bedeli bile olsa ben bunu ödemeye hazırım. Ama benim dönemimde bu şekilde kendi coğrafyamıza zarar veren hiçbir şeye göz yummam söz konusu olamaz. Görev sürecimizde bir çok alanda Büyükşehirle beraber yatırımları yapacağız. Sorun üreten değil çözüm üreten bir belediye olacağız. Kavga etmeden konuşarak tüm sorunları ortak akılla çözeceğiz. Biz Marmaris’i ortak akılla yönetmek isteğindeyiz. Şeffafız. AK Parti İlçe Başkanı ve meclis üyeleri gecen gün ziyaretimize geldiler Onlarlar da konuştuk. Ortak menfaatimiz Marmaris. Marmaris’e katkı sağlayacak her konuda herkesle birlikte çalışabiliriz” 

Otopark sorunu çözülecek
“Daha öncede dediğimiz gibi Marmaris’te acilen otopark konusunu çözmemiz gerekli. Otopark konusunda su anda 3 yer belirledik. İnşaatları ve çalışmaları önümüzdeki kışa yetişecek. Buralar 19 Meydanın altı, Sağlık Meslek Yüksek Okulu yeşil alanının alt kısmı ve Vakıfbank bölgesinde bulunan yeşil alanın altına yapılacak otopark olarak planımız bulunmakta. Gerekli projeleri ekiplerimiz hazırlıyorlar”

İçmelere mini pazar
“Semt pazarları ile ilgili bir çalışmamız olacak ama öyle eskisi gibi her gün acık olan pazarlar olamayacak. Ancak bunun yanında gelen misafirlerden gelen talepler doğrultusunda İçmeler bölgesinde iyileştirme yapacağız. Mini bir pazar alanı kurulacak. Fakat bunun içinde tekstil satışı olmayacak” 

Yeni Belediye Binası İnci Kavşağında olacak
“Seçimler sırasında da söyledik. Ve yeni bina için çalışmalar başladı. Marmaris Belediyesi yeni hizmet binasını Marmaris girişinde bulunan İnci kavşağına taşıyacağız. Belediyemize ait burada bir yerimiz var hedefimiz burası. Günümüz teknolojisini en üst seviyede kullanarak yeni hizmet biramızı yapacağız. Eski belediye binası ise daha önce söylediğimiz gibi bir Kültür Merkezine dönüştürülecek”  

Yapıcı tüm eleştirilere açığız
“Biz şeffafız . Bu dünyayı biz yaratmadık bizden öncede vardı. Yapıcı her türlü uyarı ve eleştiriye sonuna kadar açığız. Fakat kafamızın arkasından farklı düşünceleri de anlayacak kadar siyasi tecrübemiz var. Bizim derdimiz bu değil, amacımız iyiye doğru gitmek. Seçimden sonra tüm birimlerde olan personellimizle konuştuk. Partiden istifa ettiler ya da etmediler, bana da oy vermiş olabilir yada olmayabilir. Bu kişilerin kendi tercihleri. Bel altı vuranlar dışında kimse ile sorunum olamaz. Onlar içinde zamanı geldiğinde gereli işlemler yapılacaktır. Amacımız belediye olarak Marmaris yaşayanları için kaliteli sağlıklı güler yüzle hizmet verebilmek. Hiç birimiz 4-4 lük,  hatasız insanlarda değiliz. Eleştirmek tabi ki Marmaris’te yaşayan halkımızın bir hakkı.  Ama eleştirilerin yapıcı olması lazım. 24 saat Marmaris yaşayanlarının hizmetinde olacağız” 

Toplantı sonrasında Marmaris Belediyesi Birim Amirleri kendilerini basın mensuplarına tanıttı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, basın mensupları ile birlikte fotoğraf çektirmeyide ihmal etmedi.