Marmarisli Çevreciler İsyan Etti: "Başkan yardımcısını istifaya davet ederiz!"

Marmarisli Çevreciler İsyan Etti:

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri, seçim öncesinden beri ve son üç aydır uyardıkları Marmaris Belediyesi'nin köklü çözümler almak yerine, modernleştirme çalışmaları adı altında zaten sıkışık vaziyette olan barınak hayvanlarını daha da zor duruma sokacak çalışmalar yapıldığını belirtti. Çevre Gönüllüleri Başkanı Murat Ersan, hayvan sayılarının, ölümlerinin ve istatistiklerinin açıklanmadığını, sadece barınak hayvanlarının değil gönüllüleri de sıkıntıya sokan yetkililerin söz verildiği halde değiştirilmediğini, sürgün yerine dönüşen barınakta hiç bir sevgi ortamı kalmadığını, her hangi bir program, disiplin kalmayan merkezde kavga ortamı yaratılarak sivil toplum örgütlerinin dışlanmaya çalışıldığını açıkladı. Marmaris'e, Marmaris Belediyesi'ne ve yeni seçilen başkanımız Mehmet Oktay'a bir dizi planlı saldırılar yapıldığını, bunlardan birinin de barınak olduğunu açıklayan Ersan, bu tuzağa yetkililerin düşmemesi gerektiğini üç ay içerisinde en az on beş kere uyarmalarına rağmen sürekli oyalanmaları üzerine açıklama yapmak zorunda kaldıklarını belirttiler. 

Zamanında alınmayan önlem, olacak vehametin habercisidir!

"Makyaj değil, köklü çözümler alınmalı" diyen Ersan gelişen olaylara anlam veremiyoruz, birileri belediyeye ve başkana zarar vermek istiyor ama başkan yardımcısı buna göz yummaya devam ediyor! Bu durumda gerekli önlemleri biz almak zorunda kalacağız. Unutmayın zamanında alınmamış önlem olacak vehamet habercisidir. Hayvanları korumak için sürekli eylem kararı aldık. Hem hayvanları, hem Marmaris'in adını hemde yeni seçilen belediye başkanımızı korumak adına, bir takım insanlara karşı kötü olsak da sonunda haklı çıkan biz olacağız. 1989 yılından bu yana Filiz Ersan önderliğinde hiç bir hatalı karara imza atmadıklarını belirten Ersan, bu çizgimiz bundan sonra da devam edecektir" dedi.

 

Marmaris Çevre Gönüllülerinin Açıklaması:

Değerli basın mensupları,

Siz değerli basın mensuplarıyla Kızkumu’ndaki yasak olmasına rağmen midilli at ve devenin halen çalıştırılması, İçmelerdeki Yunus parkında yunusların özel çocuklara tedavi adı altında esir tutularak turizm unsuru olarak işletilmesi, Uzunyalı ve Armutalan’daki barların sokaklara taşarak kanunsuz, tehlikeli ve Türk örf adetlerine karşı uygunsuz şekilde gösteriler yapmasını son ve asıl olarak Marmaris Hayvan Barınağı’nda yaşanan hayvan zulmünü fotoğraf, video gibi görsellerle ele alacak, çözüm önerilerinde bulunacaktık.

Ancak 40 dereceyi aşkın sıcaklıkta, barınak iyileştirme çalışmaları adı altına yapılan zulmün birkaç gün daha gecikirse hayvan ölümlerinin çoğalmasına neden olacağından acil bir bildiri ile sizlerle paylaşmak istedik.

Basın Bültenimiz:

31 Mart 2019 da yapılan yerel seçim öncesi hayvan koruma dernekleri ve diğer STK’ların şikayetlerine rağmen barınak şartları bilinçli olarak değiştirilmemiş, tüm uyarılara rağmen Marmaris hayvan barınağına hayvan severlerin, gönüllüleri girmesi engellenmiş, ziyaret saatleri 5119 sayılı kanuna aykırı olarak 2 saate indirilmiş ve öğlen sıcağına alınmış, usulsüz hayvan sahiplendirilmesi yapılmış ve gönüllüler üzerinde baskı kurulmuştu. Bu olaylar seçim sonrası yeni belediye yönetiminden yetkililerle paylaşılmış ancak verilen sözler yerine getirilmeyip, seslerini duyurmaya çalışan gönüllüler hakaretlere maruz kalmıştır. Bu gelişmeler neticesinde, sorunları yakınen takip eden Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri olarak, barınak sorunlarını dile getiren ancak baskıya uğrayan STK’lara/Gönüllülere destek vermek amacıyla barınakta değişim olana kadar olaylara müdahil olduk. Unutulmaması gereken önemli bir noktayı vurgulamak isteriz. 5119 nolu kanuna göre barınaklar hayvan bakım merkezleri değil, rehabilitasyon merkezidir. Ve gönüllülerin içeri alınmadığı/saat sınırı konulan tüm rehabilitasyon merkezleri “Ölüm Kampı”dır!  Ancak üzülerek takip etmekteyiz ki bazı hayvan koruma dernekleri, belediye çalışanları, veterinerler Marmaris Hayvan rehabilitasyon merkezinde şartların çok iyi olduğu bilincini yaymaya çalışmakta ve barınaktaki değişimin yapılmasına engel olmakta, belediye başkan yardımcılarını yanıltmakta ve hayvan ölümlerinin çoğalarak devam etmesine neden olmaktadır. Neden İçmeler’deki hayvan barınağında sadece bir tane temizlik görevlisi ve STK gönüllüleri çalışmasına rağmen hiçbir sorun yaşanmamakta ve hiçbir şikayet gelmemektedir? Neden 12 belediye görevlisinin çalıştığı Marmaris barınağında sorunlar bitmemektedir? Değişime izin verilmemektedir?

Ölüm listeleri neden saklanmaktadır?

Yerel seçimin ardından hemen verdiğimiz dilekçeye aylar geçmesine rağmen hiçbir cevap verilmemesi, barınak yetkililerinin belediyeye “bu bilgiyi paylaşamayız” cevabı vermesine rağmen tarafımıza resmi olarak bu cevabın neden ulaştırılmadığı bizleri vahim düşüncelere sokmuştur. Seçim öncesi kaç hayvan bulunuyordu, kaç hayvan neden öldü, seçim sonrası kaç hayvan vardı ve ölüm sebepleri nelerdir sorularımıza elektronik posta adresimizi almalarına rağmen belediye başkan yardımcısı tarafından hala cevap verilmemesi vehametin boyutunu göstermektedir. Bu arada hayvan ölümlerinin ve hastalıklarının yükselerek devam etmesi Türkiye genelinde sosyal medyaya da yansımış, yakın bir zamanda Marmaris adına büyük bir protesto kampanyası başlatılacağı duyumunu bu yetkililerle paylaşmamıza rağmen oyalama taktikleri devam etmiştir.

 

Usulsüzlüğü yapanlar CİMER şikayetlerini kendileri cevapladı!

Her şey çok güzel olacak sloganıyla büyük bir değişimin yaşanacağını düşündüğümüz Marmaris’te ve barınakta söz verilmesine rağmen hiçbir görevli değiştirilmemiş, tam tersine bu çabalarımız sonucunda kapılar daha çok gönüllülere kapanmış, usulsüz yuvalandırmalar kanun dışı yapılmaya devam etmiş, bu usulsüz yuvalandırmalar için CİMER’e yapılan başvurular, usulsüzlüğe onay veren kişilerce “yasaldır” diye cevaplandırılmıştır!

Belediyemizin sonuna kadar yanındayız. Ama…

Henüz çiçeği burnunda belediye yönetimimizin planlı bir şekilde yıpratılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Bu yüzden en az 15 kere uyararak belediyenin yıpratılmasına engel olmaya çalıştık. Ancak bir ağaç kesilirse yerine on ağaç dikecek güçte olmamıza rağmen bir hayvan ölürse onu geri getirecek kudretimiz yoktur! Yavrularımızın kurtarılması için daha fazla sessiz kalmama kararı aldık! Bu yüzden barınakta yaşanan, daha önce belediye başkan yardımcı ve yetkililerle paylaştığımız ancak çözülemeyen bazı sorunları çözümleriyle kamu oyu ile de paylaşmak zorunluluğunu istedik.

 

 1. “Barınakta her şey çok iyi” açıklaması yapan ve buna destek olan tüm yetkililer ve STK’lar  barınaktan uzaklaştırılmalı.
 2. Barınakta gönüllü olacak STK’lar aylık muhasebe/banka kayıtlarını, yapılan yardımları açık isimle paylaşmak üzere belediye yetkilisine sunmalı, web sitesinden yayınlanmalı. Paypall vb gibi kayıt dışı hesapla çalışan STK’lar barınaktan uzak tutulmalı!
 3. İyileştirme adı altında yapılan çalışmalarda istiflenen hayvanlar acilen rahatlatılmalıdır.
 4. Marmaris Barınağındaki hayvan sayısı, ölüm sayısı, ölüm nedenleri acilen kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
 5. Halkla ilişkiler vb birimden bayan bir yetkili barınağın başına getirilmeli, zabıta barınaktan ayrılmalı. Yerine ihtiyaç duyulan kadar, hayvanları seven temizlik görevlileri konulmalı. Gereksiz personel sayısı düşürülmeli. Barınak sürgün yeri olmaktan çıkarılmalıdır.
 6. Veterinerler kırık ameliyatı, göz ameliyatı gibi en çok ihtiyaç duyulan ameliyatları yapabilecek durumda olmalı. Kısırlaştırma ve aşı yapan veterinerler üzerlerine düşeni yapmalı, özel veterinerlere yada Muğla’ya acil durumda hayvanlar götürülmemeli.
 7. Ameliyatlara temizlik görevlisi sokmamalı, temizlik personelini sadece hayvan zaptı için kullanmalı. Kısırlaştırma, aşı, kulak kesme v.b. işlemler yaptırılmamalı! Hayvan sağlık ve tedavi operasyonlarında operatör olarak çalıştırılmamalı.
 8. İç-dış parazit, aşılar düzenli yapılmalı ve kayıt altında tutulmalı. STK’lara, medyaya, gönüllülere istenildiğinde şeffaf bir şekilde sunulmalı, web sitesinden şeffaf yayınlanmalı!
 9. Padoklar temizlik görevlileri tarafından değil veterinerler tarafından kontrol edilmeli, mama kontrolü, hastalık kontrolü günlük periyodlarla yapılmalı, kurulacak sisteme günlük rapor edilmeli.
 10. Gönüllülerin ve hayvan severlerin mesai saatleri içerisinde barınağa girmesi acil olarak sağlanmalı. Kanun dışı yasaklar kaldırılmalı!
 11. Daha etkili kamera ve bilgisayar sistemi acil kurulmalı! Kamera sistemi ile hayvanlar halk tarafından 7/24 internetten izlenebilmeli.
 12. Mama saatleri gönüllülerin veya veterinerlerin olduğu saatlere göre belirlenmeli. Barınağa giren mama, günlük dağıtılan mama sistemde kontrol altına alınmalı. Mama ihaleleri kontrol edilmeli!
 13. Kapılardaki kilitler kaldırılmalı, büyük çoğunluğu evden terk olan hayvanlar gönüllülerle daha çok vakit geçirmeli. Hasta olan hayvanlar karantina bölgesinde tutulmalı, özel kıyafetle ziyaret edilip, ilgi gösterilmeli, hijyen ortamı sağlanmalı.
 14. Belediye yetkilisi tarafından köpekler teslim alınmalı, sadece bu yetkili onayıyla sahiplendirilmeli.
 15. Barınaktan sahiplenilen yavru hayvanlar, zamanı gelince barınak tarafından kısırlaştırılmalı ve sahiplendirilme bu yöntemle de desteklendirilmelidir.
 16. Kedilerle köpekler aynı barınakta tutulmamalı! Kediler kafeslerden kurtulmalı.
 17. Personal çalışma çizelgesi programlanmalı, saat saat hayvan bakımları rapor edilmeli.
 18. Kadın STK görevlilerine yapılan baskılar durdurulmalı, belediye başkanımızın eşi Sn. Emon Oktay onursal anne olarak barınağı sahiplenmeli.

Yukarıda açıkladığımız önerilerle barınağa bir günde mutluluk, birkaç ayda sağlık en kısa sürede de huzur getirecektir. Yapılan uyarılarımızın acilen değerlendirilmesi Marmaris’imizi dünya kamuoyu önünde rezil olmaktan, sevgiye muhtaç şekilde can çekişen yavrularımızı ölmekten kurtaracak, sahiplendirmeye neden olacaktır. Bu acil önlem paketimiz vaktinde yapılmaması durumunda Marmaris Belediye Başkan yardımcı İhsan Öztürk’ü istifaya davet edeceğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki barınaklar ölüm kampıdır, yasa gereği sokak hayvanları kısırlaştırılıp yaşadığı yere bırakılmalıdır. Hasta, yaşlı, bakıma muhtaç ve yasaklı ırk hayvanları rehabilitasyon merkezlerinde barındırılmalıdır. Mutluluk ve şefkatle yönetilmesi için Marmaris Hayvan Barınağı’nda değişim şarttır! Israrla şak şakçı zihniyete prim verilmesi sonucu ölen/ölecek hayvanların sorumluluğu yetkililere aittir.

 

Marmaris Çevre Gönüllüleri Adına

Murat Ersan - Marmaris Turizm Çevre Gönüllüleri Başkanı