Marmaris AKUT ekibinden ölümüne destek !

  • Nisan 4, 2020
  • 0
  • 335 Görüntüleme

Akut Marmaris ekibi Mozambikte meydana gelen doğal felakette arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için Marmaris’ten yola çıktı. Mozambik hükümeti tarafından ulusal acil durum çağrısına kayıtsız kalmayan AKUT tüm ekiplerine yardım çağrısında bulundu. AKUT Marmaris ekibinde görev yapan Akut Marmaris Sorumlusu Tolga Gözüm, Serdar Güyük ve Aygün Günay arama ve kurtarma çalışmalarına eşlik etmek üzere AKUT ekibine dahil oldular.
Doğal felaketlerde yaptkları arama ve kurtarma çalışmalarında adını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında duyuran AKUT önemili bir görev için daha harekete geçti. Mozambik’te meydana gelen sel felaketinde zor durumda kalan insanları arama ve kurtarma için görev üstlenen AKUT ve AFAD ekipleri Mozambik’e doğru yola çıktılar. Sel altında kalan bölgelerde yapılacak olan arama ve kurtarma çalışmaları için harekete geçen AFAD ve AKUT ekipleri bugün Ankaradan Mozambik’e uçakla hareket etti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan AKUT Basın İlişkiler birimi tarafından verilen bilgi notunda  “11 Mart tarihinde Idai Tropikal Siklonu, Afrika’nın güneydoğusunda yer alan Mozambik ve Malawi sahillerine ulaştı. 14 Mart’ta ulaştığı Beira liman kentine 500.000’den fazla insana ve çevresine yıkım getirdi ve 11 Mart’tan beri toplamda 843.000 kişi etkilendi. 20 Mart 2019 tarihinde, Mozambik Hükümeti ulusal acil durum ilan etti.
AKUT Acil Durum Yönetimi, birimler ve ekipler olarak tüm gelişmeleri yakinen takip etti. Mozambik Hükümeti, INSARAG nezdinde sel operasyonları deneyimi bulunan ekipler icin uluslararası yardım çağrısı talebinde bulundu. AKUT Yönetim Kurulu, Acil Durum Yönetimi operasyona katılma kararı aldı ve gelişmeleri izlemeye devam etti. Bu süreç içerisinde 7 ayrı ekipten 19 AKUT gönüllümüzle AFAD ile birlikte operasyona çıkmak üzere gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Transfer ve nakliye için hava aracı tahsisi tamamlanmış dururumda.
İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Kuşadası, Marmaris ekipleri ile hazırlıklarını tamamlayan AKUT bugün 22 Mart tarihinde Ankara üzerinden AFAD ekipleri ile birlikte Mozambik’e gidecek.
Önümüzdeki günlerde sel suyu seviyesinin yaklaşık 8 metre artması bekleniyor ve 350,000 kişinin hayatı risk altına gireceği tahmin ediliyor. Zimbabwe’deki Marowanyati Barajı da kapasitesine yaklaşıyor ve bu barajın kapaklarının açılmak zorunda kalması durumunda bu durumun Mozambik’e potansiyel yansımaları araştırılıyor.
Selin en etkili olduğu, 200,000 nüfuslu Buzi kentinin yaklaşık 50 kilometre çapındaki bir alanının sular altında olduğu havadan tespit edildi. Buzi ve Pungwe nehirlerinin taşması selin etkilerini ciddi bir biçimde artırıyor. Mozambik devletinin önceliği, sel sularından dolayı mahsur kalan ve kaybolan kişilerin aranması ve kurtarılması.
Şiddetli yağış ve sel felaketlerinde şu ana kadar 222 kişi hayatını kaybetti ve 111 kişi yaralandı. Son durumda yaklaşık 15.000 kişi çatılarda kurtarılmayı bekliyor” denildi.

AKUT Marmaris Sorumlusu Tolga Gözüm
AKUT Marmaris Sorumlusu Tolga Gözüm

 

 

AKUT Marmaris Sorumlusu Tolga Gözüm
AKUT Marmaris Sorumlusu Tolga Gözüm

 

 

Serdar Güyük
Serdar Güyük
Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir