Teknoloji orucu tuttular!

Teknoloji orucu tuttular!
Marmaris’te ilk kez yapılan etkinlikte Başarılı olan 15 öğrenciye düzenlenen törende birer madalya ve kitap hediye edildi.

Marmaris’te Ahu Hetman İlköğretim okulu 4-A ve 4-C sınıfı öğrencileri ilk kez 21 gün süre ile internet ve teknoloji orucu tuttular. Marmaris’te ilk kez yapılan etkinlikte Başarılı olan 15 öğrenciye düzenlenen törende birer madalya ve kitap hediye edildi.
Marmaris Ahu Hetman ilk ve Ortaokulu Din Eğitimi Öğretmeni Fatma Şule Akgül, 4 yaşındaki çocuğunun internet ve teknolojik bağımlılığından kurtulması 21 gün süre ile kendisine cep telefonu, televizyon, tablet gibi teknolojik ürünlerin kullanmasını minimum seviyeye indirdi. Bu sayede çocuğunun daha çok oyun oynayarak çevre ile iletişimin artmasını ve daha kaliteli zaman geçirmesini  sağladı.
Din Öğretmeni Akgül, Okul müdürü Ayşe Bal ile konuşarak bu uygulamayı okulda öğrencilerle beraber yapmak istedi. 4-A Sınıf öğretmeni Derya Horoz ve 4-C sınıf öğretmeni Yaşar Başoğul ile birlikte iki sınıfta öğrencilere internet ve teknoloji bağımlılığına karşı farkındalık yaratmak için 21 günlük teknolojik oruç etkinliği başlattılar. Öğrencilerin velilerine de bildirilen etkinlikte öğrencilerin bu süre içinde evlerinde ve okul dışında tablet, televizyon, cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler ile internetin sadece dersler için kullanılmasına izin verildi. 15 öğrenci öğretmenleri ve ailelerinin gözetiminde 21 günü başarı ile tamamlayarak teknolojik oruçlarını tamamladılar. Başarılı olan öğrencilere okulda düzenlenen törende madalya ve kitap hediye edildi.
Okul Müdürü Ayşe Bal internet ve Teknoloji bağımlılığının günümüzde çocuklar için en büyük tehlikelerden biri olduğunu ifade ederek “Din öğretmenimizden böyle bir teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettik. Çocuklar okul dışında maalesef interneti ve teknolojik ürünleri daha çok oyun amaçlı kullanıyor ve bu zaman içinde ciddi bir bağımlılık haline geliyor. Bizde okulumuzda öğrencilerimiz arasında farkındalık yaratmak için bu etkinliği iki sınıfımızda gerçekleştirdik. Çocuklarımızdan bazıları ailelerinin de destekleri ile bu 21 günü başarı ile tamamladılar. 21 gün biliyorsunuz alışkanlıkların vazgeçilmesinde önemli bir süreç. Etkinliğe katılan çocuklarımız internet bağımlılığı olmadan da yaşanabileceğini erken yaşta öğrenmiş oldular. Hatta bazı öğrencilerimiz ailelerine çevrelerinde gördükleri insanların ne kadar çok cep telefonu ile ilgilendiğini çevrelerine bile bakmadıklarını anladıklarını söylemişler. Buda çocuklarımızın gelişimi için önemli bir adım. Teknoloji ve internet tabiiki günümüzde önemli bir faktör. Fakat bunu bağımlılık seviyesine getirmeden kullanmalılar.  Bizde bu etkinlikle çocuklarımıza bunu öğretmeye çalıştık” dedi.
Etkinliğe katılan öğrenciler ise öğretmenleri sayesinde teknoloji ve internet bağımlılığının ne kadar kötü bir alışkanlık olduğunu belirterek “Bizlere söylendiğinde acaba yapabilirmiyiz diye düşünmeden yapamadık. Hepimiz okuldan sonra dersleri yapıp internette oyunlar oynuyorduk. BU etkinlikle oyunlardan kendimizi uzak tuttuk ve daha çok kitap okuyarak kardeşlerimiz ve arkadaşlarımızla oyunlar oynadık. Teknoloji ve interneti sadece derslerimiz ve çok gerekli olduğunda kullanmayı öğrendik. Artık bundan sonra daha dikkatli olacağız” dediler.
Öğrenci velileri ise “Okuldan böyle bir etkinlik yapılacağı söylendiği zaman bizlerinde hoşuna gitti. Artık evlerimizde cep telefonları ile internette gezmek yerine çocuklarımızla daha kaliteli zamanlar geçiriyoruz. Televizyonu açıp diziler izlemek yerine birlikte kitap okuyup sohbet ediyor ve oyunlar oynuyoruz. Aslında çocuklarımız için yapılan bu farkındalık etkinliği bizim içinde etkili oldu. Çocuklarımıza ne kadar az zaman ayırdığımızı gördük ve bizlerde teknoloji bağımlılığından kurtulmuş olduk” dediler. 

Teknoloji orucu tutan çocuklar ise şöyle:

Asya Bayram
Güneş Kahraman
Aleyna Ayşe Gençalioğlu
Melodi Uyar
Aybike Ataç
Ekin Kağan Ataç
Hevin Özne
Tuana Atalay
Irmak Kurt
Sofia Güzelsu
Sude Kırpat