Marmaris Tarihi

Karya dilinde “doğakenti” demek olan Physkos(fiskos), doğanın bütün unsurlarını ve güzelliklerini bünyesinde bulundurması nedeniyle Marmaris antik çağda bu ismi almıştır. Hatta tarihçi Heredot eserinde Fiskos yani Marmaris için “İyonyalılar şimdiye değin gezdiğim, gördüğüm dünyanın en güzel seması altında mutlu ve mesut yaşıyorlar” demiştir.  Yöredeki ilk Karya liman kenti ve diğer yerleşim birimlerinin merkezi olan Physkos, korunaklı limanı ile de Mısır – Rodos deniz ticareti üzerinde her dönem önemini korumuştur.

Marmaris, stratejik limanı, temiz ve bakir koyları ile hala binlerce yatçı tarafından tercih edilip, ülke turizmine önemli katkılar sağlarken, meşhur çam balı ile de adından bahsedilen bir turizm kenti olmuştur.

Belgesel Tadında Marmaris Tarihi

Marmaris’i sizlere farklı yönleriyle anlatırken binlerce yıl öncesine gidip, Anadolu topraklarından gelip geçen önemli uygarlıkların izini Marmaris’te süreceğiz. Başlangıç olarak Muğla’dan Marmaris’e gelirken Çetibeli’den sonra karayolu üstünde bulunan Taşhan’ı es geçmemek gerekir. Çünkü her gün önünden gelip geçtiğimiz gibi Kanuni ve ordusu da Taşhan yolundan Marmaris’e girip, Rodos’u feth etmiştir. Taşhan’da mola veren Kanuni, Marmaris’i ilk kez bu tepeden seyretmiştir.  1999 yılında, Osmanlı imparatorluğunun 700. Kuruluş yıldönümü onuruna bulunduğumuz bu alana “Marmaris’i seyreden Kanuni heykeli” yapılmış ama Türk-Yunan ilişkisini zedeler engeline takılarak dikilememiş.

Marmaris’in İlk İsmi: “Physkos”

Marmaris’in ilk isimlerinden biri Physkos’tu. Milattan 3000 yıl önce Beldibi’nin deniz tarafındaki tepe, Asar Tepe’ye kurulan Marmaris, Bodrumlu ünlü tarihçi Heredot’un kitabında da yer alarak günümüze Marmaris’in ilk yerleşim yeri olarak aktarılmıştı. Ancak 2007 yılında yapılan kazılar, Ünlü tarihçi Heredot’un Marmaris hakkında büyük bir yanılgı içinde olduğunu ispatladı! 2007 yılı öncesi yazılan tüm kitap ve arşivlerde de bu bilgi yanlışlığı günümüze kadar devam eder. Çünkü Marmaris’in geçmişi çok eski çağlara dayanmaktadır.

Nimara Mağarası, Marmaris’te İlk İnsanların İzi

Evet yanlış duymadınız Marmaris’in tarihi bu mağarada yani Nimara Mağarası’nda yapılan kazılarla M.Ö. 10bin hatta 20 binli yıllara çıkıyor.  Böylece Marmaris’in geçmişi Paleolitik çağa, yani ilk insan atalarının ortaya çıkışına kadar uzanıyor. Nimara Mağarası Marmaris’in güneyinde bir yarımada olan Cennet Adası’nda bulunmaktadır. Marmaris’ten Adaağzı mevkiine doğru giderseniz Yalancı Boğaz’a ulaşacak ve oradan da Cennet Adası’na geçerek yönlendirmelerle Nimara Mağarası’nı bulabilirsiniz. Araçla çok yakınına kadar gidebilirsiniz ancak belli dönemlerde mağara kapalı tutulmaktadır.

Bu içeriği paylaşın