Lavanta Ve Kale Biberi Hasat Vakti!

  • Ağustos 4, 2022

Menteşe İlçesinde Lavanta Ve Kale Biberi Hasatları Coşkuyla Yapıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Muğla Valiliği tarafından desteklenen proje kapsamında Lavanta hasadı ve Muğla ilinde yetiştiriciliği yapılan Kale Biberi hasadı Menteşe İlçesinin Fadıl mahallesinde gerçekleştirildi.

Fadıl Mahallesinde üretimi yapılan Lavanta ve Kale Biberi hasat etkinliğine, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Süreyya Can, Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, Menteşe Ziraat Odasını temsilen Ali Doğan ve mahalle muhtarları ile üreticiler katıldı. Yoğun katılımın olduğu törende ilk konuşmayı üreticimiz ve Fadıl Mahalle Muhtarı Halil Orhan yaptı. Desteklerinden dolayı Bakanlığımıza, Muğla Valiliğine ve İl Müdürlüğüne teşekkür eden Halil Orhan; Fadıl Mahallesinde sulama sorunu yaşadıklarını ancak yeterli tarım alanlarının bulunduğunu ve bu alanlarda Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği yaparak Muğla tarımına katkı sağlayacaklarını belirtip, memnuniyetlerini dile getirdi.

Muğla’da Ata Tohumlarımızı hasat ediyoruz!

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında; ”Menteşe İlçemizde yetiştiriciliği çok uzun yıllardır üretimi yapılan Ata tohumlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini belirterek; “İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüğümüz kırsal mahallelerimizde de tarımsal projelerimizi yürütüyor. Bitkisel üretim adına Fadıl gibi merkeze uzak mahallelerimiz için Tarımsal projeler üretmeye devam edeceğiz. Mesafe dikkate alınmadan Muğla’nın her mahallesine hizmet götürmek bizim amacımız. Çevre mahalleler ile birlikte Fadıl dâhil 5 Mahalle için eğitim çalışmalarımız, gece gündüz fark etmeden sürecek ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Söğüt'te Yangın Çıktı!

Ayrıca Lenox ve Yem Şalgamı Dağıtım projesi, Itri Tıbbi ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi ile 1963 ten Bugüne Ulusal Tohum Gen Bankamızdan Soframıza Yerli ve Milli Çeşit Sebze Projesinden bahseden Saylak, projeleri berber yürüttüğümüz üreticilerimize de teşekkür etti.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir