Köylü: Can Güvenliğimiz Yok!

  • Mayıs 26, 2020
  • 0
  • 749 Görüntüleme

Son Çıkan Yangının Ardından Yeşilbelde Halkı İsyan Etti:

Elektrik Direkleri Çürük, Telleri Gevşek.. Can Güvenliğimiz Yok

Sokağa çıkma kısıtlamasının ilk günü olan 23 Mayıs’ta,  Marmaris’te 3 yangın birden çıkmıştı. Sabah saatlerinde Söğüt Köyü’ndeki hazine arazisinden yükselen alevler, 1 hektarlık makilik alana zarar vermişti. Öğlen saatlerinde ise Yeşilbelde Köyü’deki bir tarım alanından alev ve dumanlar yükselmiş, ormanlık alana ve konutlara yakın bölgede çıkan yangın kısa sürede söndürülmüştü. Alevli günün son  yangın haberi Armutalan Mahallesi Camiavlu mevkiinden gelmişti.. Boş bir arazideki otluk alanda çıkan ve  konutları tehdit eden yangın, yoğun müdahaleyle kısa sürede kontrol altına alınmıştı.

Bu arada Yeşilbelde sakinleri, köylerinde çıkan yangının sebebi ve isteklerini içeren bir video çekip, seslerini duyurmak amacıyla dün akşam Marmaris Life haber merkezine gönderdi.

“Elektrik Direkleri Çürük, Telleri Gevşek!”

Videonun baş aktörü Yeşilbedeli kadın Yaşar Gök, yangının elektrik  telleri ve direklerinden kaynaklandığını belirterek, “Elektrik direkleri çok çürük, bu yüzden de telleri gevşek. Gevşek olan elektrik tellerinin birbirine çarpması nedeniyle çıktı son yangın. Daha önce de aynı sebeple yangınlar çıkmıştı” dedi.

Yeşilbelde Halkı: “Çocuklarımızın Can Güvenliği Yok!”

Çürük direklerin, gevşek tellerin, tarım arazileri ile ormanlık alanların yanısıra başta çocuklar olmak üzere köy halkının güvenliğini tehdit ettiğini ifade eden Gök, şöyle konuştu:

Bu haber de ilginizi çekebilir  Şimdi Türkiye'de Tatil Zamanı!

“Çocuklarımız tellerin altında, direklerin civarında oyun oynuyor. Onların sağlıklarını, hayatlarını tehdit durumda.  Hatta geçen yıl kopan bir tel yüzünden köyümüzde bir çocuk ölüm tehlikesi geçirdi. Defalarca başvuruda bulunduk, gelip onaran olmadı. Yani birinin canının yanması mı gerekiyor, bu durumun düzeltmesi için. Çocuklarımızın can güvenliği şu anda yok.”

Geçici Değil, Kalıcı Önlem İstiyorlar

Öte yandan haberi yayına hazırladığımız sıralarda, ilgili elektrik dağıtım firmasının çalışanlarının gevşeyen tellerin bakımını yapmaya başladığı öğrenildi. Ancak köylü, yapılanın geçici önlem olduğunu, direklerin yenilenmemesi ve yerleşim yerinden uzaklaştırılmaması halinde, tellerin yeniden gevşeyeceğini, hem tarım arazilerine, hem ormana hem de insanlara yönelik riski ortadan kaldırmayacağını dile getirdi.

Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 5 =