Konaklama Tesislerine Kabullerde HES Zorunlu

  • Eylül 30, 2020
  • 0
  • 173 Görüntüleme

İçişleri Bakanlığı Salgınla Önlemler Kapsamında Yeni Genelgeler Yayınladı

İçişleri Bakanlığı 81 ilin Valiliğine, ‘Tüm Konaklama Tesislerine Kabullerde HES Zorunlu’ konulu genelge gönderildi. Genelgede HES kodu kontrolü uygulaması bakımından bugünden itibaren konaklama tesisleri için de alınan tedbirler belirtildi.

Genelgeler Üzerine İlçe Hıfzıssıhha Meclisi Toplandı

Söz konusu olan ve bugün yayınlanan diğer genelgeler üzerine İlçe Hıfzıssıhha Meclisi Kaymakam Ertuğ Şevket başkanlığında toplandı. Meclisin, genelgelerin gereğini akşam saatlerinde karara bağlaması bekleniyor.

İşte O Genelge

Otelleri ve tatilcileri yakından ilgilendiren ‘Tüm Konaklama Tesislerine Kabullerde HES Zorunlu’ konulu Bakanlık genelgesinde, kural ve tedbirler şöyle sıralandı:

HES’siz Müşteri Kabul Edilemeyecek

Herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek.

-HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

-1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci ve ek 1’inci maddesi hükümlerine göre konaklama tesislerince genel kolluk kuvvetlerine bildirilen müşteri bilgilerinin, ilgili genel kolluk kuvveti birimince Sağlık Bakanlığı ile sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde Covid-19 tanısı konulma ya da temaslı olma durumuna göre de sorgulanacak.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris'te Denizden Çıkarılan Heykelle İlgili Çarpıcı İddia

Tanılı Kişiler İzolasyon Odasına yerleştirilecek

-Gerek konaklama tesisine kabul gerek genel kolluk kuvvetlerince yapılan sorgulama gerekse konaklama süresi esnasında Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak daha önce Bakanlığımızca gönderilen genelgeler ile Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler başlıklı maddesinin ilgili hükümlerine göre gerekli iş ve işlemler yerine getirilecek.

Bu çerçevede Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak;

– Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bakanlığımız genelgeleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması gereği oluşturulan misafir izolasyon odalarına yerleştirilecek.

– Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlar tarafından ilgili bakanlık  genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacak.

HES’siz Müşteri Kabul Eden Tesise 10 Gün Kapatma Cezası

Bu Genelge hükümlerine yönelik gerçekleştirilen denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesislerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Valilik/Kaymakamlıkça 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek.

Vali/Kaymakamlarca gerekli kararlar ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.”

 

İçişleri Bakanlığı Bülteni-Marmaris Life

Fotoğraf (Arşiv): Ender TÜRKKAN/Marmaris LIFE

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir