Koca: Kara Göründü Ama Deniz Hala Dalgalı

  • Haziran 17, 2020
  • 0
  • 840 Görüntüleme

“Kara Göründü Ama Deniz Hala Dalgalı…. Korona Hala İşbaşında”

Vatandaş, ‘yenir normal’le, eski hayatı karıştırdı…  Rehavete kapılan, tedbiri elden bırakan, tüm uyarılara rağmen maske ve sosyal mesafe kuralına uymayanların sayısı arttı, vaka sayıları yeniden binli rakamlara ulaştı.  Uzmanlar tarafından “Böyle giderse salgın yeniden hortlayabilir” uyarısı da yapıldı. “Yasaklar geri gelebilir” diye konuşulmaya başlandı. Tam da bu ortamda, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun salgında son durumu değerlendirmek üzere bugün saat 17.00’de video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saat 19.00’da kameralar karşısına geçti, gazetecilere açıklamalarda bulunuyor..

Bakan Fahrettin Koca, Covid-19’a çare olacak ilacın dünya üzerinde hala bulunamadığını belirterek, şu an için tedbirli olmanın en önemli önlem olduğunu vurguladı.

“Kara göründü ama deniz hala dalgalı” diyen Fahrettin Koca, Türkiye’nin salgın konusunda sınırda olduğunu kaydederek, vatandaşlardan bir kez daha maske, mesafe ve hijyen kuralına uymasını istedi..

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkan cümleler şöyle:

-Ülkemiz 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır. Kovid’e bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri yer almaktadır. Ülkemiz, toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2,67 ölüm oranıyla 81’inci sırada yer almaktadır.

-Gencimiz, yaşlımız, maskeye mesafeye temizliğe dikkat ederek bu sürece destek oldu, sonuç aldık.

-Daha önce dediğim gibi, kara göründü ama deniz hala dalgalı. Bilinçli, istikrarlı adımlarla ilerledikçe, dalgalardan ve dalgalanmalardan korkmayız.

Bugünkü Tabloyu Büyütmek İçin üzerine Tıklayın

 

Korona Hala İş Başında!

-Bu zorunlu dönüşümü ne kadar dikkatli yaparsak neticeye o kadar kesin oluşuruz. Son günlerde vaka sayımızdaki değişmeler bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde.

-Maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi korumak için elinden geleni yapanın elinde. Korona hala iş başında ama hastalık kontrol altında.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Doğa Devriyesi Göreve Hazır

-Mart ayı sonunda günde 1500 civarı vakamız varken bunların yarısı pinomoni oluyor ve yoğun tedavi gerektiriyor. Şimdi ise yüzde %9.4’ü pinomoni oluyor.

Virüsün Etkisinde Henüz Azalma Yok

-Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18.2 günden 2.7 güne indi. Virüsün etkisinde henüz bir azalma yok ama hekimlerin tedavi etme gücünde yükseliş var.

-Yoğun bakıma giren hasta sayısı da 330 civarından 34’e düşmüş durumdadır.

-Salgın boyunca vefat edenlerin içinde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71.70’dir.

-Son günlerde dalgalanmaların seyri, farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu 12’4 ile Gümüşhane’dir. En düşük olduğu il ise Yüzde 0.33 ile Kilis’tir.

-Son 1 ayda Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127, son 1 haftada günlük ortalama sayısı 155, Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

-Son 1 ayda İstanbul’da günlük ortalama vaka sayısı 653, son 1 hafatada günlük ortalama sayısı 620, son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.

Bakan Fahrettin Koca, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

Marmaris’teki Durum Soruldu

Koca’ya, tatilcilerin akınına uğradığı belirtilen Marmaris ve Bodrum gibi tatil merkezlerindeki vakaların durumu da soruldu. Bakan, bu soruya yanıt verirken tatil kentlerinin ismini kullanmadı.  Tedbirlerin aksatıldığı şehirlerde vakaların arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Kısıtlama Ve Yasaklar

Bakan Koca, günün en çok merak edilen konusu “Kısıtlamalar ve yasaklamalar geri dönecek mi?” sorusuna karşılık ise şimdilik böyle karar alınmadığını kaydetti. “Sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz” dedi. Toplantı boyunca defalarca olduğu gibi, vatandaşlara alınan önlem ve kurallara uymaya, sadece kendileri için değil, aileleri, yakınları,  Türkiye için hassas davranmaya çağırdı.

Marmaris Life

Fotoğrafı Büyütmek İçin üzerine Tıklayın

 

 

Fotoğraf: Sağlık Bakanlığı

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 9 =