Kleopatra Yasakları!

  • Temmuz 19, 2020
  • 0
  • 8134 Görüntüleme

Marmaris Yakınlarındaki Sedir Adası’na Gidenler

Bu Yasaklara Uymak Zorunda

Marmaris yakınlarındaki  ‘Kleopatra Adası’ olarak da bilinen Sedir Adası’nda sigara içmek, denize terlikle girmek, değil uzanıp güneşlenmek plajına ayak dahi basmak yasak.. Kurallara uymayanlara,  2863 sayılı yasa kapsamında ceza kesiliyor..

Marmaris’e  bağlı Çamlı Köyü yakınlarındaki eşi benzeri bulunmayan dünyaca ünlü Kleopatra (Sedir) Adası’nı  ve kalker damlacıklarından oluşan plajını koruyabilmek için  Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından belirlenen kurallar uygulanıyor..

Muğla İl Kültür Müdürlüğü verilerine göre Güney Ege’nin en çok ziyaret edilen ‘mesire’ yeri olan, önceki yıllarda ortalama 200 bin misafirini ağırlayan Sedir Adası’nda gidenler, ‘değişik’ yasaklara uymak zorunda.

Bunların arasında, mitolojiye göre, Mısır Kralı Antonius’un, güzeller güzeli  Kraliçe Kleopatra’ın isteği üzerine ülkesinden getirttiği altın sarısı kumlarla kaplı Ada’nın tek plajında uzanmak, hatta yürümek bile bulunuyor.

Bu Plaja Girmek Yasak

Amaç, uzmanların ‘kalker damlacığı’ diye tanımladığı, sodalı suda çoğalan, ateşe tutulduğunda yanan, büyüteç altında incelendiğine hareket ediyor gibi görünen çok özel plaj kumunu korumak, Ada’dan götürülmesini engellemek.

Yasak, zaman zaman delinince denizle plaj arasında halatlarla ‘kum seddi’ kuruldu. Denize girmek isteyenler, plajın etrafındaki ahşap iskeleyi kullanıyor.

Terliğinizi Çıkarmak Zorundasınız

Denize  terlikle girilmesi de yasaklar arasında.  Bu kural, Ada sahilinin ilk metrelerinin dibini de süsleyen kumun terliklere dolması yada doldurularak taşınmasını engellemeyi amaçlıyor. Tüm bu kuralara uymayanlar, Ada’nın özel güvenlik görevlileri tarafından uyarılıyor. Plajın girişinde de ”plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınmaz, kum alındığının tespiti halinde 2863 sayılı yasa kapsamında yasal işlem uygulanacaktır” ifadesinin Türkçe ve İngilizce olarak yer aldığı tabelalar yer alıyor.

Dumansız Ada!

Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, Agoraile antik liman kalıntılarının da bulunduğu, bitki örtüsünün büyük bir kısmını asırlık zeytin ağaçlarının oluşturduğu Ada’da yasaklar kapsamında sigara da içilemiyor.

Kleopatra Ve Sezar’ın Aşk Yuvası

Mitoloji’ye göre, korunması için devleti harekete geçiren altın sarısı kumlar Ada’ya M.Ö. 69 ile M.Ö. 30 yıllarında yaşadığı bilinen Mısır Kraliçesi Kleopatra için getirtilmiş. Kral Antonius Sezar, evlenme teklifini kabul eden Kleopatra’yla balayı adresi olarak Sedir Adası’nı seçmiş. ‘Balayı Adası’na önceden Kraliçe’nin isteği doğrultusunda Mısır’dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumlar getirilmiş. Sedir Adası’nın bu çok özel kumları, da dünya tarihinin en ateşli aşklarından birine sahne  olmuş.

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN-Enver GÜLMEZ

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir