Kitap, Dergi ve Gazetede KDV Sıfırlanıyor.

  • Nisan 2, 2020
  • 0
  • 342 Görüntüleme
Kitap,Dergi ve Gazetede KDV Sıfırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Taksim Meydanı’nda Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada kitap, dergi ve gazetelerdeki KDV oranının kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan “Bu sayede okuma oranıda artacak” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rami Kışlası’na İstanbul’un en büyük kütüphanesinin yapılacağını ve artık kitap,dergi ile gazetelerden KDV alınmayacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kitaplarda ve süreli yayında KDV oranının sıfıra düşürüleceğini söyledi. Erdoğan Atatürk Kültür Merkezi temel atma töreninde yaptığı konuşmasındaki açıklamasında, “Buradan şimdi bir müjde daha veriyorum. Rami Kışlası’nı da İstanbul’un en büyük kütüphanesi yapıyoruz. Ayrıca artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak. Bu hafta Meclis’te görüşülecek bir kanunla kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulaması, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletiliyor. Böylece dijitalleşmeyle birlikte dezavantajlı duruma düşen yayıncılara destek sağlıyoruz. Aynı zamanda fiyatlarda yaşanacak düşüş ile okuma oranı da önemli ölçüde artacak” ifadelerini kullandı.
Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı, 19 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Buna göre, e-kitapta yüzde 8, e-gazete ve e-dergide yüzde 1 olan KDV oranı, bu yayınlarda yüzde 18’e çıkarılmıştı. Karar, 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir