Kitabını Yazdık!

  • Haziran 2, 2020
  • 0
  • 151 Görüntüleme

Koronavirüs Konulu Türkçe Kitaplar

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Koronavirüs salgını mücadelenin sürdüğü Türkiye’de, Türk  kalemlerin yazdığı koronavirüs temalı çok sayıda kitap yayınladı. Sadece  internetteki alış veriş portallarında 11 “virüslü” kitap, satışa çıkarıldı. Söz konusu yayınların bilim, iş hukuku, ekonomi, sosyoloji, teori, öykü ve şiir gibi birbirinden farklı içerikler taşıdığı göze çarptı. İşte ‘Covid-19 kütüphanesi’ndeki 11 kitap:

 Bilgi Ve Önlem Tavsiyeler

“Yeni Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Korunma Yolları”,  “Salgın Hastalıklar ve Koronavirüs: Covid-19 Hakkında Önemli Bilgiler” ile “Covid-19 Korona Virüs El Kitabı” adlı kitaplarda, virüs ve salgın hakkında bilgiler ile korunma yöntemleri tavsiyeleri veriliyor.

Komplo teorileri

“Başlangıç 2020 – Sıfır Noktası: Felaketler, Koronavirüs Ve Dünya”, “Corona ve Virüs Savaşları”, “Koronavirüs Sonrası Yenidünya Düzeni: Ekonomi Devlet Yapay Zeka” ile “İnsanlığı Hedef Alan Biyolojik Silahlar ve Corona Virüsü” isimli yayınlarda okuyucularla komplo teorileri paylaşılıyor.

Virüslü Öyküler

Polat Onat  imzalı “Koronavirüs Karantina Günlükleri”nde ise  koronavirüs pandemisi bilimkurgu perspektifinden değerlendiriliyor.  Çin’de ve İngiltere’de geçen, heyecan yüklü kurgusal öyküler yer alıyor.

Koronalı Şiirler

Antalya’daki bir aile sağlık merkezinde hemşire olarak görev yapan Havva Dilek, bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken diğer yandan ikinci kitabını şiirseverle buluşturdu. Dilek hemşire, “Koronavirüs Karantinasından 3 No’lu Çıkış Kapısı” ismini verdiği  kitabında, “Ellerinle yaktığın ateşi göz yaşınla söndüremezsin” diyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Turgut Torunoğulları: Avrupa’nın En İyisiyiz

Ekonomik Ve Sosyal Etkileri

Yazar Efgan BabacanIn imzasını taşıyan ve bilimsel veriler dikkate alınarak hazırlanmaya çalışıldığı belirtilen  “Korona Virüs – Öncesi Bugünü Sonrası Qua-Vadimus”da, pandeminin  sosyal, ekonomik etkileri üzerinde duruluyor. Salgının geleceği de etkileyeceği, bu sebeple verilecek tüm stratejik kararlarda öngörünün önemine dikkat çekiliyor.

Hukuk Kitaplarına Da Virüs Bulaştı

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Eski SGK Başmüfettişi Doç. Dr. Resul Kurt ise “250 Soruda Koronavirüs (Covid 19) Sürecinde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku 7226, 7243 ve 7244 sayılı Kanunlara Göre Koronavirüs ve Çalışma Hayatı” adlı kitabı hazırlamış. Kitapta, iş hukuku ve güvenliğini ilgilendiren şu başlıklar mercek altına alınmış:   Koronavirüs sürecinde insan kaynakları uygulamaları, İşsizlik Ödeneği, Ücret Garanti Fonu, Kısa Çalışma, Yarım Ücret, Ücretsiz İzin, Fesih Yasağı, Uzaktan– Evden Çalışma, Telafi Çalışması,  Denkleştirme Çalışması, Yıllık İzin, İşyerlerinde Covid–19 Kapsamında Alınacak İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri, Covid–19 Vakalarında İş Kazası Bildirimi..

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =