Dünyada İlk Kez Araç Kamerasına Marmaris’te Yakalandı!

  • Kasım 28, 2020
  • 1
  • 8710 Görüntüleme

Karakulak Marmaris’te Böyle Görüntülendi…

Yaban domuzlarının kent merkezinde dolaşmasına alışan Marmaris yaşayanları, bu kez gördüklerine inanamadı. İlçede bu kez, nesli tükenme tehlikesinde olan kedigiller familyasından bir karakulak, şehir içinde tavuk kovalarken, otomobil kamerasına yakalandı.

Dünyada ilk Kez Araç Kamerası Görüntülenmesi

Marmaris kent merkezi ile 4 kilometre mesafedeki İçmeler mahallesi arasında seyreden otomobilin önüne bir tavuk ve onu kovalayan karakulak çıktı. Özel bir şirkete ait olan araç sürücüsü, araç kamerasına bu görüntüleri kaydederken dünyada ilk defa bir Karakulak’ın (Caracal Caracal) araç kamerasına yakalandığının farkında değildi.

MarmarisLIFE Dergisi 15 Yıldır Peşindeydi!

2005 yılında çıkarttığımız ilk sayımızdan itibaren Marmaris’te yaşayan ve nesli tükenme tehlikesi yaşayan yaban hayvanlarıyla yakından ilgilenirken, İnbükü’nde o tarihte görüntülenen Karakulak heyecanımızı arttırmıştı.

7 Yıl Önce Tavuk Yerken Görüntülenmişti

Marmaris’te bundan yaklaşık 7 yıl önce Mart 2014’te, araçlarıyla seyir halindeki vatandaşlar, saat 11.00 sıralarında, Datça karayolunun 6. kilometresinde yol kenarında avını yemeye çalışan bir karakulağı görüntülemişti. 2016 yılında da Fox Tv için Muğla’da çekilen ‘Aşk yeniden’ dizisinin oyuncuları Özge Özpirinççi ve Buğra Gülsoy Marmaris’te gezerken Karacasöğüt’te yaralı bir karakulak yavrusu bulmuştu. Yaralı Karakulak Değirmenyanı’nda Dr. Fethi Halepliler’e teslim edilmiş, enfeksiyon nedeniyle ölmek üzere olan dişi karakulak yavrusuna müdahale edilerek kurtarılmıştı.

Karakulak Bu Sefer Avını Bırakıp Kaçtı

Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyen, hatta ‘Step Vaşağı’, ‘Mısır Vaşağı’ gibi adlarla da anılan vahşi hayvan avını tam yakalamışken üzerlerine gelen aracı görünce yemini bırakıp kaçtı. Karakulağın dişlerinden son anda kurtulan tavuk da ayağa kalkıp yoldan uzaklaştı. Tüm bu ilginç manzaralar söz konusu aracın kamerasına takıldı.

Dr. Fethi Halepliler: “Muhteşem!”

Marmaris’te Karakulaklarla ilgili çalışmalar yapan Çevre Bilimci Dr. Fethi Halepliler’in bilgisine başvurduk. Halepliler “Karakulak bölgemizde yaşayan bir tür. Bördübet koruma alanında ve Marmaris Milliparkı alanında yaygındır. Ancak gözle görmek, gündüz rastlamak imkansız. Çünkü bu hayvanlar Nokturnal yani gece avcılarıdır. Aç kalanlar ve genç olanları ancak bu şekilde görüntülenebilir. Bunlar daha çok kuşlarla ve küçük memelilerle beslenmektedir. Bu bölgede bu nedenle kuş avcılığını engellemek temel amacımız” şeklinde açıklamada bulundu.

“Domuz Popülasyonun Azalmasında Etkili Olacaktır”

MarmarisLIFE Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Murat Ersan’ın, Çevre Bilimci Dr. Fethi Halepliler ile konuyla ilgili yaptığı görüşmede, “Karakulak’ın artan domuz popülasyona da engel olacaktır” görüşüne ise Halepliler “kurtlar kadar değil ancak yavruyken domuzlarla da beslenmektedirler, bu da muhakkak etki edecektir” dedi.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris’te Bellerine Kuru Sıkı Tabanca Takıp Gezen Gençler Yakalandı

Köpekler Yaşam Alanlarına Salınmazlarsa Domuzlar Bahçenize De Girecektir.

Halepliler ayrıca domuz popülasyonunun artışına ilginç bir yorum ekleyerek “Köpeklerin Marmaris’te barınak adı altında hapsedilmesi ise domuzların Marmaris içine hatta plajlara kadar inmesine neden olmuştur” dedi. Halepliler bu görüşüyle, kanunlarda yer alan, mahalle arasında yaşayan evcil hayvanların kısırlaştırılıp yaşadıkları yere geri bırakılması konusuna da tekrar gündeme taşımış oldu. Marmaris’te sağlıklı hayvanların şikayet edilerek barınağa kapatılmasını dergimiz olarak da kınıyoruz. Barınaklar bakıma muhtaç ve tehlikeli ırk hayvanlarının yaşaması için yapılan bakım merkezleridir. Toplama kampı değildir!

“Domuzlar Doğal Beslenmelidir, Elle Beslemeyin!”

Domuzların elle beslenmesine karşı çıkan çevre bilimci Dr. Fethi Halepliler, insan kokusuna alışmamaları lazım, insan elinden beslenmemelidirler. Domuz popülasyonunun aşırı arttığına inanmıyorum, elle beslenmeye alıştılar ve yiyeceğin yerlerini keşfettiler. Bördübet tarafında kilometrelerce dolaşıyoruz ama domuzlara rastlamıyoruz! Avcılığa engel olarak kurtların ve kuşların vurulmasına engel olarak doğal yaşamdaki dengeyi sağlayabiliriz.

“Dünyada Bir İlk”

Marmaris’te uzun yıllar doğal yaşamı takip eden Orman Okulu Eğitmeni ve Kuş Gözlemcisi Dilek Geçit ise bizi

Karakulak (Caracal Caracal)’ın Yaşadığı Bölgeler

uyararak “Karakulak fotokapanlara yakalanabilen bir tür; dünyada ilk defa gündüz vakti hem de avlanırken araç kamerasına yakalanma özelliğini Marmaris’e getirmiş oldu. Bu dünyada da yankı bulacaktır. Doğal yaşam gözlemcileri ve siteleri bu haberi dikkatle izleyeceklerdir. Harika bir haber. Özellikle köyleri uyararak bu hayvanların ve kuşların avlanmasına engel olunması çok önemli” dedi. Dilek Geçit bizimle Karakulak’ın yaşadığı bölgelerin haritasını da paylaştı.

MarmarisLIFE Dergisi yayın yönetmeni Murat Ersan, doğal ortamda foto-kapanlara dahi zor takılan karakulağın Marmaris trafiğindeki varlığının kendilerini şaşırttığını söyledi. Murat Ersan, “Şehir merkezi sayılacak bir yerde, böylesine ilk kez rastlıyorum. Daha önce böyle bir olaya ne şahit oldum ne de duydum. Konunun ilgili, yetkilileri ve uzmanlarıyla görüşme ve yazışmalara başladık. Bu görülmemiş gelişmenin sebepleri ve olası sonuçlarını öğrenip, kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Fotoğraflar: TAMER YILMAZ – TRAMEM

ENDER TÜRKKAN

www.iucnredlist.org

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

1 comment on “Dünyada İlk Kez Araç Kamerasına Marmaris’te Yakalandı!

  1. Ömrüm dağlarda geçti gündüz vakti hiç göremedim
    Gece bile zor görülebilen yaban kedisi asfalta çıkmış çok nadir denk gelinebilecek bir olay domuz kedi derken sıradaki hayvanı çok merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir