Kalabalık turlara veda!

  • Haziran 26, 2020
  • 0
  • 174 Görüntüleme

Kalabalık turlara veda aileyle tatile merhaba!

Koronavirüs tatil alışkanlıklarını da şekillendirdi. Bu yıl seyahate aile üyeleriyle uzak ülkelere değil Anadolu’ya gideceğiz. Deniz, kum, güneş tatilinin yerini karavanla seyahat, mavi tur, bağ bozumu ve yayla turizmi alacak.

Akşam gazetesinden Özgül Öztürk’ün haberine göre, Koronavirüs salgını nedeniyle dünya turizminde bu yıl yüzde 58 ila 78 arasında bir kayıp bekleniyor. Dünyayla benzer bir tabloya sahip Türkiye’de de yılın ilk 4 aylık döneminde ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51.2 düştü. Virüs korkusuyla bu yıl kalabalık tur programlarına mesafeli duran Türk tatilciler ise aile bireyleriyle veya küçük bir arkadaş grubuyla izole bir tatil planı yapıyor. Bu dönemde butik otel ve pansiyonlara yoğun talep olacak. Temmuz’dan önce Avrupa ve ya yurtdışındaki herhangi bir bölgeye gitmeyi planlamayan Türkler, rotayı karantina stresini üzerinden atacağı doğayla baş başa Anadolu şehirlerine kıracak. İşte yerli turistin bu yılki tatil planları…

Önce İş Sonra Tatil

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: “Koronavirüs salgını yurtdışında uzun mesafeli uçuşlara olan talebi azaltırken, yakın coğrafyalara olan talep artacak. Yurt dışı pazarlarda hareketlilik sonbahar aylarından itibaren olabilir. Bu sezon iç turizm ağırlıklı turizm hareketi olacaktır. İç turizmde rezervasyonların temmuz ağustos ve eylül aylarına kaydı. İlk olarak, iş ve diğer gereklilikler nedeniyle zorunlu seyahatlerde bir hareketlenme olacaktır. Ardından aile, eş dost ziyaretlerinin yanı sıra solo tatiller yapılmaya başlanacak. Bu yıl butik oteller, yurt içinde tekne tatili, karavan turizmi gibi turizm çeşitleri ön plana çıkacak.”

‘Temassız Tur’ Dönemi

Jolly Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu: “Yeni süreçte tüm iş yapış şekillerimiz değişiyor. Hijyen ve alınan önlemler artırıldı. Jolly’nin çalıştığı otellerde Hijyen Sertifikası alındı. Açılan otellerde virüse karşı çok ciddi önlemler alınmış durumda. Otellere giden transfer araçları son derece güvenli hale getirildi. Tüm araçlarımızı sefere çıkarmadan önce dezenfekte ediyoruz. Gelen misafirlere hijyen kiti dağıtıyoruz. Bu yeni dönemde kültür turlarında Türkiye’de şimdiye kadar yapılmamış yeni bir uygulamaya geçtik. Bu dönemde araçlarda yarı kapasiteyle çalışıyoruz. Temassız turlar diye yeni bir tur kategorisi başlattık. İsteyen misafirlerimiz kendi araçlarıyla Jolly araçlarını takip edebilecek. Bir aplikasyon geliştirdik. Bu aplikasyonla otobüsle gelmeyen misafirlerimiz de Jolly’nin rehberlerini kendi araçlarından dinleyebilecekler.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Depremle Yattı Depremle Kalktı

Göl Evleri Açılıyor

Hilton Dalaman Resort& SPA Genel Müdürü Tunç Batum: “Pandemi sürecinde otelimiz için bir kriz planı hazırladık. Sertifikamızı aldık. Bu yıla ilişkin beklentimiz maalesef çok olumlu değil. Zarar etmeden yılı bitirirsek seviniriz. Biz iş hacmimizin yüzde 80’ini yurtdışından sağlıyoruz. O yüzden yurtdışı açılmadığı sürece iç pazardan beklentimiz çok yüksek değil. İç pazar hiçbir otelin toplam talebini karşılayabilecek durumda değil. Biz hala yurtiçi ve yurtdışından sosyal mecralarda pazarlama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sene Göl Evleri yatırımımızı hayata geçiriyoruz. İnsanlara daha kişiselleştirilmiş ve sosyal mesafeli hizmet sunacağı için daha çok tercih edilecek diye düşünüyoruz.”

Yalıtılmış Güneşlenme Alanı

Titanic Hotels Group Genel Direktörü Gökhan Özbatır: “Resort otellerimizde dünyaca ünlü bir sağlık grubuyla işbirliği yapıyoruz. Küçük misafirlerimiz için yeni oyun alanları, özel havuzlu villalar, havuza açılan kişiselleştirilmiş odalar, yalıtılmış özel güneşlenme alanlarıyla misafirlerimize izole bir tatil olanağı sunuyoruz.”

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 2 =