Muğla Yüksek Riskli Grupta

  • Mart 1, 2021
  • 0
  • 2299 Görüntüleme

Muğla Turuncu Yani Yüksek Riskli!

Özellikle işyerleri kapalı tutulan yada kısıtlı hizmet verebilen işletmecilerin nefeslerini tutarak beklediği, 81 il için ‘yerinde karar’ niteliğindeki  kabine toplantısı yapıldı. Saat 15:55’te başlayan toplantıda, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların, kafelerin açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararları alındı.  Kademeli normalleşme çerçevesinde alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Muğla ‘Turuncu’ Sınıfta Yer Aldı

Erdoğan, vaka sayısına göre Düşük riskli illerin  mavi , orta risklilerin sarı, yüksek risklilerin turuncu, çok yüksek riskli illerin ise kırmızı renkle işaretleneceğini söyledi, “Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek.” dedi. Bu sırada ekranlarda bir harita belirlendi ve Muğla’nın ‘yüksek riskli’ manasına gelen turuncu renkle işaretlendiği görüldü

İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın televizyon ekranlarından canlı yayınlanan “yeni kontrollü normalleşme adımları”na ilişkin açıklamalarının satırbaşları:

-Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Marmaris’ten Geçti

-Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

-Ülkemizin tamamında süren akşam 21:00 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

-Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

-Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

-Restoran, lokanta, kafetarya, tatlıcı pastane kıraathane gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07:00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteye ile sürdürebileceklerdir.

-Halı saha, yüzme havuzu vb tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ve akşam 19 arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

-Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir