Efsane başkan, İsmet Karadinç’le yaptığımız son röportaj

  • Nisan 3, 2020
  • 0
  • 899 Görüntüleme

Gündemde seçimler olunca adı yine çok anılmaya başladı efasane başkan İsmet Karadinç’in. Biz de hemen arşivleri taradık ve 2005 yılında bastığımız üçüncü sayımızdaki röportajımızı sizlerle tekrar paylaşıp, kendisini anmak istedik. Biz de seni çok özledik ismet Karadinç… 

Marmaris’e üç dönem üst üste belediye başkanlığı yapan Karadinç ile onu merak edenler için bir araya geldik.

Hani aslında bizde merak etmedik değil!

Marmaris’e uzun yıllar hizmet veren eski belediye başkanı İsmet Karadinç, şimdilerde neler yapıyor diye düşünürken, okuyuculardan da gelen istek doğrultusunda çaldık kapısını. Karşımıza beklediğimizin aksine çok rahatlamış, huzurlu ve seçim sıkıntılarını aşmış bir KARADİNÇ bulduk. Hayatından o kadar memnun ki siyasetten bahsetmek bile istemiyor, ama merak edilen soruları ister istemez sorduk, kendisi de büyük bir nezaketle ve açık yüreklilikle cevaplarını verdi. Dergimizin konsepti açısından biz de siyaseti fazla karıştırmak istemedik aslında. İşte size merak ettiğiniz, vatandaş İsmet KARADİNÇ..

M.LIFE : Marmarisliler merak ediyor, şimdilerde neler yapıyorsunuz?

Şu anda oğluma yardımcı oluyorum. Kendi iş yerimizde ticareti de iyi bildiğim için buradayım. Ayrıca bol bol kitap okuyorum , birikmiş kitaplarım var onları okuma fırsatı buluyorum. Evime ve aileme vakit ayırıyorum. Hatta eşim bana “ Yahu sen ne tatlı , ne iyi bir kocaymışsın “ dedi. Sabah kahvaltılarını beraber yapıyoruz , hafta sonları birlikte oluyoruz , 15 yıldan sonra onlar için de iyi oldu. Yoğun tempodan dolayı evden biraz uzaktım. Stresten ve çalışmaktan da yoğundum ama şimdi her şeyden uzak rahat ve mutluyum. Sabahları özlediğim büyük Marmaris kahvaltılarını yapıyorum ; çökelekli, kırma zeytinli…Yaşamı yeniden tatmaya başladım. Özlediğim şeyleri yapıyorum. Televizyon dizilerini kaçırmıyorum, özellikle pazartesi günleri Haziran Gecesi ve Bir İstanbul Masalı, Çarşamba gecesi Avrupa Yakası’nı sıkı takip ediyorum. Çok güzel belgeseller var onları da seyrediyorum. Emekliliğimin farkına yeni vardım. Bu arada oğlum da biraz rahatladı benim burada olmamla kendisi de dışarıdaki işlerimize daha fazla mesai vermeye başladı. Balık tutmaya gidiyorum çok sevdiğim için. Eskiden de giderdim, çok bunaldığım zaman arada bir kaçardım ama şimdi doya doya gidiyorum.

M.LIFE: Siyasete tekrar girmeyi düşündünüz mü?

Siyaset benim için bitmiştir. Konuşmasını bile yapmak istemiyorum. Allah böyle olmasını hayırlı gördü ve öyle oldu. Bu bir seçimdir, bir taraf kazanır, bir taraf kaybeder. Gayet doğal bir olay. Aslında bakıyorum da böyle yaşamayı gerçekten çok özlemişim.

M.LIFE: Kırgın mısınız ?

Samimiyetle söylüyorum, kesinlikle hiç kimseye kırgınlığım yok. Çünkü ben tecrübeli bir adamım ve bu konularda da kaderciyimdir. Dedim ya Allah böyle istedi, belki sağlığım düzelsin ya da başka bir şey olmasın diye. Hayırlısı ne ise o oldu. Ben gönlümü verdim, ideallerimin çoğunu tamamladım. Şehrin alt yapısına önem verdim, birçok belediyede olmayan çöp arıtmayı yaptım. Bu büyük bir kazanç, herkes güle güle kullansın. 13 yıl devamlı kazdım, belki bana kızdılar her yer çukur diye ama bugün yağmur yağdığı zaman insanlar rahat ediyorsa bu beni mutlu eder. Hatalarım da olmuştur her insan gibi ama kimsenin iyi niyetimden şüphesi yoktur herhalde. Seçimi kaybettim, mazeret aramam.Halkım böyle istedi.

M.LIFE: Hiç son seçimlere girmeseydim dediniz mi ?  

Ben girmek istemiyordum aslında, insanın yüzü her şeyde eskidiği gibi siyasette de aynıdır. Arada bir yeni yüzler ve kan değişimi ister. Üç dönem uzun bir süre ve ben de bırakmam gerektiğini düşünüyordum. Hatta  eşimle de konuşmuştuk bu konuyu ve karar almıştık. Meclisteki arkadaşlarımla toplandım bu konuyu dile getirdim ama kabul etmediler. Daha yapacak şeylerimiz olduğunu söylediler, ben de kendimi onlardan aldığım bu güç ile seçimlerde buldum.

M.LIFE: AK Parti’nin seçimlere girememesi hakkında düşündükleriniz?

Bir kaç dakika için siyasi bir partinin seçimlere girememesi üzücü bir olay. Sonuçları bizi de etkiledi. AKP’nin seçim içinde olması seçimin kaderini çok değiştirecekti, ama olmadı.Mazeret aramam demiştim.

M.LIFE:  Yapmak istediğiniz ama yapamadığınız şeyler oldu mu ?

Çoğu zaman kendime özeleştiri yaparım ve düşünürüm, hatta geçenlerde de sormuşlardı böyle bir şey. Marmaris ‘e bir tek kültür merkezi yapamadım ona üzülürüm. Projesi hazırdı ama olmadı. Muğla Üniversitesi ile anlaşma bile yapmıştım ve burada bir Güzel Sanatlar Akademisi kurmayı düşünüyordum fakat gerçekleştiremedim. Marmaris’te bir akademi, bir fakülte olması çok önemli bir olay, çünkü sanatın her türlü dalının olmasını istiyordum; bale, müzik, tiyatro, heykel gibi….Ama umut ediyorum benden sonraki arkadaşlar bunu başarır ve Marmaris halkına bu zevkleri yaşatırlar.

M.LIFE:  Hobileriniz ?

Balık tutmak benim en büyük tutkum. Sabah denizi güzel gördüm mü hemen kaçarım. Çünkü insan her şeyi unutur balık  tutarken. Güzel oltalarım , sicimlerim var. Bir de dediğim gibi şu günlerde bolca kitap okuyorum.

M.LIFE: Denizcilik festivali hakkındaki düşünceleriniz ?

Açıkçası izlemeye pek vaktim olmadı burada sezon öncesi yoğun hazırlıklar vardı ama Marmaris’in tanıtımı için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.Yerli yabancı televizyon kanalları, gazeteciler, medya yoğun ilgi gösterdiler böyle olunca da tanıtıma katkısı büyük oluyor.

M.LIFE: Marmarisliler sizi artık görememekten şikayetçi , ne diyorsunuz ?

Ben de özledim onları. İşlerim biraz hafiflesin , havalar da biraz daha güzelleşsin çıkıp hepsine uğrayacağım, hatırlarını soracağım. İş yerimizi sezona hazırladığımız için yoğunduk ama şimdi biraz daha rahatladım.

Dükkan sohbetlerini çok özledim, kahve içip konuşmayı…

M.LIFE:  Dergimiz hakkında düşünceleriniz ?

Dergiyi çok beğenmemin yanında aşık oldum. Böyle bir derginin Marmaris’te bu şekilde basılması beni çok mutlu etti. Hedefleri olan şık bir dergi. İçeriği, baskısı çok iyi. Kutlarım sizi. Torunlarımıza bırakacağımız bir belge, bir ansiklopedi niteliğinde. Marmarislilerin sahip çıkması lazım.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir