İkinci El Konut Piyasasını Fırsatçılar Vurdu!

  • Temmuz 21, 2020
  • 0
  • 350 Görüntüleme
Yoga Olimpiyatı

Tapudan Döndüren Açgözlülük

Düşük faizle birlikte hızlanan konut sektörüne en büyük zararı hızlı ve kolay para peşine düşen açgözlüler veriyor. Tapuda satıştan vazgeçen de var, vatandaşın kaporasını yakarak para kazanan emlakçılar da…

Akşam gazetesinden Şenay Büyükköşdere’nin haberine göre, gayrimenkul sektörü, düşen faiz oranlarıyla birlikte son yılların en hareketli dönemini yaşıyor. Ancak satış rekorlarının kırıldığı bu dönemde sektöre gölge düşüren olaylar da artmaya başladı. Düşen faiz oranları, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yanı sıra bazı fırsatçıları da harekete geçirdi. Piyasada ticari ahlaka uymayan olaylar yaşanmaya başladı.

1- Tapuda ‘Vazgeçtim’ Şoku

Krediler ucuzlayınca vatandaş konuta hücum etmiş ancak bunu fırsat bilen bazı ev sahibi ve inşaatçılar fahiş zam yapmıştı. Ticari ahlaka uymayan bu durum son zamanlarda ilginç bir boyuta taşındı. Alınan bilgiye göre alış-satış sözleşmesi yapıldıktan sonra tapu işlemleri sırasında bile bazı ev sahipleri bazı gerekçeler öne sürerek ‘vazgeçtim’ deyip imza atmaktan vazgeçebiliyor.

2- Son Dakika Fırsat Zammı

Bazı satıcılar ise üzerinde anlaşılan fiyata rağmen işler kredi çekme aşamasına veya tapu aşamasına geldiğinde ‘ne kadar koparırsam kar’ deyip evin fiyatında 3-5 bin lira daha zam istiyor. Alıcı ise evi bulmak için harcadığı mesaiyi de dikkate alarak bu zammı sineye çekiyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Türk Deniz Turizminin Yeni Devi Marmaris'te

3- Ciddi Alıcıya Yeni Tarife

Yapılan zamlarda en çok kullanılan yöntem ise eve alıcı çıkınca ev sahibinin ağız değiştirip emlakçıya yeni fiyat dikte etmesiyle yaşanıyor. Vatandaş emlakçıyla belirlenen fiyat üzerinde anlaşıyor. Emlakçı, ev sahibini ‘evine alıcı çıktı’ diye arayınca da işler değişiyor. Bu kez alıcının önüne yeni zamlı tarife geliyor.

4- Hacizli Evle Kapora Uyanıklığı

Bir diğer fırsatçılık ise emlakçıların aldığı kapora bedelinde yaşanıyor. Üzerinde haciz olduğunu bile bile konutu satışa çıkarıp, alıcı durumu farkettiğinde ‘ben karışmam’ diye kaporayı geri ödemeyi kabul etmeyen emlakçılar da sektörün güvenilirliğini zedeliyor. Böyle durumlara karşın, tüketicinin kapora verirken emlakçıyla yaptığı sözleşmeye; ‘Banka veya tapuda evle ilgili bir sorun çıkarsa kapora iade edilir’ diye madde eklemenin faydalı olacağı belirtiliyor.

5- E-İpotek Yoğunluğu Mağdur Ediyor

Vatandaşlardan gelen yoğun şikayetlerden biri de e-ipotek sorunuyla ilgili. Kredisi onaylanan ve hesabına yatan vatandaşlar günlerce tapudan gelecek mesajı bekliyor ancak bazı banka şubelerinin yoğunluktan dolayı gerekli evrakları tapuya e-ipotek üzerinden vaktinde iletmemesi süreci uzatıyor.

Süreç uzadıkça ev sahipleri satıştan vazgeçebiliyor. Ve bu durumda alıcının ekspertiz ücreti ve kaporası da çöpe gitmiş oluyor.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − eleven =