"Marmaris Belediyesi Barınakta Sınıfta Kaldı!"

"Marmaris Belediyesi Şefaf Olamadı, Sınıfta Kaldı!"

Marmaris Belediyesi, Marmaris Hayvan Barınağında şefaf olamadığı nedeniyle sınıfta kaldı!                                              Dergimizin genel yayın yönetmeni Murat Ersan'ın Marmaris Barınağındaki hayvanların durumundan endişe edilmesi üzerine Marmaris Belediyesi'ne verdiği dilekçeye "kurumumuz tarafından değerlendirmeye alınması söz konusu" değildir diyerek cevap geldi. Bu durum Ersan tarafından "Marmaris Belediyesi Barınakta Yine Sınıfta Kaldı!" olarak değerlendirildi.

"Mayıs Ayındaki Başvuru Ağustos'un Ortasında Cevaplandı!"

"Bir vatandandaş değil, medya mensubu olarak haber yapmak üzere acilen istediğim bilgi üç ayda anca cevaplandı. 9 Mayıs 2019 tarihinde yazdığım dilekçe barınak yetkililerince 29 Mayıs'ta cevaplanmış, ancak ne hikmetse tüm uyarılarımıza rağmen Ağustos ayında tarafıma gönderilmiştir. Ekteki metin, zaten hayvanlar konusunda yetersiz olduğuna inandığımız barınak yöneticileri tarafından bilerek olumsuz olarak yazılmıştır. İhsan Öztürk sadece iki ay bekletip imzalama zahmetine girmiştir. Bu cevabın 29 Mayıs'ta geldiğini biz zaten biliyorduk ve barınaktaki hayvanların sayısını İhsan Öztürk'e bile vermiyorlar diye sosyal medyadan duyurup istifaya çağırmıştık!" diyen Murat Ersan sözlerine şöyle devam etti.

"Gönüllüler Kan Ağlarken Mehmet Oktay'ın Susması Hiç Yakışı Kalmadı!"

Yaklaşık bir yıldır barınak sorunları ile yakından ilgileniyorum. Barınak kurucuları arasında Annem rahmetli çevreci Filiz Ersan'da vardır. Bunu bilmeyen kişiler hakkımda konuşacak bir şey bulamayınca dedikodular çıkarmaya başlamış, adam olan yüzüme konuşur. Ama yemin ettim önce barınak düzene girecek. Gönüllü kadınlara her türlü hakaret, taciz ve mobbing uygulanırken, yeni belediye başkanı Mehmet Oktay'ın yalaka ve şakşakçı derneklerin "barınak çok iyi" açıklamalarını örnek gösterip barınağın feryatlarına kulak tıkması anlaşılır gibi değil. O barınak şimdiye kadar hakarete uğrayan kadınların tırnaklarıyla kazıya kazıya ayakta durdu. Ne bizi ne de yılların çevrecilerini dinlemeyip üç günlük dernek başkanı olanların lafı dinlenmiş, ahde vefa ayaklar altına alınmış, barınak sorunlarını yaratanlar daha da şımartılmış, eski dönemden kalan tüm suçlar sahiplenilmiştir. Gönüllü kadınlara Mehmet Oktay sahip çıkmak zorundadır! Bakın hayvanlara demiyorum; hakarete uğrayan kadınlara diyorum!"

"Mehmet Oktay'ı Korumak İstemiştim, O Suçlara Gönüllü Ortak Oldu!"

"Yazdığım dilekçede barınaktaki hayvanların seçim öncesi ve seçim sonrası sayılarının ne olduğu, neden öldükleri sorulmuştu. Daha sonrasında hangi tairihte ilaçlandıkları, ne kadar mamaya ihtiyaç duyulduğu, en son hangi aşılar yapıldı gibi barınakta ayyuka çıkan kanunsuz ilaç, mama satılması, kanunsuz hayvan sahiplendirilmesi, bakımsızlıktan ölümlerin gerçekleşmesi gibi iddialara bir nebze olsun neşter vuracaktı. Ancak yeni yönetim ne hikmetse feryatlara kulak tıkayarak, barınakta her gün gerçekleşen ölümlerin tek sorumlusu olmuştur. Oysa 9 Mayıs'ta verdiğimiz dilekçe eski yönetime ait suçların ortaya çıkarılması ve Mehmet Oktay'a gelecek saldırıları da önleyecekti. Bunu kendisine de söyledik ama o ve yardımcısı hayvan sevmez yalakaları desteklemiştir!"

"Mehmet Oktay İhsan Öztürk'ü Koruyacak Diye Hayvanlar Neden Ölsün?"

"Barınakta her gün en az bir hayvan hastalıktan, bakımsızlıktan yada parçalanarak ölmektedir. İhsan Öztürk'ü istifaya çağırdığımızdan beri hiç bir uyarımıza cevap yazılmamış, belediye iki günde bitecek dediği sözde yenileme, özde milli park alanını betonlaştırma çalışmaları bitirememiş, barınak daha da zor günler geçirmeye başlamıştır. Üstüne de şaibeleri ortadan kaldıracak değişim gerçekleştirilmemiş ve şeffaf belediyecilik anlayışına sığmayan barınak bilgileri saklanmıştır. Biz oy veriyorsak istifaya da çağırma hakkına sahibiz, kin olayını kapattık diye düşünüyordum. Ancak tarafıma ve aileme karşı şimdiden haksız uygulamalar başlamıştır bunları ileride açıklayacağım; konumuz önce hayvanlar" 

"Sayılar Açıklanmazsa Yolsuzluk İddialarının Önüne Geçilemez!"

"Dilekçenin asıl anlamı her şeyi kontrol altına almaktı. Ne kadar köpek var, nekadar mama yiyecek, ne kadar aşı yapılacak. Eğer bu kontrol dışına çıkarsa yolsuzluk iddiaları ortalıkta dolaşır. Bunlara son vermek için bu dilekçeyi doğru ve dürüst olarak açıklamak şeffaf belediyecilik anlayşıdır, iddiaların önüne geçmektir. Köpekler bugün barınakta açlıktan dışkılarını yiyiyorsa herkes takkeyi önüne koymalıdır. Haklıysanız bir gün her şey ortaya çıkacaktır. Güneş balçıkla sıvanmaz! Oy vermediğimiz, zorla bize başkan yardımcı olarak direttirilen birinin bu kadar korunmasını anlamak mümkün değil. Mehmet Oktay barınağa el atmamasını İhsan Öztürk'e biat etmek olarak algılandığını bilmek zorundadır. Kendi dünyasından çıkıp abilerini, ablalarını, Marmarislileri duymak zorundadır. Yolun başındayken hatasını anlaması çok önemlidir. Yoksa biz hayvanları, haklarını ve haklarımızı sonun kadar koruyacağımızı bilmesini isteriz! Sesimizi duymayacaksa halk bizi duyuyor bundan emin olmalıdır. Biz haklıyız ve kazanacağız. Herkes sonunu kendi belirler. Biz hayvanları korumak yönünde belirledik!"