Herkes Kendi Kalemini Kullanacak!

  • Mayıs 28, 2020
  • 0
  • 165 Görüntüleme

İşletmelerde Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi

Sağlık Bakanlığı kontrollü sosyal hayat sürecinde uyulması gereken kurallar için 11 rehber hazırladı. Mobilya mağazalarından akaryakıt istasyonlarına kadar birçok işletme bu rehberlere göre müşteri kabul edecek.

AKŞAM gazetesinden Osman Nuri Cerit’in haberine göre,  Sağlık Bakanlığı’nın normalleşme sürecinde sektörlere yönelik hazırladığı rehberler tek başlıkta toplandı. Rehberde, 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirler ilk kez yayımlanmış oldu, daha önceki rehberler de güncellendi:

Teşhir Ürünlere Ellenmeyecek

Beyaz eşya ve mobilya mağazalarına müşteriler maskeli girecek. Teşhirdeki ürünlere elle temas edilmeyecek. İş yerindeki tuvalet pencereleri açık tutulacak. Tuvaletlerde kağıt havlu olacak, el kurutma cihazları çalıştırılmayacak.

Kozmetikte Tester Yok

Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ürünler camekanlı bölümlerde teşhir edilecek. Müşterilerin istedikleri ürünler çalışanlar tarafından kasaya getirilecek. Parfüm, göz kalemi, rimel, ruj ve allık gibi göz, dudak ve yüze uygulanan kozmetik ve makyaj malzemelerinin test ürünleri denenmeyecek.

Benzinci Marketlerine Tek Kişi Alınacak

Akaryakıt istasyonu marketi girişinde dezenfektan veya kolonya bulundurulacak. Müşterilerin akaryakıt istasyonu marketine tek başlarına girmeleri istenecek. Markette yer alan ürünler cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınacak.

Promosyon Cilt Bakımı Bitti

Mağazalarda ürün tanıtımı amaçlı açılacak stantlar önünde sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak zemin işaretlemeleri yapılacak, promosyon amaçlı cilt bakımı ve makyaj uygulamaları yapılmayacak.

Araçlar Girişte Teslim Alınacak

Oto yıkama girişinde araç teslim alınacak. Oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde ise, servise verilen araçların iç kısımları, müşteriye teslim edilmeden önce dezenfekte edilecek. Ortam sık sık havalandırılacak.

Bu haber de ilginizi çekebilir  İnternet Kafeler Yarın Açılıyor

Araç 1 Gün Bekleyecek

Oto galeri ve kiralamalarda, müşterilerden iş yerine tek başlarına girmeleri istenecek. Müşterilerden teslim alınan kiralık araçlar dezenfekte edilecek ve tekrar kiralamadan önce en az bir gün bekletilecek.

Herkes Kendi Kalemini Kullanacak

Emlak ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde ise müşteriler maskeli olarak iş yerine girecek. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulacak. Çalışanlar ve müşteriler kendilerine ait kalemleri kullanacaklar.

Marketlere Süre Sınırı

Müşteriler internet siparişine yönlendirilecek. Buralardaki oyun alanları kapatılacak. Müşterilerin market ve süpermarket içinde mümkün olduğu kadar kısa süre kalması sağlanacak. Et ve et ürünleri, paketlenmemiş gıda maddeleri ve manav reyonunda çalışan personel eldiven kullanabilecek.

Elde Eldiven Ayakta Galoş

Evlerde, ofislerde hizmet sunmaya giden elektrik, su, doğalgaz gibi tesisat personeli tek kullanımlık eldivenler ve ayakları için galoş giyecek. Her evden sonra eldivenler ve galoşlar çıkarılıp, kapaklı çöp kutusuna atılacak.

Sadece Teşhir Ürün İncelenecek

Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında kalabalığa karşı girişe uyarıcı materyaller konulacak. Elle temas edilen teşhir ürünleri her müşteriden sonra temizlenecek. Tezgahlar ve müşteri alanı arasına pencere yerleştirilecek.

Su Dışında İkram Olmayacak

Ofislerde faaliyet gösteren tüm işletmeler 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve müşteri planlaması yapacak. İş yerine gelen müşterilere su dışında ikram yapılmayacak. Klima ve vantilatör kullanılmayacak.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + nine =