Hedef 40 bin kilometre!

  • 4 Nisan 2020

DEMİR AT ÜZERİNDE 40.000 KİLOMETRE

Sizlere “Abdulhalim Akçay’la tanıştınız mı?” diye sorsam,  vereceğiniz  cevap Türkiye’nin 81 ilinden hangisinde olursanız olun, hiç beklemediğiniz bir anda yüzünüzde belirecek kocaman bir gülümsemeye eşlik eden  bir “Evet!” olabilir çünkü kendisi bir bisikletin geçebileceği her yerde, her an  ‘Pat!’ diye karşınıza çıkabilir.
Abdulhalim “Demir atım” dediği bisikletiyle tüm ülkeyi geziyor. Ben kendisiyle tanıştığımda bir kaç günlüğüne durak olarak seçtiği Marmaris’te 122. günüydü yolculuğunun.
Hedefi 81 il, 800 ilçe gezdikten sonra tüm yol hikayelerini ‘Yollar Şehirler İnsanlar’ adını vereceği bir kitap haline getirmek, kendi belgeselini çekmek ve ardından da dünya turuna çıkmak.

‘Farkındalık yarat, hareket et!’ diye adlandırdığı yolculuğu 28 Kasım 2018 tarihinde İstanbul, Galatasaray Lisesi önünden başladı ve 40.000 kilometrelik hedefine ulaşıncaya kadar bisiklet üzerinde devam edecek. Çekmeyi planladığı belgeseli, bizleri Türkiye’nin kültürü, güzellikleri ve misafirperver halkı ile tanıştırıp, dikkatimizi doğa ve sporun önemine çekecek. Tarihi ve estetik açıdan önemi olan kapı ve pencereleri fotoğraflayıp arşivlemek ve gezip gördüğü tüm şehirlerin okullarında ve çeşitli kurumlarında sunumlar ve söyleşiler yapmak da Abdulhalim’in hedefleri arasında.

Hedef 40 bin kilometre
Hedef 40 bin kilometre

“İyi de kimdir, neyin nesidir bu Abdulhalim?” diyenler için de kısaca bahsedeyim kendisinden… 12.05.1980 Mardin, Midyat doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Midyat’ta okudu, 2013 yılında Kırgız Türk Manas Üniversitesi’nde dil eğitimini tamamladı. Rusça, İngilizce ve Kırgızca dillerine hakim. Şimdiye kadar bulunduğu ülkeler arasında Rusya, Kırgızistan, Kazakistan ve İran var. Haliyle, olur da karşılaşabilirseniz size anlatacağı bol bol yol hikayesi…
Onu görürseniz mutlaka oturun bir kahvesini için, ya da kendi çayınızdan kahvenizden ikram edin, yol hikayelerine ekleyebileceği bir satır olun, kamerasındaki yüzlerden birisi de sizin gülen yüzünüz olsun.

Senin de yolların açık olsun Abdulhalim, Demir At’a selam söyle…

BANU KANTÜRK

Destek ve sponsorluk için:
Türkiye İş Bankası Hesap No: 12840422265
İletişim Bilgileri:
[email protected]
facebook: [email protected]
instagram: abdulhalim_akcay
youtube: abdulhalim akçay (yollar şehirler insanlar)

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir yanıt yazın

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.
Kabul Et
Geri Çevir