Halil Bağlı Yeni Fiyat Tarifesini Savundu

  • Ocak 18, 2021
  • 0
  • 441 Görüntüleme

Büyükşehir Belediyesi’nin İşlettiği Limanlarda Bağlama Fiyatları Özel Tekneler İçin % 600, Ticari Tekneler İçin İse  % 9 Pahalandı

Muğla Büyükşehir iştiraki olan MUTTAŞ tarafından açıklanan “2021 Yılı Deniz kıyı tesisleri fiyat tarifesi”ne göre, bağlama ücretlerinde ticari tekneler için  yüzde 9, özel tekneler için  ise yüzde 600’e varan artışa gidildi. Marmaris Yat Limanı, İçmeler ve Turunç limanlarında da uygulanmaya konulan yeni tarife özel tekne sahipleri tarafından tepkiyle karşılandı.  Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı Halil Bağlı, uygulamayı yerinde ve doğru bulduklarını söyledi.

Ticari Tekneler Yer Bulamıyordu

Oda binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Halil Bağlı, özellikle turizm sezonlarında söz konusu limanların  özel teknelerle dolduğu için yer bulamadığını, bu durumun da üyeleri açısından sorun oluşturduğunu belirten  Başkan Halil Bağlı, bu sebeple, belirlenen yeni tarifeleri, üyeleri ve deniz turizmi açısından memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.  

Özel Tekne Düşmanı Değilim

‘Özel tekne düşmanı’ olmadığının altını çizen Halil Bağlı, şu sözleri sarf etti: “Benim de oğlumun da özel teknesi var. Biz bunları, işletme ruhsatlı ticari alanlara bağlamıyoruz. Çünkü, ticari alanların özel teknelerle paylaşılmasına karşıyız. Bu özel bir otomobilin taksi durağına park etmesi gibi bir şey.”

Ticari Alana Özel Park Olmaz

Özel tekneler için istenen ücretlerin de marinalardaki tarifelerin hala altında olduğunu ifade eden Bağlı, “Belediye limanlarına oluşan yoğun bağlama talepleri, özel marinaların fiyatları ve yapılan artışlarda da göz önünde bulundurulduğunda hala diğer bağlama yapılacak yerlerin oldukça altındadır” dedi. Halil Bağlı, Yunana adalarından örnek vererek, diğer ülkelerde ticari alanlara özel tekne bağlanmasına izin verilmediğini de kaydetti.

Yerinde Ve Doğru Buluyoruz

Bağlı, şunları söyledi: “Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılında uygulamaya koyduğu ücretlendirmelerin yerinde ve doğru olduğunu,bu şekilde dahi özel tekneler için belirlenen ücretlerin bölgedeki faaliyet gösteren özel marinalardan 3’de 1, 4’ de bir oranda  düşük olduğu ve belediye bağlısı limanlardan faydalanmak isteyen yabancı bayraklı ve Türk bayraklı özel teknelerin taleplerinin de karşılama sorumluluğu içerisinde olduğu görülmektedir.Sektörü korumak adına yapılan bu düzenlemeyi odamız ve bölgemizdeki ticari tekneleri temsil eden Deniz taşıyıcılar kooperatifi olarak desteklediğimizi belirtmek isteriz.”

Toplantı sonrası DTO Marmaris Şubesinin konuya ilişkin görüşlerini aktaran basın bülteni medya temsilcileriyle paylaşıldı. Bültende şu sözlere yer verildi:

“Muğla Büyükşehir Belediyesinin liman bağlama ücretlerinde Ticari Teknelere devletimizce açıklanan enflasyonun da altında kalan yeniden değerleme oranında  yüzde 9 artış yapılmıştır. Belediye limanlarında hizmet alan özel tekneler için yapılan düzenleme ise, Belediye limanlarına oluşan yoğun bağlama talepleri, özel marinaların fiyatları ve yapılan artışlarda da göz önünde bulundurulduğunda hala diğer bağlama yapılacak yerlerin oldukça altındadır.

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan, ülkemizde ve bölgemizde neredeyse alternatifi bulunmayan Mavi yolculuk diye tabir edilen Yat Turizmine hizmet eden Ticari Yatların, Günlük Gezi Teknelerinin, Yolcu Motorlarının faaliyet gösterdiği Muğla ilinde, tek barınma, bağlama ve yolcu indi bindi yeri olarak kullanılacak limanlar sadece Kamuya ait ve İlimiz genelinde Muğla Büyükşehir Belediyesi uhdesinde bulunan tesislerdir. Ticari teknelerimizin faaliyetleri ve Büyüklükleri de göz önünde bulundurulduğunda konumları itibariyle en yüksek dip derinliğine sahip en uygun bağlama yerleri yine belediye bağlısı limanlardır.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Uyuşturucu Operasyonunda Yakalanan 4 Zanlı Daha Tutuklandı

Her ne kadar bağlama kapasiteleri yüksek ve en büyük özel marinalar bölgemizde bulunsa da ticari teknelerin faaliyetlerine uygun olmamaları, bağlama ücretlerinin de yüksek olması sebebiyle geçimini deniz turizminden sağlayan ve tek geçim kaynakları tekneleri olan ticari tekne sahiplerinin özel marinalarda bağlaması da mümkün değildir. Deniz Turizmine hizmet veren bu tarz ticari teknelerimizin bağlayacak ve barınacakları alternatif tesisler de bulunmamaktadır.

5216* ve 5393** sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde Muğla Büyükşehir belediyesi tarafından işletilen bölgemizdeki limanlarda bağlayan özel tekne sayılarında son yıllarda çok fazla artış olmuştur. Bunun sebebi ise ticari teknelere göre belirlenen uygun fiyat tarifesi ve bu fiyatların özel marinaların çok çok altında olmasıdır. Bilindiği üzere 2020 Mart ayından itibaren Pandemi sebebiyle ticari teknelerimizin birçoğunun tur rezervasyonları iptal olmuş ve liman içi hareketliliği azalmıştır. Özel teknelerle beraber limanlarımızda bağlama yeri sıkıntısı ortaya çıkmış ve Ticari Teknelere limanlarımızda yer bulmakta zorlanılmıştır.

Yine yaşanan bu liman içi hareketsizlik ve özellikle özel teknelerin günlerce hatta aylarca bağladıkları yerden kalkmamaları sebebiyle ticari teknelerimiz bazen içerisindeki personeliyle birlikte kısıtlı imkanlarda günlerce alargada beklemiş bazen de içerisinde müşterisiyle açıkta beklemek zorunda kalmışlardır. Bu durum ülkelerine dönmek üzere ulaşım araçlarına yetişme telaşında olan misafirlerin belirtilen saatte limana yanaşılamaması sebebiyle sıkıntı yaşamalarına sebep olmuştur. Ayrıca aynı gün yeni yolcu alacak teknelerimizin kumanya, yakıt, su ikmali, tekne temizliği vb. faaliyetlerinde gecikme yaşanması sebebiyle de tur programlarında aksamaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Herşey bir yana, planlanan saatte teknelerimizin limana yanaşamaması, ilçelerimizi tanımak, görmek ve alışveriş yapma isteğinde olan yerli ve yabancı turistlerin ülkemize ve bölge esnafına olabilecek katkılarına da engel teşkil etmiştir.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde son yıllarda amatör denizci ve özel tekne sayılarında yaşanan artış ve denizciliğin gelişmesi bizleri mutlu etmektedir, bizlerde bu gelişimi desteklemekteyiz,  ancak aynı oranda özel marina sayıları ve bağlama kapasiteleri de artmış olmasına rağmen  ticari teknelere hizmet veren bağlama yerleri sabit kalmıştır.

Sektör olarak yaşadığımız sıkıntılar da göz önünde bulundurulduğunda kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalışan Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılında uygulamaya koyduğu ücretlendirmelerin yerinde ve doğru olduğunu,bu şekilde dahi özel tekneler için belirlenen ücretlerin bölgedeki faaliyet gösteren özel marinalardan 3’de 1, 4’ de bir oranda  düşük olduğu ve belediye bağlısı limanlardan faydalanmak isteyen yabancı bayraklı ve Türk bayraklı özel teknelerin taleplerinin de karşılama sorumluluğu içerisinde olduğu görülmektedir.Sektörü korumak adına yapılan bu düzenlemeyi odamız ve bölgemizdeki ticari tekneleri temsil eden Deniz taşıyıcılar kooperatifi olarak desteklediğimizi belirtmek isteriz.

Başından beri istişare içinde beraber ortak çalışmalar yürüttüğümüz Büyükşehir belediyesi yöneticilerimizin bundan sonraki süreçlerde de sektörümüze ve bizlere daha fazla destek olmalarını temenni eder, biz sektör temsilcileri olarak ta her türlü desteği vereceğimizi belirtmek isteriz.”

Marmaris Life

Fotoğraflar: Ender TÜRKKAN

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir