Güney Egeli çiftçiler fuara akın etti  

  • Nisan 4, 2020
  • 0
  • 305 Görüntüleme

Güney Egeli çiftçilerden yoğun ilgi gören Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, alanında bir marka olan fuarın, çiftçileri ve sektör temsilcilerini başarıyla bir araya getirdiğini söyledi.
Milas Ziraat Odası’nın çiftçilerin tarım alanındaki ihtiyaçlarını öngörerek, bundan tam 10 yıl önce ortaya attığı ‘Tarım Fuarı’ fikri, Milas ortak paydasında buluşan tarımsal kuruluşlar ve diğer kurumların işbirliğiyle bugün çiftçinin ve sektörün aradığı bir marka halini aldı.
Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, fuarın başarısından büyük onur ve kıvanç duyduğu belirterek, “4 gün süren bu yılki fuarımıza baktığımız zaman, geçtiğimiz yıllardaki fuarlarımızı aratmayacak bir yoğunluk ve ilgi gördüğünü görüyoruz. Bundan 10 yıl önce bu fuarın nasıl olacağını, nasıl ilgi göreceğini, ziyaretçi sayısının ne olacağını bilemiyorduk. Ama yaşadığımız süreç, fuar fikrinin çok isabetli olduğunu gösterdi. Özellikle bu fuarın olması ve yaşaması konusunda Milaslı çiftçilerimizin çok büyük destek ve katkıları olmuştur, olmaya da devam edecektir.” diye konuştu.
Fuarın var olma sebebinin, gerçek sahibinin özellikle kırsal kesimdeki çiftçiler olduğuna vurgu yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, olumsuz piyasa koşullarına rağmen yine de ilgi gören fuara olan kadın çiftçi katılımındaki yüksek orana dikkat çekti ve kadın çiftçilerin tarımsal ürerimin bel kemiği olduğunu söyledi.
Toplam 85 bin civarında ziyaretçinin gezdiğini söyleyen Başkan Atıcı “Kur dalgalanması nedeniyle tarımsal üretimdeki girdilerdeki fiyat artışı çiftçilerimizi zor durumda bıraktı. Çiftçimizin bu konuda morali bozuk. Sağ olsun çiftçilerimiz, bu yılda olumsuz piyasa koşullarına rağmen fuarımıza beklenen ilgiyi gösterdi. İlgi sadece Milas’tan değil, Muğlamızın diğer 12 ilçesinden de yoğun bir şekilde yaşandı. Güney Ege Bölgesi’ndeki Aydın ve diğer illerden de çiftçilerimizin fuarımıza geldiğini gördük, bu bizleri çok sevindirdi. Kadın çiftçi katılımındaki yüksek oran da fuarımıza özel bir durum. Bu bizleri ayrıca sevindiriyor. Kadın çiftçilerimiz, yakınlarıyla, eşleriyle ve çocuklarıyla fuarımıza yakından ilgi gösterdi, alışverişini yaptı” dedi.
Fuarın açılışını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Muğla’daki Ziraat Odaları’nın ortak olarak ilettiği sorunlara istinaden fuarda bir takım müjdeler verdiğini ifade eden Başkan Atıcı, “Ziraat Odaları olarak, Milas’taki ve tüm Muğla’daki tarımsal sorunları kapsayan dosyamızı birebir Bakanımıza iletme şansımız oldu. Bakanımız bu dosyada yer alan sorunlara istinaden fuarımızda sevindirici müjdeler verdi. En güzel müjdelerden biri tarımsal üretimde girdi fiyatlarında yapılacak olmasıydı ve çiftçinin 2018’den kalan prim ve desteklemelerin Mart ayı içerisinde verileceğini duyurması oldu.” dedi. (İHA)

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir