ESCADO BURGER

ESCADO BURGER

TASARIM UNSURU BU SEFER BURGER OLDU!

İşte ESCADO BURGER’in  hikayesi… 

 

Çağdaş Üstünkaya Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu, İstanbul’da uzun yıllar reklam sektöründe yaratıcı yönetmenlik yapmış bir tasarımcı. Eşi Esra Üstünkaya ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu ve eşi gibi o da İstanbul’da ulusal ve uluslararası ajanslarda müşteri ilişkileri direktörlüğü yapmış. Hatta kendi tasarım ajanslarını kurmuş ve 10 yıl boyunca birçok markayı yaratmış ve başarıyla yönetmişler. Bunca yıl sonra artık reklam-ajans dünyasından çıkmak istemişler ve yaşam kültürlerini, tecrübelerini ve marka yaratmaya dair bilgilerini farklı bir işe yansıtarak ESCADO BURGER’i kurmuşlar Marmaris’te.

 

ESCADO ismi nereden geliyor diye sorduk ve gülerek yanıtladılar. “Esra-Çağdaş ve kızımız Doğa’dan” dediler. Ne de güzel olmuş hakikaten!

 

Kendilerine “burger” işi nereden aklınıza geldi diye sorduk:

 

Çağdaş Üstünkaya: Burger çok jenerik ve herkesin bildiği, genel olarak da sevdiği bir ürün. Günümüzün yeme-içme trendleri içinde de burgerin önemli bir yeri var. Gerçekten iyi bir burger yaparsak bunun yayılımının da iyi olacağını tahmin ettik ve bir karar aldık. Karar almak yolun yarısı, diğer yarısı ise iyi planlama ve uygulama.

 

ML: Nasıl bir planlama yaptınız?

 

Esra Üstünkaya: Planlama aşamasında öncelikle ürünü, üretimi, bunu kime, nerede, ne zaman satacağımızı, ne tip tanıtım araçları kullanmamız gerektiğini ve nerede yapmamız gerektiğini konuştuk. Lokasyon anlamında Marmaris’e karar vermek bizim için zor olmadı, zira daha önce de burada 10 yıl yaşadık ve ECOTASARIM isimli tasarım atölyemizi işlettik.

 

Çağdaş Üstünkaya: Önce işe bol bol burger yemekle başladık! İstanbul’un neredeyse tüm yeni nesil gurme burgercilerini dolaştık, yedik ve sohbet ettik kendileriyle. Bu deneyim sonunda nasıl bir burger istediğimizi tespit ettik. Sonra anladık ki “ekmek” konusu bu işin can alıcı noktalarından biri. Yurtdışında fırıncılık okumuş ve çalışmış bir fırın ustası arkadaşımız bize destek verdi. Kendisi ile oturduk çalıştık ve ekmek yapmaya başladık. Birçok denemeden sonra ekmeğimizi de bulduk ve hala da geliştirmeye devam ediyoruz. Hamur çok keyifli bir iş gerçekten; çok emek istiyor ama bir o kadar da mutluluk veriyor.

 

ML: Markanızı, ESCADO BURGER’i nasıl tanımlarsınız?

 

Esra Üstünkaya: Biz ESCADO BURGER’in sloganı olarak “Good Food, Good People” dedik. Yani “İyi yemek, İyi İnsanlar”. Burada aslında çifte anlam mevcut; bunlardan birincisi, iyi yemek insanı mutlu eder, iyi hissedersiniz, iyi hissettiğinizde de hayata iyi bakar ve çevrenize de iyi davranırsınız. İkinci olarak da “iyi insanlar” dediğimizde kalitemizi vurguluyoruz, gerçekten çok özeniyoruz her anlamda. Soslarımızı kendimiz hazırlıyor, sofra tuzu yerine pembe Himalaya tuzu kullanıyor, etimizi Marmaris’in en iyi kasaplarından alıyor, kendimiz tereyağlı brioche ekmeği yapıyor, siyah ekmeğimizde ise sağlığa faydası ile bilinen sübye mürekkebi kullanıyoruz. Bunun dışında da hijyen koşulları olsun, mekanın modernliği, sadeliği ve samimiyeti olsun, tüm ayrıntılarda kalite vurgusunu öne çıkararak çalışıyoruz.

 

ML: Sübye mürekkebi enteresan hakikaten, nedir faydaları?

 

Esra Üstünkaya: Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği olması, kanser hücrelerinin büyümesini engellemesi, tansiyonu düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi harika özelliklere sahip bir ürün. Genellikle siyah renklendirici olarak aktif karbon denilen bir malzeme kullanılıyor, ancak bu sağlık için çok iyi bir ürün değil. Dolayısıyla biz bunu tercih etmedik ve alternatif araştırdık, sübye mürekkebiyle tanıştık ve kullanmaya başladık.

 

ML: Gerçekten çok yaratıcı olmuş. Ürün isimleriniz de çok ilgi çekici, siyah burgerin isminin “Gothic Burger” olması çok hoşumuza gitti mesela. Sanırım reklamcılık burada devreye giriyor ve avantaj sağlıyor.

 

Çağdaş Üstünkaya: Elbette yaratıcı işlerle uğraşmış ve hayatı bu şekilde algılamış olmanın getirileri var. Etrafımızda gördüğümüz birçok şey tasarlanmış ürünlere dönüştürülebilir, bu mümkün. Sizin bakış açınız, birikiminiz, kendinizi ifade ediş biçiminiz belirliyor çoğu şeyi. Ben mesela burger ya da ekmek yaparken de aslında hala tasarım yapıyorum, bu şekilde bakıyorum olaya. Hele hele işin ekmek tarafı bilimin tüm dallarını içinde barındırıyor; kimya, fizik, matematik, biyoloji…hepsi içinde mevcut!

 

ML: Özenerek yaptığınız her şekilde kendini belli ediyor. Gelen müşteri profiliniz nasıl, ürün hakkında ne yorumlar yapıyorlar?

 

Esra Üstünkaya: Çok sevindirici bir şekilde gönlümüzden geçen, bizi bile şaşırtacak kadar hamburgerden anlayan, yurtdışında ve yurtiçinde iyi burgercilerde yemiş, ürünü kıyaslayabilecek ve iyi burgerden anlayan bir profili ağırlıyoruz; eş dost da dahil olmak üzere ağız tadına ve kaliteye önem veren, yediği ürünle ilgili, merak eden, soran ve işin sohbetini keyifle yapabildiğimiz misafirlerimiz var. Ürünümüzün her kesimden, hatta farklı farklı ülkelerden insanlarla tanışmasını arzu ediyoruz. Çünkü kaliteli gıda tüketmek herkesin hakkıdır ve mutlu eder insanı. Geri dönüşler de umduğumuz gibi iyi oluyor, bunu hem sözlü olarak ifade ediyorlar hem de tekrar tekrar gelip yiyor olmaları memnuniyetlerini teyid edici bir gösterge bizim için.

 

ML: Burgerin yanısıra farklı ürünleriniz de var, özellikle ev yapımı limonatanız enfesti. Unutmadan, bir de şu meşhur tatlılarınız… Hep bulunuyor mu?

 

Ç.Ü.: Evet, limonatamızı geleneksel yöntemle yapıyoruz, yazın oldukça serinletici ve sağlıklı bir ürün; epey de müdavimi olmaya başladı… Tatlılarımız da günlük olarak değişiyor, kimi gün brownie, kimi gün San Sebastian Cheesecake, kimi gün ise havuçlu kek… O gün içimizden ne geliyor ve misafirlerimiz genellikle neyi seviyorlarsa…

 

ML: Telefon siparişi de verilebiliyor değil mi?

 

Ç.Ü: Evet, burgerleri, tatlıları ve kutulu içecekleri siparişle teslim ediyoruz. 411 11 34 no’lu telefondan sipariş verilebiliyor. Arzu edilirse dükkandan da teslim alınabiliyor. Broşürler de bastırdık ve dağıtıyoruz. Instagram ve Facebook’ta Escado Burger, Google’da Escado Burger Marmaris olarak geçiyor işletmemiz; yenilikler için takip edilmesini öneririz. Yerimiz de merkez Söğütlü Gıda’nın karşısındaki Karya Fırın’ın hemen yanı, sokağa girer girmez. Yerinde yemek gibisi de yok tabi! J

 

ML: Görülüyor ki Marmaris gerçekten kaliteli ve lezzetli bir burgerci ve mekan kazanmış; biz de başarılarınızın devamını diliyor ve sizi takibe devam ediyoruz. Teşekkür ederiz.

 

Esra ve Çağdaş Üstünkaya: Biz teşekkür ederiz. 

https://escadoburger.com/