Düğün Turizmine Rio Ferdinand Dopingi

  • Şubat 9, 2021
  • 0
  • 566 Görüntüleme

Binlerce İngiliz Düğün İçin Marmaris’e Gelecek

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Aşı, düğün turizmine de doping oldu. Ünlü futbolcu Rio Ferdinand’ın Marmaris’teki düğününün de etkisiyle, İngiliz çiftlerden rezervasyon yağdı. Bu yıl 1500 çift ve onları mutlu günlerinde yalnız bırakmayacak yakınlarından oluşan 150 bin turistin Türkiye’de ‘düğün tatili’ yapması bekleniyor. Düğün için en çok tercih edilen yerlerin başında ise Marmaris ve Ölüdeniz geliyor..

Salgın sebebiyle kötü bir yılı geride bırakan turizm sektörü aşının etkisiyle yıla umutlu başladı. Salgın öncesi kadar olmasa da 2020’ye oranla gelen turist sayısında ciddi bir yükseliş öngörülüyor. Düğün turizmi sektörünün aktörleri ise, İngiltere’den gelip Türkiye’de evlenecek çift ve yakınlarının sayısında bu yıl rekor bekliyor. Eylül 2019’da İngiltere’nin efsane futbolcusu Rio Ferdinand’ın Marmaris’teki düğününü organize eden firmanın sahipleri Donna-Mehmet Yörük çifti, Türkiye’de evlenmek isteyen İngilizlerden rezervasyon yağdığını söyledi. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül kontenjanlarında neredeyse yer kalmadığı belirtildi.

Rekor Sayıda Rezervasyon

Düğün taleplerine bakıldığında, bu yılın sektör için 2019’dan daha iyi geçeceğini ifade eden Mehmet Yörük,”Firmamız 2019’da 50 düğünle rekor kırmıştı. 2020 için ise 60 rezervasyon geldi, ancak salgın sebebiyle bunların 20’si yapılamadı. Bu yıl sadece şubat başına kadar 80 rezervasyon aldık. Yani yeni bir rekora imza attık. Meslektaşlarımız ve tur operatörlerinin düğün paketlerine gösterilen ilgi de yine rekor oranda arttı” dedi.

En Çok Marmaris Ve Ölüdeniz’i Tercih Ediyorlar

Düğünlerini Türkiye’de yapacak İngiliz çift sayısının, bu yıl, 2019’a kıyasla yüzde 50 artarak 1500 civarına ulaşacağını tahmin ettiklerini belirten Yörük, şunları söyledi:

“İngilizler, tatillerinde olduğu gibi düğün için de en çok Marmaris ve Fethiye Ölüdeniz’i tercih ediyor. Gelen rezervasyonlar ışığında, bu yıl, söz konusu her iki tatil kentimizde 800, Antalya, Bodrum ve İstanbul’da 700 kadar, yani toplamda 1500 İngiliz çiftin Türkiye’de evleneceğini öngörüyoruz. İngiliz düğünlerinin bu yıl çiftlerin yakınlarıyla birlikte Türkiye’ye 150 bin turist getireceğini düşünüyoruz. Bu düğünlerin 400 kadarına Marmaris ev sahipliği yapacak. Dolayısıyla ‘ 2021’de Marmaris’e 4 bin civarında İngiliz düğün için gelecek’  En sade düğün 1000 pounddan başlıyor, tavan fiyatı ise sınır tanımıyor. Örneğin bürokratik kısmıyla bazı bölümlerini üstlendiğimiz Rio Ferdinand’ın Marmaris’teki düğünü, davetliler, sahne alan sanatçılar, aksesuarlar, oldukça pahalı bir otelde günlerce konaklama da dahil edildiğinde 1 milyon pounddan aşağı mal olmamıştır.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Uyuşturucu Operasyonunda Yakalanan 4 Zanlı Daha Tutuklandı

Çok Daha Büyük Kapasiteye Sahibiz Ama…

Türkiye’nin düğün turizmiyle Avrupa’nın bir çok ülkesinden turist çekerek, söz konusu rakamların çok daha fazla üstüne çıkabilecek kapasiteye sahip olduğunu savunan Mehmet Yörük sözlerini şöyle tamamladı: “Hint düğünleri, şaşasıyla daha çok gündeme gelse de başta İngiltere olmak üzere Avrupa çok daha büyük potansiyel. Mesela biz, 2021 kapasitemizin tamamını şimdiden doldurduk. Ama talep gelmeye devam ediyor. Rusya ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen talepler de artış eğilimine girdi. Doğamız ve hesaplı oluşumuz en büyük avantajımız, turizm sektörünün tüm aktörleri bu işe daha çok önem verirse, çok daha büyük kazanç  elde edebiliriz.”

Rıo Ferdınand Sonrası Rekor Talep Aldık

Donna Yörük ise, İngilizlerin her geçen sene artarak rekor seviyeye ulaşan ilgisinin, Türkiye’nin doğal güzelliğinden, hesaplı oluşundan, devletin bürokrasiyi devreden çıkarmasından ve Rio Ferdinand’ın düğününün etkisinden kaynaklandığını savundu. Yörük, şöyle konuştu:

“2016 yılına kadar yılda 5-10 düğün organize edebiliyorduk. Türk hükümeti 2016’da bürokrasiyi devreden çıkarınca, ilk talep patlaması yaşandı. İngiltere’de 50 bin pounda mal olacak bir düğünün, onlar için adeta bir yeryüzü cenneti olan Türkiye’de yaklaşık 5’te biri fiyatına yapılabilmesi bu ilgiyi daha da körükledi. Son olarak Ferdinand’ın Marmaris’teki düğünü büyük reklam oldu. Bu etkenler bizi rekora taşıyor.”

Düğün İçin Gelenler İyi Para Harcıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin ise “Artık, İngiliz tur operatörlerinin neredeyse tamamı paketlerine düğün kalemini de dahil etti. Düğün için gelip tatil yapanlar, en çok para harcayan turist profilinin başlarında geliyor” ifadelerini kullandı.

En Mutlu Gününüzde Bizi Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Rio Ferdinand’ın nikahını kıyan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise konu hakkındaki görüşlerini açıklarken şu ifadeleri kullandı: “İngiltere vatandaşlarının en mutlu günleri için ülkemizi ve Marmaris’imizi tercih etmeleri bizleri onurlandırıyor. Söz konusu düğünlerin, tanıtım ve ekonomi açısından da önemli katkı sağlıyor olması, bizim için ayrıca bir memnuniyet kaynağı. Bu vesileyle, 2021 sezonunda Marmaris’te düzenlenecek törenlerde hayatlarını birleştirmeye hazırlanan misafirlerimize şimdiden ömür boyu mutluluklar diliyoruz.”

Fotoğrafları Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız (Düğünlerde çekilmiş fotoğraflar Marmaris Beach Wedding’den temin edilmiştir)

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir