Deprem Gerçeğini De Unutmayalım!

  • Haziran 11, 2020
  • 0
  • 256 Görüntüleme

Pandemi Ve Normalleşme Sürecini Konu Alan Toplantıda Deprem Gerçeği De Unutulmadı

‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ başlığı altında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilkinde iki ay önce göreve başladığı öğrenilen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın Danışmanı Selma Kılıç da sunum yaptı. Belediye bünyesinde oluşturulan ‘Turizm Kurulu’nun da üyesi olan Selma Kılıç, normalleşme sürecinde konaklama tesislerine hayata geçirilmesi planlanan uygulamalar hakkında bilgi verdi. Kılıç, bir başka konuya daha, insan sağlığı ve can güvenliğini koruma amaçlı önlemlerin önemine de dikkat çekti, Marmaris’in 1. Derece deprem kuşağında olduğunun altını çizdi.. Yeni görevine başladığı günlerde ilçede ard arda depremler olduğunu kaydeden Kılıç, özetle şunları söyledi:

Toplanma Alanları Bu Kitapçıkta

“Belediye olarak, ‘Aile/Ev Deprem Hazırlık’ başlıklı kitapçık hazırladık. Bu kitapçıkta aile bireylerinin, örneğin deprem çantasını hazırlayabileceği bilgiler içeriyor. Deprem olsa, burada toplanma alanlarıyla ilgili bilgilendirmede eksiklik olabileceğini düşünüp kitapçığın en arka sayfasını bu konuya ayırdık. Buradan size en yakın toplanma alanını öğrenebilirsiniz.”

Toplantılara katılanlara dağıtılan, Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın ön sözünü yazdığı 12 sayfalık söz konusu kitapçıkta, depremin Türkiye’nin ve Marmaris’in bir gerçeği olduğunun altı çiziliyor, öncesinde, sırasında ve sonrasında alınacak önlemler hakkında bilgi veriliyor.. ‘Deprem Değil, Tedbirsizlik öldürür’ sloganının kullanıldığı ikinci sayfadaki Başkan Oktay imzalı ön sözde ise şu sözler yer alıyor:

Bu haber de ilginizi çekebilir  65 Yaş Üzeri Yabancı Turistler Kısıtlamalardan Muaf

Oktay: Deprem Değil Tedbirsizlik Öldürür

“ Covid-19 salgınının sonucu olarak hepimiz evlerimize kapandık. Yaşadığımız süreç biyolojik afetle mücadele süreci ve hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var. Biz düşündük ki; Biyolojik Afet tedbirleri gereği evde kaldığımız şu günleri, başka olası afetin tedbirlerini almak için hazırlık yapacağımız bir süreç olarak değerlendirelim. Üzülerek söylemeliyim ki; birinci derece deprem bölgesiyiz. Bu güzel coğrafyamız ve çevresinde bulunan ilçeler bir Doğal Afet tehlikesi altında.
“ Covid- 19 salgınına tüm dünya hazırlıksız yakalandı. Çünkü virüs birden bire ortaya çıktı. Ancak mevcut durumda, bilimin ışığı altında biliyoruz ki Marmaris’te beklenilen deprem gerçeğimiz var. Bizler Belediye olarak çalışmalar yürütüyoruz. Ancak, her ailenin ev içerisinde alabileceği tedbirleri, doğru uygulamaları genel bilgilendirme olarak sizlerle paylaşmak istedik. Çocuklarımızla, ev içerisinde oyuna dönüştürebileceğimiz ‘Deprem Tehlike Avı’ pratikleri yapalım. Çözüme tüm aileyi ortak edelim.
Güzel Marmaris’imizde, Aile/Ev İçi Afet Planı hazırlıklarının yapılması amacı ile sizler için bilgilendirme kitapçığı hazırladık. Ev içinde yaşayan tüm bireylerin katılımı ile ailelerimizi ve evlerimizi, deprem risklerinden korunabilir hale getirebilmek için rehber niteliğindeki çalışmanın hepimize yararı olmasını diliyorum. Unutulmamalıdır ki, ‘Deprem Değil, Tedbirsizlik öldürür’

Marmaris Life

Fotoğraf: Marmaris Belediyesi

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 12 =