Denizde Seyahat Başlıyor! Marmaris Yat Gulet

 • Mayıs 30, 2020
 • 0
 • 663 Görüntüleme

Ticari Yat  Gulet Ve Tekneler Faaliyetlerine 1 Haziran’da Başlayacak

Marmaris Koronavirüs  tedbirleri çerçevesinde faaliyetleri durdurulan ticari yat ve kayıtlarda adı ‘ilkel yapılı ahşap gemiler’ olarak geçen guletler de 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine tekrar başlayacak. Marmaris koyları yat gulet ve tekneler ile yaz turizmine açılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden, ilgili kurumlara, söz konusu deniz araçlarında uyulması gereken kuralları da içeren bilgilendirme yazısı gönderildi.

Buna göre, İçişleri Bakanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlere uyma koşulları getirildi.

Marmaris Esnaf Odası’ndan Yat Gulet ve Teknelere Asılması İçin Ücretsiz Uyarı Levhası

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Müdürü Mehmet Ayyıldız,  dün konuyla ilgili  bir açıklama yaparak uyulması gereken kuralları hatırlattı.

Kurallar kapsamında teknelere asılması gereken uyarı levhalarının Oda’dan ücretsiz temin edilebileceğini  vurgulayan  Mehmet Ayyıldız, kuralları şöyle sıraladı:

İzin Var Ama Kurallara Uyulacak

 1. Ticari yatlar ve ilkel yapılı ahşap gemiler 1 Haziran-1 Temmuz 2020 tarihleri arasında tur düzenleyebileceklerdir.
 2. 1 Haziran-1 Temmuz 2020 tarihleri arasında ticari yatların faaliyetleri turun kapalı grupla (aile, yakın akraba ve arkadaşlar) yapılması durumunda mevcut kapasiteyle, farklı kişilerden oluşan grupla yapılması durumunda ise sosyal mesafe planına uygun olarak yürütülür.
 3. Teknelerin düzenli dezenfeksiyonu yapılmalı, her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon sağlanmalı ve bu işlemin belgelendirilmesi, seyir izin belgesi alınması esnasında liman başkanlığınca kontrol edilir.
 4. Mürettebat ve farklı kişilerden oluşan grupla tur yapılması durumunda bu kişiler tarafından maske, eldiven vb. kişisel koruyucu ekipman kullanılır. (Birlikte seyahat eden, birlikte konaklayan ve aynı aileden kişilerde aranmaz)
 5. Yat ortak kullanım alanına el dezenfektanı konur.
 6. Tekne girişlerinde, temassız ateş ölçüm uygulamaları ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanır. Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulur. Personele tur öncesinde ve gerekli görülen hallerde ateş ölçümü yapılır.
 7. İşletmeler tarafından, yatçı, misafir ve müşterilerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, COVID-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilir ve kayıtları muhafaza edilir.
Bu haber de ilginizi çekebilir  Ne Olacak Bu Turizmin Hali!

‘Misafir’ Kabul Edilemeyecek

 1. Tur başladıktan sonra tur süresince yatlara, diğer teknelerden ve karadan misafir kabul edilmez.
 2. Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personele uygulanacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 rehberine göre yürütülür. Konaklamalı deniz turizmi araçları için; hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber verilir, sağlık kuruluşları tarafından hasta devir alınana kadar izole edilir, hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanır, COVID-19 teşhisi konmuş ise hizmetin sona ermesinden sonra kişinin temas ettiği bütün alanlar standartlara uygun malzeme ile dezenfekte edilir ve havalandırılması sağlanır. Tekneler tamamen dezenfekte edilmeden yeni sefere çıkılmaz.
 3. Tekne girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, uygulanan ve uyulması gereken COVID-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazlı ve görsel bilgilendirme panoları düzenlenir.
 4. Yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paket olarak hijyen koşulları çerçevesinde servis edilir. Bu duruma servis malzemeleri (çatal, kaşık, bıçak, bardak, tabak vb.)çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler kullanılarak yapılır. Tur sonunda bunların geri dönüşüm atık ünitesine atılması sağlanır. Tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaması durumunda, servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanır. Mutfak dışında aracın başka bir bölümünde mangal vb. yemek pişirme alanı oluşturulmaz.”

 

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − sixteen =