Haydi Çocuklar Yoga’ya!… Hem Online Hem Ücretsiz!

  • Mayıs 21, 2020

Marmaris’te Bir İlk

Pandemi dolayısıyla bir çok konu da etkinlikler internete taşınınca Yoga eğitmenleri de boş durmadı. Hem beden hem zihin sağlığı için her bireyin yapması gereken Yoga, evde kapalı kalan çocuklar için de kurtarıcı oldu. Marmaris’te bir dernek çocuklara internet üzerinden yoga eğitimi vermeye başlayınca yogaya olan ilgi de patlama yaşandı.

Sağlıklı Ruh ve Beden İçin Bu Dönemde: YOGA

internet üzerinden canlı olarak çocuklara, haftada iki gün ücretsiz yoga eğitimine başlayan Anda Yaşam Derneği’nin online eğitimine Türkiye’nin bir çok ilinden çocuklar da katılımcı olmaya başladı. Derneğin Kurucusu ve Sözcüsü, Yoga Eğitmeni Arban Aylin, pandemi döneminde çocukların da sağlıklı bir beden, zihin ve ruha sahip olabilmeleri için düzenli egzersize ihtiyaç duyduklarını altını çizdi, “Bu ihtiyaca katkı koymak amacıyla ücretsiz eğitim vermeye başladık” dedi.

Asıl mesleği Endüstri Mühendisi olan ve Marmaris’te İş Güvenliği Uzmanlığı da yapan, Arban Aylin, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde çocuklar alışkın oldukları okul, park, bahçe, sporsal faaliyetler, arkadaşlar gibi pek çok sevdikleri şeye uzak kalmakla birlikte, evlerinde vakit geçirmek ve bu zorlayıcı sürece adapte olmak durumunda kaldılar. Yetişkinlerin sporsal faaliyetleri kadar, çocukların da bu dönemde sağlıklı bir beden, zihin ve ruha sahip olabilmeleri için düzenli egzersiz ve bedensel aktiviteler yapmaları çok önemli.”

Çocuk Yogası Hem Hikayeli Hem Eğlenceli

Arban Aylin, büyüklerden farklı yöntemlerin uygulandığı ‘çocuk yogası’ hakkında konuşurken de şu bilgilere de yer verdi: “Çocuk yogası, çocukların bedenlerinin farkına vardıkları, birbirleriyle olan ilişkilerinde ve doğadaki her şeye karşı saygı duymalarını ve daha duyarlı olmalarını öğreten, yarış içinde olmadan ve kendisini hiç kimseyle kıyaslamadan bedensel duruşlar, meditasyon, nefes çalışmaları, hikayeler ve oyunlar ile öğretilen bir yöntemdir.”

Yoga Yapan Çocuk Zeki, Çevik ve Ahlaklı Olur

Yoganın, çocukların bedeninin yan sıra kişisel ve sosyal gelişimine de katkı sağladığını işaret eden Aylin sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklar, çocuk yogası sayesinde paylaşmayı, bir bütünün parçası olabilmeyi, dengeyi, konsantrasyonu, doğadaki her şeye karşı saygılı olmayı, rekabet olmadan bedensel egzersiz yapmayı, doğru nefes almayı, kendilerinin farkına varmayı sağlar. Sosyal olarak yaratıcılıklarını, problem çözme yetenekleri artarken, paylaşmanın keyfine varıp, kaygılarından uzaklaşırlar. Fiziksel olarak da denge ve koordinasyon gelişirken, esneklikleri artar ve bağışıklık sistemleri güçlenir.

Ücretsiz Yoga Eğitimi Nasıl ve Ne zaman Gerçekleşiyor?

Aylin, ücretsiz yoga eğitimlerini, nasıl, hangi günler ve hangi saatlerde gerçekleştirdiklerini ise şu sözlerle anlattı: “Anda Yaşam Derneği olarak, her Salı ve Perşembe günü 15:00-16:00 saat aralığında Zoom üzerinden online çocuk dersleri ile çocuklarla buluşuyoruz. Etkinliğimiz ücretsiz. Bu zorlu pandemi sürecinde çocukların daha sağlıklı beden, zihin ve ruha sahip olabilmeleri için çocukların yanında olduklarını hissetmek ve güzel anları paylaşmak için tüm çocukları online derslerimize bekliyoruz.”

Anda Yaşam Derneğine ulaşıp çocuğunuzun hemen Yoga’ya başlamasını istiyorsanız, iletişim bilgileri:

GSM: 0 553 820 82 08 / e-mail :[email protected]

Ayrıca, @andayasamdernegi ve @arbanaylinmes instagram adreslerini takip ederek, eğitimle ilgili bilgi alabilir yada izleyebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir