Bu Yöntemle Kilolara Veda Edeceksiniz

Bu Yöntemle Kilolara Veda Edeceksiniz
Sağlıklı kilo verme'nin yolları nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam ile birlikte fiziki görünüşüne önem veren herkesin istese de istemese de bir dönem sıkıntı yaşadığı durumlardan biridir kilo vermek. Özellikle obezitenin giderek arttığı günümüzde kilo vermek için bir çok kişi diyetisyenlerin kapılarını aşındırırken bir çok diyet yöntemi ile sağlıklı şekilde kilo vermeye çalışmakta. Bu yazımızda sizlere sağlıklı ve bilinçli şekilde kolayca kilo vermeniz için ufak birkaç yöntemden bahsederek nelerden uzak kalmanız gerektiği konusunda da küçük ipuçları vereceğiz. 
Dönem dönem yeni diyet trendleri ortaya çıkıyor, bunların kaç tanesi acaba  sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermeye yardımcı oluyor ? Hızlı ve uzun süre aç kalarak yapılan diyetler maalesef bilinenin aksine sağlık için daha zararlı. Bunun yerine yemeğe bakış açısını değiştirerek yaşam boyu kalıcı olacak sağlıklı bir beslenme rutini kazanmak en doğrusu. Bunun için de günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmemiz gereken yöntemler var.
 

1. Bol su için
Öncelikle su içmeyi yaşamınızdan asla azaltmayın. Su yaşam ve sağlık kaynağımız. Su içmenin faydaları ise oldukça fazla. Her gün bol bol su içmek metabolizma hızını yüzde 24-30 oranında arttırıyor ve bu da daha çok kalori yakmanıza imkan veriyor. Vücudunuz susuzluğu açlıkla karıştırabiliyor. Canınız abur cubur bir şey çektiğinde bir bardak su içmeyi deneyin. Az da olsa susuz kalmak bile metabolizmanızı etkiliyor. Araştırmalar yemekten önce 2 bardak su içenlerin daha az yediğini ve daha tok hissettiğini gösteriyor. Suyunuzu yemekten yarım saat önce için. Yemek esnasında ve yemek bittikten 1 saat sonrasında sindirimi zorlaştırdığı için su tüketmeyin. Günde en az sekiz bardak su içmeye gayret edin.
 

2. Sabahları yumurta yiyin
Sabahları tahıl ağırlıklı bir kahvaltıda yumurta yemek tok tutuyor, gün içinde daha az kalori almanıza ve dolayısıyla kilo vermenize ve vücut yağ oranınızın azalmasına sebep oluyor. Günün en önemli öğünü kahvaltıyı da atlamayın.  iyi bir kahvaltı metabolizmanızı güne hazırlar ve abur cubur isteğinizi kontrol altında tutar. Herkes için geçerli olmasa da, kahvaltı yapmayanlar günün geri kalanında daha fazla yiyip, daha sağlıksız seçenekler yapabiliyor. Özellikle protein ağırlıklı, tok tutan kahvaltılar günü de daha sağlıklı tercihlerle geçirmenize yardımcı olabilir.Eğer sabah erken saatlerde acıkmıyorsanız, vücudunuzu dinleyin ve acıktığınızda yiyin. 
 

3. Kahve için
Konu kahve içmeye gelince farklı fikirler ortaya atılıyor olsa da, şekersiz, kremasız, aromasız siyah kahve veya Türk kahvesi içmek yağ yakma hızınızı yüzde 30’a kadar hızlandırabiliyor. Kafein metabolizmayı hızlandırırken, antioksidanları da beraberinde getiriyor. 
 

4. Yeşil çay için
Yeşil çay kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla dolu olduğu için kafeinle birlikte yağ yakmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya çok etkili bir biçimde yardımcı oluyor.  
 

5. Yemeklerinizi Hindistan cevizi yağı ile pişirin
Trigliserid bakımından oldukça zengin olan Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırırken günlük kalori alımını 256 kalori kadar azaltmaya yardımcı oluyor.  Sağlıklı yağlar tüketin Zayıflama diyetlerinde yapılan en yaygın yanlışlardan biri yağları beslenmeden tamamen çıkartmaktır. Sağlıklı yağların tüketimi faydalı olmanın ötesinde, normal vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmek için gereklidir. Önemli olan Omega 3 ağırlıklı sağlıklı yağlar tüketmektir. Balık, avokado, chia tohumu, badem, ceviz, kabak çekirdeği, antepfıstığı gibi Omega 3 sağlayan sağlıklı besinleri tercih edin. Yemeklerinizde zeytinyağı ve hindistancevizi yağı kullanın. Kızartma tarzı yiyeceklerden, yağlı etlerden uzak durun. 
 

6. Tatlandırıcılar ve şekerden kaçının
Günümüz beslenme alışkanlıklarına baktığımız zaman şeker, kilo almadaki en önemli etkenlerden biri olarak biliniyor. Yapay tatlandırıcılar, fruktoz şurubu ve şeker obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve daha fazlasıyla ilişkilendiriliyor
 

7. Karbonhidratları azaltın
Sağlığınız için faydalı karbonhidratlar haricinde hamur işlerini veya tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratları mümkün olduğunca az tüketmekte fayda var. Araştırmalar gösteriyor ki karbonhidratlar kan şekerini bir anda yükselttiği için daha kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya sebep oluyor.  Karbonhidrat tüketirken de temel prensibiniz doğada bulundukları halde tüketmek olsun. Ekmek sofranıza gelmeden önce pek çok işlemden geçiyor. Ama esmer pirinç tarladan toplandığı şekliyle önünüze geliyor. Bunların yerine tam tahıllar, sebze, meyve ve baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar tüketin. Yulaf, karabuğday, tam buğday, tam çavdar, esmer pirinç, kinoa, tüm baklagiller ve bunların unları ile yapılan besinler kompleks karbonhidratlardır. Basit karbonhidratların tersine sindirimleri uzun sürer. Obezite, kalp krizi, kolesterol gibi hastalıkları engellemede etkili olduklarına dair araştırmalar mevcut. Ayrıca içerdikleri fiber sindirime yardımcı olur ve kabızlığı engeller.
 

8. Bir yemek günlüğü tutun
Yediğiniz porsiyonları kontrol etmek ve kalori saymanın yanı sıra bir yemek günlüğü tutarak ne yediğinizi yazmak da kilo vermeye yardımcı oluyor.
 

9. Çok acıktığınız zaman sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin
Bir anda açlık bastırdığı zaman çoğunlukla ilk tercihimiz kalorili ve şekerli yiyecekler oluyor. Bu yüzden yanınızda her zaman sağlıklı atıştırmalıklar bulundurarak gereksiz kalori almayı engelleyin. Taze meyve, yemişler veya yoğurt ani açlık krizlerini bastırmak için güzel seçenekler.  Paketlenmiş hazır gıda tüketmeyin. Mecbur kalırsanız etiketleri mutlaka okuyun. Şeker, trans yağ asitleri, mısır şurubu, glikoz şurubu, kimyasal katkı maddeleri içeren her şeyi beslenmenizden tamamen çıkartın.
 

10. Kapsaisin içeren gıdaları tüketin
Özellikle acı biberlerde bulunan kapsaisin, metabolizmayı hızlandırarak açlığın azalmasına yardımcı oluyor.  
 

11. Kardiyo yapın
Düzenli egzersiz yapmak kalori yakmanın en iyi yollarından biri. Egzersiz yapmak stresi azaltarak ruhunuza da iyi geliyor. Ayrıca bel bölgesindeki yağları yakmanın en iyi yöntemlerinden biri. Egzersizle ilgili yapılan araştırmalar hem vücudunuza hem ruhunuza büyük faydalarını ortaya koyuyor: Kilo kaybı, bel çevresinin daralması, düşük nabız ve tansiyon, moralinizi yükseltmesi bunlardan sadece birkaçı.Her gün 30 dakika aktif olmaya çalışın. İlla pahalı bir spor yapmanız gerekmiyor. Başlangıç için deneyebilecekleriniz, Otobüsten bir durak önce inip yürüyün, Asansör kullanmak yerine merdivenleri tırmanın, Boş bir zaman belirleyip, düzenli yürüyüş yapın.

12. Direncinizi arttıracak egzersizler yapın
Kilo verdiğiniz zaman kaslarınızda da azalma ve güçsüzleşme olabiliyor. Bundan kaçınmak için iyi bir diyet programıyla birlikte kay kaybını önleyen ağırlık kaldırma gibi egzersizler yapabilirsiniz.

13. Çok fazla lifli gıdaları tüketin
Lifli gıdalar hem sindirime yardımcı oluyor hem de uzun süre tok kalmayı sağlayarak kilo vermeye yardımcı oluyor 
 

14. Sebze ve meyvelerle beslenin
Sebze ve meyvelerin çoğu sudan oluşuyor ve düşük kalorililer, bu da demek oluyor ki bir yiyecekten gram başına ne kadar az kalori alınırsa o kadar çok yenilebilir ve kilo almaya neden olmaz. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli sebze ve meyve yiyen insanlar kilo almaya daha az meyilliler. Meyve ve sebzelerin yüksek fiber içeriği sindirimi yavaşlatır ve kan şekerini dengeler. Antioksidan ve vitamin açısından zengindirler. En sağlıklı besinler doğada bulunduğu şekli ile tükettiğiniz besinlerdir. 
 

15. Yavaş çiğneyin
Yeterince yemek yiyip hala aç hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Bunun sebebi beyne tokluk sinyallerinin daha sonra gitmesi. Çok hızlı yemek yenildiğinde bu sinyal daha geç gidiyor ve fazladan yemeğe devam ediyoruz. Yemekleri yavaş yavaş ve lokmaları uzun süre çiğneyerek yemek daha az yemeğe, daha az kalori almaya ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor. 
 

16. İyi uyuyun
Az uyumanın yeterli olduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz çünkü az uyumak kilo almadaki en önemli faktörlerden biri. İyi ve yeterli bir gece uykusu sağlığınız için oldukça önemli. Ayrıca az uyumak çocuklarda yüzde 89, yetişkinlerde ise yüzde 55 oranında obeziteyle ilişkilendiriliyor. Günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösterin.Uykusuzluk tokluk hissi yaratan hormonlarda dengesizliğe yol açarak daha fazla yemenize sebep olabiliyor. Ayrıca günlük ritminizi bozup enerjinizi ve metabolizma hızınızı etkileyebiliyor.Araştırmalar günde 5 saat ve daha az uyuyanların en az 7 saat uyuyanlardan 2,3 kilo fazlası olduğunu tespit etmiş. Kısacası, daha fazla uyuyun daha az yiyin! 
 

17. Yemek yemeyi bir bağımlılık haline getirmeyin
Akşam yemeğinizi en geç güneş battıktan 1 saat sonra yiyin. Vücudunuzun ritmi doğa ile uyumludur. Güneş batarken metabolizmanız artık yavaşlar, kalori tüketiminiz azalır ve vücudunuz uyku moduna geçmeye başlar. Bu yüzden geç vakitte yediklerinizi sindirmeniz ve yakmanız zordur. Akşam yemeklerini hafif tutmak ve en geç güneş battıktan bir saat sonra yemek kilo vermenizde çok etkili olacaktır. 
Bağımlılık kelimesi kulağa biraz aşırı bir tanımlama gibi duyulsa da sağlığınızı düşünerek bu durumunuzu gözden geçirin. Düşüncenizi sürekli ele geçiren bastırılamayan açlık duygunuz varsa, yemek yemeği doymanın ve keyif almanın ötesinde bir aktivite olarak yapıyorsanız bir yemek bağımlılığı yaşıyor olabilirsiniz 
 

18. Daha fazla protein yiyin
Protein bakımından zengin bir beslenme programı uygulamak metabolizma hızınızı günde 80-100 kalori kadar arttırabilir. Bir yandan açlık duygusunu azaltırken bir yandan günde 441 kalori daha az almanıza sebep olabilir. Vücut hücreleri yenilemek, kan şekerini düzenlemek ve enerji üretmek için proteine ihtiyaç duyar. Temel protein kaynağı, et ve süt ürünleri olarak bilinmekle beraber yumurta, baklagiller ve kabuklu yemişler de temiz ve iyi protein kaynaklarıdır. Hayvansal protein kaynakları arasında yağsız veya az yağlı olanları tercih edin. Mümkünse organik veya serbest gezen, ilaç ve hormonlarla değil taze otlarla beslenen hayvanların etleri, sütleri ve yumurtalarını tüketin.
 

19. Kalorilerinizi içeceklerden almayın
Şeker ve şekerli gıdalar yemenin sağlık için ne kadar zararlı olduğunu biliyorsak, şekerli içecekler tüketmek ise bundan daha da zararlı. Araştırmalar gösteriyor ki sıvı şeker çok daha fazla kalori içeriyor. Gazlı, şekerli içecekler ve yapay meyve sularından uzak durmak gerekiyor. Kafeinli, gazlı, alkollü içecekleri limitli miktarda tüketin. 
 

20. İşlenmemiş gıdalarla beslenin
Diyet ve beslenme programları aslında kısa sürede kilo vermeyi değil, tüm hayat boyu yemek alışkanlıklarınızı değiştirecek şekilde olmalı. Bu şekilde hem daha kalıcı kilo verebilir hem de daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durarak, taze ve organik yiyeceklerle beslenin. İşlenmiş beyaz unla yapılmış ekmek, makarna, simit, poğaça, börek, kurabiye, kek gibi basit karbonhidratlardan uzak durun. Basit karbonhidratların şekerden farkı yoktur. Hızlı bir şekilde sindirilip kana karışır ve kan şekerini hızla yükseltirler. Gördükleri işlem fiber içeriklerini ve besin değerlerini büyük ölçüde kaybetmelerine sebep olur. Bu yüzden aslında ‘boş kalori’ sağlarlar.
 

21. Yemeklerinizi kendiniz yapın
Evde yaptığınız yemeklerin içinde ne olduğu tamamen sizin kontrolünüzde! Kaliteli malzemeler kullanarak ve porsiyon miktarına dikkat ederek aldığınız sodyum, yağ ve kalori miktarını düzenleyebilirsiniz. Daha fazla çiğ besin tüketmeye, kızartma yapmak yerine fırın kullanmaya, tuzu azaltıp baharatları arttırmaya çalışın.