Bu Yıl İngiltere’den Marmaris’e Ne Kadar Turist Gelir?

  • Temmuz 25, 2020
  • 0
  • 400 Görüntüleme

Evdeki Hesap Çarşıda Da Tutarsa Marmaris’e  Britanya’dan Turist Yağacak!

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott’un, ülkesinden Muğla’ya gelecek İngiliz turist sayısının, geçen yılın yüzde 70’i kadar olacağını söylediği belirtildi. Muğla 2019’da  1 milyon 420 bin Adalı turist ağırlamıştı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, vatandaşlarının tatil için Türkiye’de en çok tercih ettikleri Muğla’da bir dizi temaslarda bulundu.  Büyükelçisi Dominick Chilcott, Vali Orhan Tavlı’la da görüştü. Büyükelçi Chilcott,  Kovid-19 sonrası alınan tedbirleri gözlemlediklerini, bunun güven verdiğini söyledi.

İngiltere’den Dalaman ve Bodrum’a doğrudan uçuşların başladığını hatırlaran Dominick Chilcott, İngiliz vatandaşları için Türkiye’nin önemli bir turizm destinasyonu haline geldiğini ifade etti.

Bingöl: İngilizler Turizmcinin Yüzünü Güldürecek

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, sosyal medya hesabı üzerinden, hazır bulunduğu söz konusu ziyarete ilişkin önemli bir ayrıntıyı paylaştı. Zekeriya Bingöl, Büyükelçi’nin, 2020’de İngiltere’den Muğla’ya gelecek turist sayısının geçen yılın rakamlarının yüzde 70’ine ulaşmasını  beklediklerinin altını çizdiğini  belirtti.  Bingöl, “Benim inancım da öyle. İnşallah turizmcimizin yüzü gülecek” dedi.

İşte Zekeriya Bingöl’ün O Paylaşımı.. Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

Nüfusundan Fazla İngiliz Turist Ağırlayacak

Nüfusu 967 bin olan   Muğla’ya geçtiğimiz yıl İngiltere’den 1 milyon 420 bin  turist gelmişti. Bu rakamın yüzde 70’i, 994 bini yani yaklaşık 1 milyonu ediyor.. Dolayısıyla Büyükelçi Chilcott’un beklentileri gerçekleşirse, Muğla, pandemiye rağmen 2020’nin sonuna kadar, nüfusundan daha fazla sayıdaki, yaklaşık 1 milyon İngiliz’in tatiline ev sahipliği yapmış olacak..

Evdeki Hesap Çarşıda Da Tutarsa ….

Yıllardır, bölgeye gelen İngilizlerin yarısının Marmaris’i tercih ettiği, yetkili ağzılar tarafından defalarca tekrar edildi.  Büyükelçinin beklentisi ve turizmcilerin tespiti, Kasım sonuna kadar süreceği kaydedilen 2020 sezonunda, Britanya’dan Marmaris’e yaklaşık yarım milyon turist gelebilir..

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris'te Sıkı Denetim!

Ağustos’ta Turist Trafiği Yoğunlaşacak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Temsil Kurulu Suat Esin, İngiltere’den gelen rezervasyon sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. TUI ve Easy Jet’in turlarına başlamasının, yerli, Ukraynalı ve bazı Arap ülkelerden gelen tatilcilerin de etkisiyle, Ağustos’ta açık olan otellerin doluluk oranlarının yılın zirve noktasına ulaşabileceğini dile getirdi, “Eğer Rusya pazarı da Ağustos’ta açılırsa otellerimiz dolabilir” dedi.

Sezon Kasım Sonuna Kadar Sürebilir

Suat Esin,  İngiliz tur operatörlerinin, ilçedeki otellerin yetkililerini arayarak kapalı olan tesislerini açmalarına yönelik isteklerinin de baskıya dönüştüğüne dikkat çekti. Esin, “Bu da gösteriyor ki, İngiltere’den bölgemize çok yoğun talep var. Sektörün diğer temsilcileriyle yaptığımız görüşmeler ışığında bu talebin Kasım sonuna kadar sürmesini bekliyoruz” dedi.

Rakam Vermek Afaki Olur

Esin, Marmaris’e İngiltere’den yada diğer ülkelerden gelecek turist sayısı hakkında konuşurken ise, şu ifadeleri kullandı: “Rakam verirsek bir kaynağa dayanmamış yani afaki, hayali olur. Sezon öncesi beklentiler çok olumluydu ama koronavirüs salgınıyla birlikte hiç umulmadık bir kriz yaşandı. O yüzden, şimdiden yarın ne olacağını kestiremeyiz.. Örneğin, salgında ikinci dalga yaşanırsa, bugünkü öngörülerimizde bile yanılmış oluruz. Dolayısıyla ben sayı vermeyi doğru bulmuyorum.”

Haber-Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + eight =