Bu Saldırı Marmaris’e Değil Türkiye’ye Yapılmıştır!

  • Nisan 5, 2020
  • 0
  • 107 Görüntüleme
Bu Saldırı Marmaris'e Değil Türkiye'ye Yapılmıştır

Murat Ersan – MarmarisliYORUM

“Büyük Yalan 2 – Atıksuyun Dönüşü” Bir Muğla Dizisi!

Geçtiğimiz günlerde bazı yayın organlarında atıksu arıtma tesisinin denizi kirlettiği iddia edilmişti. Aynı zihniyet 8 yıl önce turizm sezonunun ortasında turizmi baltalayarak, Marmaris’e ve ülkeye zarar vererek, aslı olmayan atıksu arıtma tesisinin denizi kirlettiği açıklamasını yapmıştı. Şimdi roller değişti, piyonlar aynı; plan ısıtılıp tekrar sahneye kondu. Büyük Yalan dizisini hatırlarsınız, hani Küçük Emrah’ın oynadığı ilk Muğla dizilerinden biri. Yıl 2005. Konun içinde hiç bir değişiklik yok aynen ısıtılıp yine yayına verildi. Bende başlığımı bundan esinlendim. Ne yalan ama! Alışık mıyız? Alışığız!

8 Yıl Önceki Yalanı Devlet Ortaya Çıkardı: “En Temiz Deniz Marmaris!”

Haberi yapanların yada çevreci adı altında açıklama yapanların, zamanında kime hizmet ettiği, rant uğruna Marmaris’i nasıl kötülediklerini internetten bulabilirsiniz. Ancak roller değişti; o zamanlar bu kaçak dalışı yapanlara sponsor olanlar bu seçimde Mehmet Oktay’a gizli(!) destek verdiler; ve o zamanki saldırı siyasi olarak yine Marmaris Belediyesi’neydi. Yani zamanında bu adama dalış için sponsor olanlar bugün çıkıp “Evet biz aldık uçak biletlerini, cebine de şu kadar para koyduk” diyecektir! Demeliler! MUSKİ’ye destek olmak için! Yalancının çırasını yakmak için! Ulusal basından getirilen gazeteciler dahil toplanan kutsal ittifaka devletten tokat gibi yanıt geldi ilk kalkışma zamanı! En temiz kıyı ve denizi olan yerlerin başında Marmaris geliyordu. Bu kapak onlara 8 sene yetti!

Marmaris 19 Mayıs Meydanı

 

“Mehmet Oktay’ın Tepkisi Sert Oldu!” haberine buradan da ulaşabilirsiniz…

Kaymakamlığı, Belediyeyi, Odaları, Turizmcileri, Marmarislileri Göreve Davet Ediyorum!

Bu saldırı hem ülkeye, hem devlete, hem Marmarisliye, hem turizmciye, hem esnafa hem de MUSKİ‘ye yani Muğla Belediyesi’ne. Devlete yapılıyor çünkü tesisin ağzından çıkan su anlık olarak Ankara’ya rapor ediliyor! Yani Ankara uyudu, standardın altında kalitede pis su basıldı Akdeniz’e ve MUSKİ’yi uyarmayıp görevini yapmadı, ceza kesmedi! Düpedüz devlete saldırı bu! Diyor ki adam devlete “Yalancı Boğazı b.. götürüyor, sen de suç işliyorsun”.

Öte yandan Marmaris’in denizine lağım atılıyor diyerek turizmi, Marmaris’i, turizmciyi, esnafı, ülkeyi vuruyor! Adama sorarlar “ne bilimselsin sen?” diye. Bunların her tarafı bilimsel olsa ne yazar? Muz cumhuriyeti mi bu ülke, bu Marmaris; kafana göre dalıp, su alıp, analiz yaptırıyorsun? Aldığın örneğin içine etmediğin ne belli! Yaptıkların, yapacaklarının teminatıdır! Adamlar ayda iki kere tesis çıkışından su alındığını sanıyor! Ayda iki kere denizden alınıp laboratuvara yollanıyor, hergün anlık ise tesis çıkışından Çevre Bakanlığına veri yollanıyor. Ama sen bilimselsin devlet ve MUSKİ yasadışı! İnsanları ikna yoluyla da çevreci olduklarına inandırmaya çalışıyorlar; ağızlarına tutturmuşlar bir türkü; “Bilimsel de bilimsel”.

Hedef MUSKİ değil! Hedef …

Marmaris Belediyesi bu sefer hedefte değil! 8 yıl sonra bu sefer hedef Muğla! Kafası karışanlar için tekrar açıklayayım. Marmaris’te siyasi roller değişince Muğla’ya MUSKİ üzerinden saldırı yapılıyor bu sefer de. Hedef Muğla Belediye Başkanı! Peki; yayın organlarına bir bakalım, zamanında belediyeden maaş alan gazetecilere bakalım, bir de hedefe bakalım! Aklınıza ilk geleni söyleyin! Osman Gürün’e kim saldırır ısıtılıp ortaya tekrar konan yalanla? Malum ismi ilk anda vermiştim etrafımdakilere. Mantıklı insan, devletine, Marmaris’ine zarar verecek asılsız iftiralardan büyük yalanlardan kaçar! Sadece kuyruk acısı olan, gözünü kin ve hırs bürümüş olanlar yapar; ve paralı askerleri ona oynamaya devam eder. Sizce kim bu? Ben de öyle düşündüm; kesinlikli o!

Dernekler Daha Sıkı Mercek Altına Alınmalı!

Bugün 200 civarında dernek var Marmaris’te. Ve bunun yüzde 90’ı ne olduğu belirsiz dernek! Toplasan 10-15 tanesi amacına uygun hatta kutsal görevler yapmakta. Geri kalanı kumar, rant, siyasi tetikçilik yapmaktan öteye gitmemiştir. Düpedüz halkı dolandırıp, kandırıyorlar. Dernek kurarak ben çevreciyim diye marinaları tehdit etme, otellerin gözünü korkutma hakkını vermemeli üç kağıtçılara! Çevreci önce ahlaklı olmalı.

Sahte STK’lara Körü Körüne Destek Verildi-Veriliyor!

Marmaris’in en büyük sorunu bu aslında; bir çok değerli insanı kaçırdınız değersizlere değer vererek. Eline fotoğraf makinası alan fotoğraf üstadı, tablo yapan ressam, kitap yazan yazar, tiyatro oynayan adam oldu burda. “Resim yaptım” diyemediler; ressam oldular, “kitap yazdım” diyemediler; yazar oldular. Yıllarca üç kuruşluk adamlara para, ücretsiz ofis, nereye gittiği belli olmayan maddi destekler vererek gerçek sanatçıları, yazarları, adam gibi adamları insana, doğaya, hayvana saygı derneklerini kaçırdınız. Kısa zamanda şov yapayım diye önüne gelene yer, sahne, sergi alanı verip belediyenin, kurumların, kuruluşların logolarını afişlerine koyup adam ettiniz ucuz reklam uğruna. Gerçek sanatçılar ise ya Marmaris’i terk etti, ya kabuğuna çekildi. Bir kültür sanat birimi kuramadınız goca Marmaris’te, belediyede ve odalarda. Hala bu seçimde dolandırıcı, üç kağıtçı insanların dernek açarak belediyenin içine sızdığını gördükçe içim kan ağlıyor. “Ne işim var bu oluşumun içinde?” deyip dışarda duruyorum. GBT yapın bari! Hiç bir fizibilite yaptınız mı iyi eğitim alıp, sanatını adam gibi yapıp Marmaris’e yerleşmiş kaç kişi var diye? Yok! Onlar sizi görüyor ve uzak duruyorlar; midelerine kramp giriyor yaptıklarınızdan aynı benim gibi. Sonra bir tanesi çıkıp denizi b.k götürüyor diyor. Cehalete bak! Bilimselmiş! Senin her tarafın bilimsel olsa ne yazar? Ama çıt yok! Herkes adamın suratına bakıyor. Hiç bir turizm kuruluşundan çıt çıkmıyor, Marmaris uyuyor. Adam coştukça coşuyor; Marmaris çocukları ortada yok!

Aklıma gelmişken yazayım; rahmetli annem Filiz Ersan, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi çevrecidir bana göre; bir gün koy temizliği için gönüllü ücretsiz tekne ayarlıyorlar. O sırada grubunun içine de adamın birini katıyorlar; adam gidip sponsor bulup ücretsiz ayarlanan tekne için 400TL annemden gizli sponsorluk ücreti alıyor (tekneye vereceğim diye). Annem yıllarca dernek olmaya bu yüzden karşı çıkmıştı. Bu olayı duyuyor ve o ahlaksızı Marmaris Çevre Gönüllüleri’nden kovuyor! O tekne de belli, sponsorda belli, alan da bugün Marmaris’te b.ka batıp çıkıyor!

“Filiz Ersan Tekrar Filizlenecek!”

Çok Kızdım! Kimse Marmaris’e bunu yapamaz! Tiyatro ve dergiye zaman ayıracaktım; barınak konusunda da belediyenin umarsız davranışlarına kızmıştım. Kişisel olarak savaşımı stratejilerim üzerinden devam ediyordum; ancak bu olay çok kızdırdı. Marmaris’in Filiz Ersan ruhuna ve Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri’ne ihtiyacı olduğunu anladım. Tek başıma Filiz Ersan’ın tırnağı bile olamam ama ona zamanında destek verenlerle ve onların çocuklarıyla ve hassas Marmarislilerle bunu tekrar hayata geçirmem gerektiğine inandım. Gömdüğümüz baltayı çıkardık; Filiz Ersan tekrar filizlenecek! Meydanı boş bulanlar da beni iyi tanırlar; hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Siyasi ayak oyunlarınızla, kinlerinizle Marmaris’i yıpratmak için daha fazla para harcamak zorunda kalacaksınız! Bu vesile ile erkenden seçim çalışmasına giren arkadaşlara da kaybeden tarafta olduklarını hatırlatalım!

MUSKİ’nin Açıklaması

Hafta sonu itibariyle hem yerel hem de ulusal basında yer alan Marmaris ilçemiz de bulunan Atıksu Arıtma Tesisimizin deniz altında kirlilik oluşturduğu iddiaları üzerine böyle bir açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

Öncelikle Marmaris Atıksu Arıtma Tesisimiz 50 bin 625 metreküp gün kapasiteli, fiziksel ve biyolojik arıtma ünitelerine sahip biyolojik atıksu arıtma tesisidir ve 2002 yılında devreye alındığını belirtmek isteriz. Tesisimiz Tesis ikincil arıtma sonrası derin deniz deşarjı ile arıtılmış atıksuları Marmaris Yalancı Boğaz Mevkiine deşarj etmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda, tesisimiz devreye alındığı günden bu yana SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ’nde ve KENTSEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ’nde belirtilen deşarj standartlarına uygun olarak arıtılmış ve arıtma faaliyetleri çevre mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bu uygunluk tarafsız akredite Laboratuvar tarafından ayda 2 defa numune alınarak analiz edilmekte ve tesis çıkışındaki suyun kalitesini Bakanlığın ilgili mercilerince sürekli takip edilmesini sağlayan SÜREKLİ ATIKSU İZLEME SİSTEMİ (SAİS) ile anlık olarak analiz edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Deşarj edilen arıtılmış su, online uzaktan izleme sistemi ile Bakanlık tarafından kesintisiz olarak takip edilmekte ve denetlenmektedir. Deşarj edilen su kalitesinin SKKY ve KAAY sınır değerlerini aşması durumunda ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilerince cezai işlem uygulanmaktadır. Bugüne kadar yapılan çıkış suyu analizlerinde hiçbir problem yaşanmamış ve deşarj standartlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı gibi cezai işlem de uygulanmamıştır.

Teknik anlamda bilgi vermek gerekir ise, bahsi geçen haberlerde dalgıçların deniz altında çektikleri görüntülerde toplam 7,36 km’lik hat ile kıyıdan 406 metre açıkta, 20 metre derinlikte denize deşarj edildiği hat gösterilmektedir. Bu görüntülerde teknik olarak bilinen 10 ayrı difüzör kaçak veya kırık olarak gösterilmektedir. Ancak difüzörlerin görevi deşarj etmek ve hattın çıkış noktası olduğunu hatırlatır haberde belirtilen 7 ayrı noktada kaçak, kırık veya sızdırma olduğu konusunda gerçeği yansıtmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca bu deşarj noktalarımız, Derin deniz deşarjı yapan Tesisimizde 2009/16 sayılı Derin Deniz Deşarjı İzleme Genelgesi kapsamında her yıl Ocak ve Ağustos aylarında tesis çıkışından ve deniz suyundan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, Kentsel Atıksu Arıtım Yönetmeliği ve Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik’te yer alan parametlerin analizleri yapılmaktadır. Ayrıca her yıl İlkbahar ayında deşarj hattı ve difüzörlerinin kontrolleri dalgıç vasıtası ile kontrol edilmektedir. Yıl sonu analiz sonuçları ve dalgıç tarafından alınan survey görüntüleri ile dalgıç raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmaktadır.

En son 2019 Mayıs ayında yapılan Marmaris survey sonuç raporuna göre hatta herhangi bir tahribat olmadığı, difüzör çıkışlarının tıkalı olmadığı, boruları kapatan kapak bloklarının normal olduğu ana hattaki kapak bloklarının herhangi bir su altı dalgası ya da başka bir sebeple devrilip dağılmaması için ana hattı kuvvetlendirdiği tespit edilmiştir.

Tesisimizden alınan iç izleme analiz sonuçları, derin deniz deşarjı izleme analiz sonuçları, çevre izni yenileme analiz sonucu, denetim analiz sonucu ve SAİS İstasyonu günlük ortalama analiz sonuçları ekte sunulmuştur.

Sonuç olarak raporda belirtilen hususlar ve ekinde sunulan bilgi ve belgelerden de anlaşıldığı üzere “atık suların arıtılmadan yalancı boğaza deşarj edildiği” ve “borularda çatlama veya delikler meydana geldiği” iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Bilgilerinize arz olunur.

Anında haberdar olmak için lütfen sitemize abone olun. Web sitemizin sağ üst bölümünden yada mobil uygulamadaki menüden “Kayıt Ol” seçeneğine tıklayarak abone olabilirsiniz.

Ayrıca,

video haber youtube aboneliği için:

 https://www.youtube.com/channel/UCFDuUFohkd5c_UPkR1zXqfw

İnstagram: @marmarislifedergisi

twitter: @LifeofMarmaris

facebook: https://www.facebook.com/marmarislife

Pinterest: Marmaris Life

 

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − three =