“İmar Vardı Da Biz Mi Uymadık!”

  • Aralık 24, 2020
  • 0
  • 2344 Görüntüleme

Yalnız Bırakıldılar, İsyan Ettiler!

Marmaris’in kırsal mahallelerinde ‘kaçak’ yapıları yıkılan,  yıkılmakta yada yıkılacak olan vatandaşlar asıl sorunun imarsızlıktan kaynaklandığını dile getirdi. Kendilerini yalnız ve çaresiz  bıraktıklarını savundukları  Devlete, Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne, siyasilere, belediyelere, gazetecilere isyan etti “İmar vardı da biz mi uymadık!” dedi.  Başta imar olmak üzere sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Hem Marmaris Life  hem de Marmaris Çevre Koruma Derneği  olarak, gerek ilçe merkezinde deprem riski taşıyan, gerekse imar barışı mevzuatlarına uymadıkları için yapı kayıt belgeleri iptal edilen kırsal mahallelerdeki yapıların yıkım işlemlerinin yasal çerçevelerde yürütüldüğü gerçeğini göz ardı etmedik. Ayrıca, yıkımların doğru ve gerekli kanısındayız. Bu yüzden yıkım işlemlerine sayfalarımızda çok fazla yer vermedik. Binaları yıkılan vatandaşı dinlemediğimiz, onların görüş ve düşüncelerini aktarmadığımız için çok eleştirildik. Eleştirileri haklı bulduk ve bu sabah yola çıktık. ‘Kaçak’ olduğu gerekçesiyle yıkılan yada yıkılacak yapıların mülk sahiplerinin nabzını tuttuk.  Bozburun’da sorduk, bir dokunduk bin ah işittik, üçü kameranın karşısına geçmeyi kabul eden onlarca kişiyle yüz yüze konuştuk, hepsinden özetle şunları duyduk:

“Yapılırken De Paralarımızı Alırken Ses Çıkarmadılar!”

-Bunlar gökten inmedi, inşaatları aylar sürdü, o sırada yetkililer, sorumlular neredeydi, neden ses çıkarmadılar?

-Neden şimdi ‘kaçak’ dedikleri yapılara istinaden, bizlerden imar barışı için gerekli başvuru, gerekli belge, vergiler için yüklü miktarlarda  para aldılar? Yetmedi, bittikten sonra vergi almaya devam ettiler.

“Ensesi Kalın Olana  Ayrımcılık Yapılıyor”

-Bizlerle aynı dönemde yapılan bazı yapılar için yıkım kararı çıkmadı, ayrımcılık yapılıyor.. Niye, ‘bizim ensemiz kalın önemli tanıdıklarımız yok’ diye mi?

-Kıyı Kenar Kanunu diyorlar, Allah aşkına şu Bozburun’a bakın hangi yapı bu kanuna uygun. Burada bu kanuna uygun yapı yapmak mümkün mü? Ne yapalım yani dağda mı ev yapalım?

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris İlçe Emniyet Müdürü’ne 1. Sınıf Terfi

“Burası Ata Toprağımız Bir Yere Gitmeyiz”

-Ata topraklarımızda yaşıyoruz, mülk bizim tapulu malımı. Çoluğumuza çocuğumuza ev, geçim kaynağımız turizme yönelik işletme yapamayacak mıyız?

– Bize “imarlı yerlere yerleşin, oralarda iş yapın” diyorlar.. Ne hakla ata topraklarımızdan gitmemizi istiyorlar?

-Evleri yıkılanları pandemi döneminde sokakta bırakmak da nedir Allah aşkına?

-Sorunun temel kaynağını imarsızlık

-İmar vardı da biz mi uymadık..

-Siyasiler, seçim öncesi geliyor imar sözü veriyor, gidiyor.. Bir dahaki seçime kadar gidiş o gidiş. Sonra yine aynı vaatler, sonuç, ortada icraat yok..

“Hep Ceza Hep Yıkım, Yapan Yok Çözen Yok”

-30 yıldır bir imar getiremediler, alt yapı yapmadılar, denize pislik gidiyor, doğru dürüst suyumuz bile akmıyor.

-Hep yıkım hep yıkım, yapan yok. Derdimize derman olan yok. Devlet bize güler yüzünü göstermedi, hep suçladı, hep ceza kesti.

“Allah’tan Başka Kimsemiz yok!”

– Ne devlet, ne siyasiler, ne belediyeler,  ne de gazeteciler  sahip çıkanımız yok. Bizim Allah’tan başka kimsemiz yok..

-Yeter artık, devletin, babalığını göstermesini başta imar olmak üzere sorunlarımıza çözüm bulmasını istiyoruz.

-Siyasilerden, belediyelerden sorunlarımıza daha duyarlı olmalarını, durumu idare ve siyasete alet etmek yerine çözüm için ellerini taşın altına koymasını bekliyoruz.

“Yalan, Yanlış Haber Yapılmasın!”

– Bizi dinlemeden, duyduğunu çarpıtan, yalan yanlış yazan gazeteciler de istemiyoruz. Hazine arazisi üzerine kaçak yapı diktiğimizi, milli servete konduğumuzu  yazmak, bilmeyenleri aleyhimizde yorum yapmasına yol açmak, düpedüz kansızlıktır.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir