Böyle Budama Mı Olur?

  • Kasım 30, 2020
  • 0
  • 678 Görüntüleme

Çeşme Meydanı’ndaki Çam Ağacının Son Hali Tepkilere Sebep Oldu

Bir okuyucumuz, 28 Kasım Cumartesi bize ulaşarak, Çeşme Meydanı’ndaki çam ağacının ‘abartılı’ şekilde budandığını belirterek, konuyu haberleştirmemizi istedi. Eski Camii’nin avlusuyla, yıkılan Bedesten Çarşısı’nın (şimdiki yeşil alanın) arasında yükselen söz konusu ağacı son olarak geçtiğimiz 12 Kasım’da akşamüzeri fotoğraflamıştık.. En az yüzyıllık olduğu bilinen, yaklaşık 20 metre uzunluğundaki ağacın sadece tepesindeki 5 metrelik bölümünde dallar ve yemyeşil yaprakları vardı. Okuyucumuzun isteği üzerine aynı gün öğleden sonra bir kez daha Çeşme Meydanı’na gittiğimizde budama işlemi bitmişti. Ağaçta tek bir dal, tek bir yaprak kalmamıştı. Kesilen parçalar, bir aracın kasasına yüklenmişti. Öğrendik ki, Cami’nin çatısına zarar verdiği gerekçesiyle kesilmiş koca çamın dalları. Bu arada bir yandan etraftakilerden bilgi almaya bir yandan da durumu fotoğraflamaya çalışırken, Cami görevlisi olduğu anlaşılan bir kişi yanımıza yanaştı, “Neyi, niye çekiyorsunuz? Haber Ajansı mısınız?” diye sordu.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris’teki Hobbit Diyarı Bürokrasiye Kurban Olmasın

İzin Verilmiş!

Budama işleminin abartılı olduğu yönünde şikayetler aldığımızı belirtince, söz konusu şahıs özetle “Evet biliyoruz şikayet edenler olomuş. Ama gerekli yerlerden tüm izinleri aldık. Yasal olmayan bir şey yok” diye konuştu.

“Direk Gibi Kaldı”

Hem Cumartesi günü hem de bugün görüştüğümüz, bazı çevre sakinleri ise ağacın en az bir asırlık olduğunu bildiklerinin altını çizerek, özetle şunları söyledi: “Budama işlemi başladığında ilgili, yetkili bildiğimiz tüm kurumları aradık. ‘Budamaya karışamayız’ dendi. Böyle budama mı olur? Dal budak bırakmadılar, asırlık ağaç direk gibi kaldı.

Aşağıda, ‘budanan’ ağacın 12 Kasım 2020’de  ve dün çekilmiş fotoğraflarını görebilirisiniz..

Marmaris Life

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayınız

 

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir