Boğaziçi Gençlik Korosu Marmaris'te

Boğaziçi Gençlik Korosu AKM'de 

22-26 Ağustos tarihlerinde Kuzey Makedonya'da düzenlenen Ohrid Koro Festivali'nde; en iyi sahne performansı, birincilik ödülü ve kategori şampiyonluğuyla birlikte festivalin en iyi korosu seçilerek GRAND PRIX ödülüne layık görülen Boğaziçi Gençlik Korosu’nun festival sonrası ilk konseri Armutalan Kültür Merkezi'nde. 28 Eylül Cumartesi akşamı Marmaris, Armutalan Kültür Merkezi’nde 20.30’da dinleyicisiyle buluşacak olan koro festival heyacanını buraya da taşıdıklarını söyledi.

Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projelerle Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” ​Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde Şef​ Masis Aram Gözbek​ tarafından ​Eylül 2014​’te kurulmuştur.

Ülkemizde koro müziği bilincinin daha da gelişmesi ve çok sesliliğin bir ortak değer haline gelmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak müzik hayatına başlayan ​Boğaziçi Gençlik Korosu​, 15-23 yaş arası gençlerden oluşan 45 kişilik dinamik kadrosuyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve uluslararası arenada 100’den fazla konserin yanı sıra çeşitli festivallerde sahne alan koro, aynı zamanda da ​Boğaziçi Caz Korosu​yla birlikte başlattığı MAGMA korolarının da katılımıyla gittikçe büyüyen ​‘Benim Kitabım Senin Kitabın’ gibi çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de öncü olmayı ve toplumun bu alandaki farkındalığını artırmayı hedeflemektedir.

 

Boğaziçi Gençlik Korosu, 5. sezonunu tamamladığı 2019’un Ağustos ayında ilk yurt dışı deneyiminde, Kuzey Makedonya​'da düzenlenen​ Ohrid Koro Festivali​'nde, en iyi sahne performansı, birincilik ödülü ve gençlik koroları kategorisindeki kategori şampiyonluğuyla birlikte festivalin en iyi korosu seçilerek GRAND PRIX​ ödülüne layık görülmüştür.

 Koro ayrıca bir bileşeni olduğu ​MAGMA Filarmoni Korosu bünyesindeTürkiye’nin ve dünyanın önde gelen şefleri, orkestraları ve müzik topluluklarıyla konser projelerini sürdürmektedir.

Ödüllerimiz:

 1. Grand Prix (Büyük Ödül) - Ohrid Koro Festivali 2019
 2. Gençlik Koroları Kategorisi - Kategori Birinciliği - Ohrid Koro Festivali 2019
 3. En İyi Sahne Performansı - Ohrid Koro Festivali 2019 . Müzikalite / Müzikal Dinamiklerde Başarı – 23
 4. Türkiye Korolar Şenliği (2018)
 5. Diksiyon, Artikülasyon, Anlaşılırlık Başarı – 23
 6. Türkiye Korolar Şenliği (2018)
 7. ​Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı – 4
 8. İzmir Polifonik Korolar Şenliği (2018)
 9. Saip Egüz Eseri Yorumlamada Başarı – 6
 10. Sansev Uluslararası İstanbul Çok Sesli Korolar Festivali (2018)
 11. . ​Homojenlik, Entonasyon ve Koro Tınısında Başarı – 22
 12. Türkiye Korolar Şenliği (2017)
 13. Entonasyon ve Homojenlikte Başarı – 5
 14. Sansev Uluslararası İstanbul Çok Sesli Korolar Festivali (2017)
 15. Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı – 2
 16. İzmir Polifonik Korolar Şenliği (2016)
 17. Caz / Ritmik Caz Yorumlamada Başarı – 21
 18. Türkiye Korolar Şenliği (2016)
 19. Atatürkçü Düşünce Derneği Özendirme Ödülü – 20
 20. Türkiye Korolar Şenliği (2015)
 21. Caz / Ritmik Caz Yorumlamada Başarı Ödülü – 20
 22. Türkiye Korolar Şenliği (2015)
 23. Entonasyon Ödülü – 3
 24. Sansev Uluslararası İstanbul Çok Sesli Korolar Festivali (2015)

 

Boğaziçi Gençlik Korosu​, şu sıralar yoğun konser ve festival programını sürdürmekte; bu dönem gerçekleştireceği ortak performanslar, sürpriz projeler ve katılmayı hedeflediği uluslararası festivaller için hazırlıklarına devam etmektedir.

 

Sitemizdeki "CODA Academy'de Açılış Heyecanı” haberine buradan ulaşabilirsiniz...