Bodrum Out Marmaris İn!

  • Haziran 11, 2020
  • 0
  • 762 Görüntüleme

Yerli Tatilcinin Gözdesi Marmaris

Güney Ege Turistik Oteller Birliği Başkanı Bülbüloğlu, İç Pazarda Marmaris’in Bodrum’dan daha fazla tercih edildiğini belirtti.

Marmaris Belediyesi’nce ‘Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ başlığı altında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilkinde Güney Ege Turistik Oteller Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da bir konuşma yaptı.

Marmaris, Ankara’dan Daha Çok Tanınıyor

Vatandaşları tatil için Güney Ege’yi tercih eden ülkelerde Marmaris’in Ankara’dan daha çok tanındığını savunan Bülent Bülbüloğlu, şunları söyledi: “Marmaris çok tanınan bir yer ve çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ama turizmin çok kırılgan bir yapısı var. …. Pandemi tüm dünyayı sarmış, tüm dünya trafiğini engellemiş, sosyal hayatı engellemiş, inanılmaz sıkıntılı bir durum.

Sıkıntı Büyük Hepimiz Etkileniyoruz

En çok etkilenen sektörde tüm dünyada turizm sektörü. Marmaris bazında baktığımızda, ‘dünyanın en güzel yeri, dünyanın incisi’ diyoruz. Ama yüzde 100 turizmle yaşıyor. Bizim her şeyimiz turizm. Taksici de turizmden ekmek yiyor, çarşıdaki limon satan da, manav da kasap da, otelci de.. Hepimiz turizmle yaşıyoruz. Dolayısıyla turizmin çok kötü olduğu, ki, şu an çok kötü durumda ve hepimiz yüzde yüz etkileniyoruz. Şu anda Marmaris’te mekanların hemen hepsi kapalı, bir çarşının merkezi açık durumda. Yavaş yavaş açılacaktır.. Durum tüm dünyada böyle. Açıldıkça da biraz daha rahatlama, sosyal yaşam başlayacaktır diye düşünüyoruz. Ama bunun turizm tarafı biraz sıkıntılı.”

Ağustos’ta Hareketlilik Başlar

Marmaris’te yurt dışı kaynaklı tatilci açısından Haziran ve Temmuz ayların da sıkıntının sürmesini öngördüklerini kaydeden GETOB Başkanı Bülbüloğlu, “Temmuz’da Ukrayna pazarında az da olsa hareketlilik bekliyoruz. Ama geçen sene 100 bin olarak gerçekleşen rakam, şimdi 50 bin kişi olur mu ona da bakmak lazım. Ama Ağustos’la beraber sezonun hareketleneceğini, tam kapasiteyle olmasa da en az yüzde 30, 40 kapasitelere ulaşılacağını öngörüyor, düşünüyoruz. Bizler otellerimizi yarın açacakmış gibi, her şey düzelecekmiş gibi, bir sihirli değnek değip bu pandemi kalkacakmış, normale dönecekmiş gibi hazırlıyoruz.”

Mutlaka Kayıt Yapın

Otelcilerin uyması gereken kurallar ve hayata geçirmesi gereken uygulamalar hakkında da bilgi veren Bülbüloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En son çıkan genelge biraz ağır gibi gözükse de, bu pandemi sürecini, hem ülkemiz, hem beldemiz adına, şirketimiz, konaklama tesisimiz adına atlatabilmemiz için olması gereken şeyler. Çok ama çok dikkat etmemiz gereken şeyler. Neye dikkat etmeliyiz, kayıt birinci, kaydı tutacağız. …. Büyük, küçük tüm konaklama tesislerimiz bu kurala uymalı.”

Bu haber de ilginizi çekebilir  Camilerde Yeni Normalleşme Adımı

Marmaris Çok Güvenli, Bunu İyi Anlatmalıyız

Marmaris’in ‘izole’ olarak yansıtılan kırsal mahallelerinde de beklendiği gibi hareketliliğin henüz başlamadığını da gözlemlediklerini kaydeden Bülbüloğlu, “Daha tatilciler, gideyim tatilimi yapayım algısına düşmemişler. İşte bu noktada hepimize görev düşüyor. Yönetici olarak bizlere, belediyeye, ticaret odamıza, reklam değil de güzel bir PİAR çalışması yapmamız lazım. Burası güvenli şehir imajını vermemiz lazım. Ki, öyleyiz de biz gerçekten, tatil beldeleri açısından hepsinden daha güvenliyiz. Bu süreci de hepsinden iyi yönettik. Marmaris turizm destinasyonları arasında en iyi yönetilen şehir oldu.”

İç Pazarda Marmaris, Bodrum’dan Çok Tercih Ediliyor

Marmaris’in vaka sayısı ile ölümle sonuçlanan vakası olmayan şehir olarak, hem iç, hem dış pazarda duyurulması konusundaki görüşüne birkaç kez vurgu yapan Bülbüloğlu, “Bodrum daha negatif gibi gidiyor gibi geliyor, aslında orada da vaka kalmadı ama insanlar artık Bodrum’a gitmekten korkuyor. Şimdi ikinci alternatif, iç Pazar için söylüyorum Marmaris. Ve ben bu konuda çok önemli duyumlarda alıyorum Yani, çok nitelikli, maddi açıdan varlıklı, para harcayan, sosyal hayatın içine karışan insanlar artık yavaş yavaş Bodrum değil de Marmaris’i tercih etmeye başlıyorlar. Çünkü, burası daha sakin, daha temiz bir coğrafya” diye konuştu.

Umutlu, Sakin Ve Dikkatli Olmalıyız

GETOB Başkanı, sözlerini “Umutlu, olmalıyız, sakin olmalıyız, çok da dikkatli olmalıyız” diyerek bitirdi. Bülbüloğlu toplantının sonunda katılımcıların sorularını yanıtlarken, otellerin kapasite kullanımı konusunda kısıtlama bulunmadığına dikkat çekti. Ancak, tesisin büyüklüğüne göre, olası vakalarda kullanılmak üzere en az birkaç odanın “izole” alanı olarak ayrılmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

 

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + eight =