Bodrum Havalimanında Panik!

Bodrum Havalimanında Panik!
Bodrum Havalimanındaki Faciayı Pilot Hüdaverdi Atasoylu Önledi

Havalanmak Üzere Olan Uçağın Önüne Helikopter İndi

Türk Hava Yolları'nın Bodrum-İstanbul seferini gerçekleştirmek için pistte hızlanan yolcu uçağının önüne aniden helikopter indi. THY'ye ait TC-JHP kuyruk tescilli B737-800 tipi yolcu uçağı kalkış için hızlandığı pistte hızlandığı esnada pistin yakınlarına iniş yapan bir helikopter nedeniyle aniden durmak zorunda kaldı. Büyük tehlikenin atlatıldığı uçak son anda durmayı başardı.

Uçakta Ünlü İsimler de Vardı

Uçakta, Metin Arolat, İsmail Küçükkaya ve Hüseyin Hatemi gibi tanınmış isimler de bulunuyordu.

Panik Yaşayan Yolcular Uçaktan İndirildi

Milas – Bodrum Havaalanı'nda, pilotun dikkati sayesinde büyük faciadan dönüldü. İstanbul'a gitmek için saat 18:40 sıralarında hareket eden ve havalanmak üzere olan THY'nin Dicle isimli yolcu uçağının önüne aniden bir helikopter indi. Son anda helikopteri fark eden uçağın pilotu, ani bir refleksle fren yaptı ve uçağı durdurdu. Büyük panik yaşayan yolcular sakinleştirilmek için uçaktan indirildi ve bekleme salonuna alındı. Yolcular daha sonra aynı uçakla İstanbul'a gönderildi. Yolcular, kulenin helikopteri görmemesine tepki gösterdi.

Kahraman Pilot: "Hüdaverdi Atasoylu"

Uçaktaki yolculardan gazeteci İsmail Küçükkaya, yaşadıklarını helikopter ve uçağın fotoğraflarıyla sosyal medya hesabından, "Bodrum'da büyük tehlike atlatıldı. İstanbul'a gitmek üzere yolcularını alan 18:40 Dicle isimli uçak tam havalanmak üzereydi ve hızını almışken bir helikopterin inişine denk geldi. Pilot ani refleksle uçağa son anda fren yaptırdı. Yolcular uçaktan indirilip salona alındı" diye yazdı.

Küçükkaya, uçaktan tahliye edilen yolcuların "Kule bunu nasıl fark edemez" diye tepki gösterdiğini de ifade ederken, "Yolcular, dikkati ve refleksi nedeniyle THY uçağının pilotuna teşekkür ediyorlar" dedi.

Yönetmen ve şarkıcı Metin Arolat da uçakta olduğunu ve pilotun freniyle kurtulduklarını belirterek, "Galiba artık hayatımızı kaptanımız Hüdaverdi Atasoylu'nun bu refleksine borçluyuz" ifadelerini kullandı.

"İçime Kaza İhtimali Doğdu! Dua ile Bindim!"

Aynı uçakta bulunan Prof. Dr. Hüseyin Hatemi de, Küçükkaya'nın paylaşımına, "Sevgili İsmail Bey tam uçağa binerken içime kaza ihtimali doğdu. Dua ile girdim ve uçak havalanırken de devam ettim, uçak birden piste sert bir iniş yapıp hızla yürümeye başladı. Ani fren yapınca da helikopterin üzerimizde iniş yaptığını öğrendik, Bodrum havaalanındayız, sevgiyle" diye yorum yaptı.

"Tekne ve Otellerden Havalanan Özel Helikopterler Büyük Tehlike Yaratıyor!"

Yolculardan Bodrumlu Feryal Özbay, "Teknelerden ve otellerden kalkan, tepemizde tur atan özel helikopterler bu akşam büyük bir felakete sebep oluyordu" dedi.Uçaktaki 246 yolcunun hayatını tehlikeye atan helikopterin, Milas'ın Bozbük köyündeki, dünyaca ünlü isimlerin de tatil yaptığı bir otele ait olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre helikopter tatilleri biten müşterilerini uçağa bindirmek için havaalanına getiriyordu.

 

Adem ÜLKER