Bilim Kurulu Yeni Tip Domuz Gribini Değerlendirdi

  • Temmuz 2, 2020
  • 0
  • 180 Görüntüleme

Yeni Tip Domuz Gribi Türkiye İçin Tehdit Mi?

Koronavirüs salgını bitmeden Çin’de domuzlardan insanlara geçen yeni bir grip virüsü tespit edildi. DSÖ’nün ‘salgına dönüşebilir’ açıklamasını Bilim Kurulu üyeleri değerlendirdi: “Türkiye için endişe edecek bir durum yok.”

Akşam gazetesinin haberine göre, Çin’deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali olan, yeni bir grip virüsü türü keşfetti. Domuzlarda tespit edilen ve 2009’daki domuz gribine benzer özellikler taşıyan bu virüsün (‘G4 H1N1), insanlara da bulaştığına dikkat çekildi. Virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe edilirken Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Tevfik Özlü ve Prof. Dr. Levent Yamanel, gelişmeleri değerlendirdi:

Salgın Potansiyeli Var

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Virüsün yeni bir salgın değil de salgına neden olabilecek bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Bunun da 2009’daki ‘domuz gribi’ne benzerlik gösterdiği, ancak virüsün mutasyona uğrayıp, hızla yayılmasından endişe edildiğine dikkat çekiliyor. Daha önce bu domuz gribi ile ilgili olarak yapılmış çalışma ve kazanılan deneyimler var. ‘Bu yeni virüsün salgına neden olabileceğine yönelik herhangi bir kanıt yok. Koronavirüsün aşısı bulunamamışken, yeni bir salgının ortaya çıkması sadece Türkiye’de değil, dünyada işleri karıştırır. Zor bir süreç yaşanır.“

Bu haber de ilginizi çekebilir  İngiltere'de 1 Haftalık Marmaris Tatili 1480 TL'ye Satılıyor

Yorum İçin Erken

Prof. Dr. Levent Yamanel: “Şu an için yorum yapmak henüz çok erken. Bilgiler yeni geliyor. Ortada herhangi bir bulgu ya da kanıt da yok. Domuz gribinden kaynaklanan yeni bir salgının, çok fazla sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Her iki salgına karşı yapılacaklar da ortada. Türkiye açısından çok fazla sıkıntı oluşturacağına inanmıyorum.

Maske, Mesafe, Hijyen

Prof. Dr. Ateş Kara: “Çin’de pandemi yapma riski olan yeni bir grip virüsünün ‘G4 H1N1’, domuzlar arasında yaygın olarak tespit edildiği bildirildi. Bugün için hayvanlarla yakın teması olan insanlara geçebildiği ancak insandan insana bulaşı olmadığı da açıklandı. Lütfen; mesafe, maske, el yıkama.”

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 9 =