Bijuteri İhracatı 3.’sü Marmaris’ten

  • Ekim 1, 2020
  • 0
  • 525 Görüntüleme

Marmaris’ten ‘İhracat Lideri’ Çıktı

Marmaris Değirmenyanı’nda faaliyet gösteren “TBS Hediyelik Eşya ve Bijuteri” adlı firma, ‘2019 yılı İhracat Liderleri’ arasına girdi. Firma, Türkiye’nin bijuteri dalında ihracat 3.’sü seçildi.

İstanbul’dan yola çıkıp 35 yıl önce gittiği Amerika kıtasındaki takı ve hediyelik eşya fuarlarını gezerek meslek hayatına başlayan TBS Hediyelik Eşya şirketi sahibi Turgay Hışır, yıllar sonra Marmaris’e gelerek edindiği deneyimleri üretime dönüştürdü. Turgay Hışır, yıllardır Marmaris’ten, Kanada ve Amerika gibi ülkelere bakır malzemeden ürettiği kolye, küpe, bileklik, çerçeve ve duvar aksesuarı gibi ürünleri ihraç ediyor. Hışır, 2019 yılında ulaştığı ihracat rakamlarıyla Türkiye bijuteri ihracatında 3. oldu. MTO Meclis Başkanı Nurgül Candan, Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan ile Yönetim Kurulu Üyeleri Enis Bilgiç ve Mustafa Kodaman, Genel Sekreter Taşkın Baykara, odalarının üyesi başarılı ihracatçıyı  atölyesinde ziyaret ederek tebrik etti, 2020’de de aynı başarıyı yakalamasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Kıtalararası Bir Başarı Hikayesi

İstanbul’dan Kanada’ya 35 yıl önce hem eğitim hem de lisan öğrenmek için giden Turgay Hışır, tesadüf eseri başladığı bakır işleme işini zaman içerisinde meslek haline getirerek üretime başlamış. Bijuteri fuarlarını gezerek hem modelleme hem de mesleğin inceliklerini öğrenen Hışır, Kanada ve Amerika’da bakır takı ve dekorasyon ürünlerine oldukça rağbet gösteren müşterileri sayesinde de kendini geliştirerek üretimi artırmış. Yıllar önce İstanbul’dan ayrılıp, daha sakin ve sağlıklı bir yaşam amacıyla Marmaris’e yerleşen Hışır, eşiyle birlikte Değirmenyanı mevkinde kurduğu atölyesinde tasarımını kendi yaptığı ve ürettiği bakır ürünlerini Amerika kıtasına ihraç ediyor. Desenleri özel olarak seçen ve ihraç ettiği ülkeye göre tasarlayan Turgay Hışır, özel makinelerinde ve el işçiliğiyle imal ettiği takıları e-ticaret ile de satışa sunuyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genişletildi

Pandemi Sonrası Üretim Artacak

Pandemi döneminde siparişleri yavaşlamış olsa da özel üretim için pek çok ülkeden sipariş aldığını belirten Hışır, virüsün ortadan kalkmasıyla birlikte tekrar eski üretim kapasitesine ulaşacaklarını söyledi.

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Basın Bülteni

Fotoğraflar: MTO

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayın

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir