Behzat Uygur : Tiyatro’nun Basamak Kullanılmasına Üzülüyorum

  • Nisan 3, 2020
  • 0
  • 501 Görüntüleme

Başrollerini usta tiyatro sanatçıları Behzat ve Süheyl Uygur kardeşlerin paylaştığı Marko Paşa Müzikali Marmaris’te sahnelendi. Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşan oyuna ilgi yoğun oldu. Yeni nesil tiyatrocular arasında çok yetenekli oyuncuların olduğunu belirten Behzat Uygur, “Tiyatronun bir araç olarak kullanılması beni rahatsız ediyor.” dedi.
Turne kapsamında Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşan Marko Paşa Müzikaline sanat severler yoğun ilgi gösterdi. Müzikali izleyenler arasında oyunun sponsorlarından olan Yazıcı Otelleri sahibi AK Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı Serkan Yazıcı’da vardı. Toplam 2 saatlik 2 perde şeklinde sahnelenen oyun sonrasında izleyiciler sanatcıları ayakta alkışladı
Türk tiyatrosunun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından 25 yıl önce sahnelenmeye başlanan oyunu şimdi ise ustanın oğulları tarafından günümüze uyarlanarak müzikal şeklinde sahnelenmeye başlandı.
Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan ve Nejat Uygur tarafından dilimize ve geleneksel Türk tiyatrosuna uyarlanan Marko Paşa Müzikali izleyenlerin büyük beğenisini alıyor. Marko Paşa Müzikalinde, paşanın adını bile duyduğunda kaçacak yer arayan ve asla kendisine yanaşamadığı, hatta iki senedir elini bile süremediği karısından korkan bir iç güveysi damat (Süheyl Uygur) ve onun çok yakın cesur avukat arkadaşı (Behzat Uygur) üzerine kurulu olaylar zincirini anlatıyor.
Marmaris’te sahnelenen  Müzikal öncesi Uygur kardeşler bir takım açıklamalarda bulundu. Yeni nesil oyuncuları başarılı bulduğunu belirten Behzat Uygur, “ Uzun zamandır Marmaris’e gelmiyoruz. Eskiden yazları gelip açık havada oynardık. Marmaris’i çok dolaşamadık ama Marmaris’e girdiğinizde enerjisi sizi alıyor zaten. Marko Paşa Müzikali beşinci sezonunu oynuyor. Üç kıtada da oynanmış bir özelliğe sahip. Her yerde de çok güzel tepkiler alıyoruz .Yabancıların da bizim seyircimizin ilgisi de son derece güzel. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de değil Türkiye’nin her yerinde oynamamız gerektiği ustamız tarafından bize söylenmiştir ve bize verilen bu emaneti en iyi şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz”dedi
“Tiyatronun bir araç olarak kullanılması beni rahatsız ediyor” 
Usta tiyatrocu Behzat Uygur ayrıca son dönemde tiyatronun bir araç olarak kullanıldığını ve bunun kendisini çok rahatsız ettiğini vurgulayarak “Yeni nesil tiyatrocular arasında çok yetenekli kardeşimiz var. Tiyatroyu bir araç olarak değil bir amaç olarak kullanan yeni nesil oyuncu kardeşlerimize son derece saygı duyuyorum. Ama şu şekilde kullanılması beni rahatsız ediyor, bir araç olarak kullanılması. ‘Ben bir tiyatro oyununda oynayayım oradan diziye geçerim’ mantığı beni pek mutlu etmiyor. Ama bunun yanı sıra diziyle birlikte tiyatro oyununu sürdüren, tiyatro sahnesini bırakmayan yeni kuşak oyunculara son derece saygı duyuyorum. Ve onları takdir ediyorum. Tiyatro hiçbir zaman araç değildir,  amaçtır. Geçici bir heves değil, bir meslektir. Tiyatro sahnesi boş bırakılmamalı. Bütün oyunculukların er meydanıdır tiyatro sahnesi. “ dedi.
“Oğlum’u çok başarılı buluyorum” 
Dizi oyuncusu olan oğlu Nejat Uygur’un performansını da değerlendiren Behzat Uygur, “Oğlum diye söylemiyorum, Nejat’ın dizi performansını çok başarılı buluyorum. Sadece ben değil seyirciler de başarılı buluyor. Nejat’ta takdir ettiğim şu, diziyle birlikte tiyatroyu devam ettiriyor. Marmaris’ten sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde oynuyoruz . Tiyatronun gençlerle daha fazla buluşması gerektiğini düşünüyorum. Üniversite yetkililerine ve organizasyonu yapanlara teşekkür ediyorum.” dedi.
Turneyi seven bir tiyatro olduklarını belirten Süheyl Uygur ise, “ Yeni nesil oyuncular arasında çok beğendiğim oyuncular var. Şimdi tek tek adlarını saymam mümkün değil. Yeter ki pes etmesinler diyorum. Türkiye’nin her yerini dolaşıyoruz. Bizler Süheyl Behzat Uygur Tiyatrosu olarak turne yapmayı seven bir tiyatroyuz. Nereden teklif gelirse severek gidiyoruz.” dedi.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir