‘Başkent Amos’ta Kurtarma Kazısı!

  • Ekim 13, 2020
  • 0
  • 245 Görüntüleme

Amos’taki İlk Kazı Çalışması Bu Ay Başlıyor

Marmaris’in Turunç Mahallesi Kumlubük mevkiindeki  4 bin yıllık Amos Antik Kenti’nin, elde edilen bulgular ışığında, çok daha geniş alana yayıldığı ve geçmişte bölgenin ‘Başkent’i olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Kent’te son bir yıldır yürütülen yüzey çalışmalarında tahrip edildiği belirlenen bir nekropol yani mezarlıkta önümüzdeki günlerde kurtarma kazısı çalışması başlatılacağı da kaydedildi.

Helenistik dönemden kalma Amos Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle, 2019’un Ekim ayından bu yana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin (MSKÜ) akademisyenleri tarafından yürütülen yüzey çalışmaları hakkında basın mensupları yerinde bilgilendirildi.

Amos’un Haritası Çıkarıldı

Araştırma ekibin başındaki isim MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer,  Marmaris Ticaret Odası (MTO) öncülüğünde, Marmaris Müze Müdürlüğü’nün işbirliği ve Marmaris Belediyesi’nin destekleriyle sürdürdükleri çalışmalar, elde ettikleri sonuçlar ve bundan sonra yapmayı planladıklarını anlattı. Gürbüzer, “Geçen bir yıllık süreç içerisinde, antik kentin merkezi ve civarında yüzey çalışması gerçekleştirdik. Amos’un 1/1000’lik haritasını çıkardık. Mimari kalıntıları haritaya işledik. Bu arada jeofizik çalışmalar da yaptık” ifadelerini kullandı.

İnsan Eliyle Tahrip Edilmiş!

Mehmet Gürbüzer, 2010’da Mehmet Baysal’ın başkanlık dönemindeki  MTO liderliğinde hayata geçirilen çevre düzenlemesinin ardından, antik tiyatrosu dahil  Amos’un bazı kısımlarının insan eliyle tahrip edildiğini gözlemlediklerini söyledi.

Kurtarma Kazısı Bu Ay Başlayacak

Tahrip edilen yerlerin arasında Kentin ziyaretçilerin girdiği bölümünün yakınında bulunan nekroplolün (antik mezar) de bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Gürbüzer, “Tahribatın 2018’dekibir kaçak kazı sırasında   gerçekleştiğini tahmin ettiğimiz nekropolde kurtarma kazısı başlatmak için Bakanlığa başvurduk. İzin aşaması tamamlanmak üzere. Büyük bir aksilik olmazsa, bu ayın sonlarına doğru kazıya başlayacağız” dedi. Gürbüzer, kurtarma kazısının yanı sıra önceden 5 yıl olarak belirlenen yüzeysel çalışmalarını da sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Amos Başkentmiş!

Gürbüzer, basın mensuplarının bir sorusu üzerine, Amos’un elde edilen bulgular ışığında, çok daha geniş alana yayıldığı ve geçmişte bölgenin ‘Başkent’i olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Bu haber de ilginizi çekebilir  İşte Marmaris'te Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri - Kesin Bilgi!

İngiliz filolog George Bean’in 1948’de Amos’ta 1953’te ise İçmeler’de, (M.Ö.) 2. Yüzyıla ait yazıtlar bulduğunu ve bunların kira sözleşmesi içerdiğini kaydeden Mehmet Gürbüzer, şunları söyledi: “George Bean’in 2 bin 200 yıl öncesine ait bulguları, Amos’un sınırlarının bilinenden çok daha geniş olduğunu işaret ediyor. İki ayrı bölgede rastlanan kira sözleşmeleri ise burada birden fazla yerleşim alanının ama bir merkezin bulunduğunu gösteriyor. Barındırdığı, tiyatrosu, mezarlığı ve tapınağından anlaşılıyor ki bu merkez Amos. Yani Amos, belki de bir federasyonun siyasi, kültürel ve ekonomik merkezi bir nevi Başkenti konumundaymış.. Yüzey araştırmalarımız sırasında kentin daha büyük olduğunu sandığımız sınırlarını da keşfetmek için de uğraş vereceğiz.”

Doç. Dr. Mehmet Gürbüzer,  medya temsilcilerini bilgilendirirken Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan da Amos’a gelerek, akademisyenlerden bilgi aldı, basın mensuplarıyla görüşlerini paylaştı.

Ayhan: İşbirliği İçindeyiz

Mutlu Ayhan, MSKÜ ve Marmaris Müze Müdürlüğü işbirliğiyle 2019 Ekim’inde bu yana yürütülen çalışmalar bu yıl Marmaris Belediyesi’nin de destek sağlamaya başladığını kaydetti. Gürbüzer gibi önümüzdeki dönemde yüzey araştırmalarının devam ettirmenin yanısıra yakın zamanda nekropolde kurtarma kazısına başlanacağını ifade eden Ayhan, Belediyenin de Amos’un çevre düzenlemesini gerçekleştireceğini dile getirdi.

Oktay: Elimizden Gelenin Fazlasını Yapacağız

Tüm kurumlarla işbirliği içinde hizmet vermeyi amaçladıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Oktay, Marmaris’in deniz, kum ve güneş dışında da büyük bir turistik potansiyele sahip olduğunu belirtip, şöyle konuştu: “Tarihi ve kültürel değerlerimize önem veriyoruz, vereceğiz. Bunların gün yüzüne çıkması, turizme kazandırılması amacıyla elimizden geleni hatta fazlasını yapmaya çalışacağız”

Fotoğraf ve haber: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir