Balon Balığı Avlayana Ödül Sistemi Geri Döndü!

  • Ağustos 5, 2022

Balon Balığı Avcılığına Verilen Destekleme Ödeneği Arttırıldı!

Akdeniz ve Ege sularında bolca görülen istilacı tür olan balon balığını avlayanlara yönelik geçtiğimiz dönem ücret ödemesi yapılmasına ilişkin verilen karar güncellendi. Tarım ve Orman bakanlığı yeni ücretlendirmeleri türlerine göre duyurdu.

Süveyş kanalı’nın 1869’da açılmasından sonra kanal genişletme ve derinleştirme çalışmalarından dolayı tuz bariyerlerinin kalkması sebebiyle Kızıldeniz türleri Akdeniz’e gelmiş ve iki ekosistem karşılaşmıştır. Akdeniz suyunun özellikleri Kızıldeniz’den gelen türlerin yıllar içerisinde kolonileşmesine imkan vermiştir. Bu türlerden biri olan balon balığının popülasyonu da benzer şekilde artmıştır.

Geçtiğimiz dönem istilacı balık türlerinden Balon balığının avlanmasına yönelik teşvik verilmeye başlanmıştı. Ödemelerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021, 2022, 2023 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacağı ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Balon balığının Lagocephalus Sceleratus türünden 500 bin taneye kadar avlayanlara tanesine 5 TL diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 Krş ücret ödemesi yapılacağı duyurulmuştu. Avlanan balıklar sayesinde Balon balığı varlığı azaltılırken balıkların ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştı.

Sadece ruhsat sahibi balıkçı gemilerinin ve su ürünleri avcılık faaliyeti yapan balıkçıları gerçekleştirebildiği ödüllü balon balığı avındaki yeni güncellemeler Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalarda yeni güncellemeler kamuoyuna duyuruldu.

Yapılan duyuruda; ‘İstilacı balon balığının denizlerimize verdiği zararı en az indirmek, balıkçılarımızı ve yerel balık türlerimizi korumak amacıyla kıyı balıkçılarımıza denizden temizledikleri her balon balığı karşılığı ödenen destekleme tutarlarına artış yapılmıştır. ”Lagocephalus sceleratus” türü için destekleme ödemesi adet başına 5 TL’den 12.50 TL’ye (200 Bin adete kadar), diğer türler için ise 0.50 Krş’tan 2.50 TL’ye (1 Milyon adete kadar) çıkarılmıştır. Resmi Gazete’de yayımlanan karar 01.01.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.’

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın