Balıkcıl Yuvaya Dönüyor

Balıkcıl Yuvaya Dönüyor

Balıkcıl ile 5 Yıl 5 Kıta 5 Okyanus

21 eylül  2014 tarihinde  Marmarisden Balıkcil adlı yelkenli tekneleri ile Dünya turuna çıkan Elif Keskin ve   Mustafa Yurtbulmuş çifti  tam 5 yıl süren yolculuklari  sonrasında  21 eylül 2019 cumartesi  günü saat 17.30 da Marmaris Netsel  marinanin  düzenlediği karşılama  organizasyonu ile ülkelerine geri dönüyorlar.  

Gezdik Gördük Dönüyoruz

Dünya Turu  yolculuklari sırasında   dünyanın etrafını   Yelkenle 5 yıl boyunca dolaşan  cift;    5 kıta  , 5 okyanus  geçişi , 58 ülke , 50.000 den fazla deniz mili , 100 lerce ada ve limanı dümen sularında bırakıp  tekrar Türkiye dönüyorlar. Bu seyahatlerinde; dünya denizcilerinin korkulu  rüyası  Afrika kitasinin  en güney ucu  olan Ümit burnu diğer adıyla Fırtınalar burnu nu dolaşarak   daha önce  geçmiş olduklari Atlantik okyanusunu   Doğudan Batı ya ve Batıdan doğuya iki kez daha geçerek Akdeniz girdiler.

Dünya Turu Rotalarında Sırasıyla  Şu Rutu İzlediler

Akdeniz  ve  Cebelitarik cikisi, Fas, Kanarya Adaları, 19 gun Atlantik Okyanusu geçişi,  Karayip Adaları, Venezuela, Kolombiya,San blas  Adaları, Panama  Kanalı  , Galapagoslar ,22 gün Güney Pasifik Okyanusu geçişi , Fransiz  Polinezyası adalari, Tonga,  Fiji  , Yeni Kaledonya  ,  Sidney  den Thursday adlarına kadar Avustralya'nın  tüm Doğu sahilleri  ve büyük bariyer  Resifi,  Endonezya,  Baharat Adaları , Singapur, Malezya, taylant, srilanka, maldivler , chagos  Adaları  ,Madagaskar, mozambik, Güney  Afrika, Ümit burnu, Capetown,Güney Atlantik geçişi , Brezilya  ,tekrar karayipler,  kuzey atlantik gecisi  ve Azor   Adaları  ,Portekiz ve  cebelitariktan  Akdeniz girişi.

Bir Çok Tehlike Atlattılar

Yolculuklari  sırasında  Avustralya -Arafura  denizi rotasinda  teknelerinin  dümen Palasinin  tamamen kırılması sonucu kaybeden çift ;kötü hava kosullari ve dalgalarla okyanusda günlerce mücadele  edip dümen palasiz  teknelerini Endonezyanin  bir adasına  sagsalim getirmeyi başardılar. Güney hint Okyanusu geçiş leri  sırasında da teknelerine  Yıldırım isabet eden Yurtbulmus çifti,  tüm elektronik sistemlerinin  bozulması sonucu  yine  okyanusda zor zamanlar geçirerek  Balıkçıl ile Madagaskar a ulaştılar. 
Dünya seyahatleri öncesi Türkiyenin önde gelen oteller gurubunda genel müdürlük kariyerine  hayalleri ve deniz sevgisi  ugruna  ara veren Elif Keskin Yurtbulmus  ve  uzun yıllardan beri denizde yaşayan  uluslarasi   bir yelken okulu  sahibi Mustafa Yurtbulmus  dünya turu yolculuklari ile ilgili macera ve bilgilerini 2020 yılında yayinlayacaklari  kitaplarında  paylasacaklar....

2014 yılında Marmaris’ten Balıkçıl isimli tekneyle denize açılan Yurtbulmuş ailesi için Marmaris Netsel Marinada karşılama töreni düzenlenecek.

 

 Sitemizdeki "ADM'den Elektrik Kesinti Uyarısı" haberine buradan ulaşabilirsiniz...