Avukatlar: Bizi Susturamaz, Durduramazlar

  • Haziran 23, 2020
  • 0
  • 394 Görüntüleme

 

Muğla Barosu Ve İlçe Temsilcilikleri Ortak Açıklama Yaptı

Muğla Barosu ve aralarında Marmaris’in de bulunduğu  İlçe Temsilcilikleri, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının, karşılaştıkları engellemeye yönelik düşüncelerini dile getirmek amacıyla eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

İl Merkezi’nde Baro Başkanlığı binası, ilçelerde ise adliye saraylarının önünde okunan ortak açıklamada, “Savunma susturulamaz barikatlar avukatları durduramaz” denildi.

Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın

Muğla’daki  açıklamayı Marmaris’în tanınmış avukatlarından Baronun  Komisyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Mehmet Karaarslan okudu.

Yürüyüşe katılanların arasında Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun’un da bulunduğunu hatırlatan Karaarslan, şu ifadeleri kullandı:

İfade Özgürlüğünün Engellenmesi Anayasal Bir Suçtur

“Siyasal İktidar bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ya da çoklu baro diye isimlendirilebilecek bir yapılanma üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Bu yanlıştan dönülmesi amacıyla baro başkanımız Avukat Cumhur Uzun’un da aralarında bulunduğu pek çok baro başkanının 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu ‘Savunma yürüyor’  eylemi Ankara girişinde Polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde barikat kurularak engellenmiş, durdurulmuştur.

Yüz otuz bin avukatın 83 milyon vatandaşın hakları için yürüyen baro başkanları kendi ülkelerinin başkentine girememektedirler. Bu durum Türk Hukuk Tarihine Kara Bir Leke Olarak Geçmiştir!

Ortaya çıkan görüntüler demokrasi ve hukuk mücadelemiz için utanç kaynağıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir! Anayasamızın 25.maddesine göre ‘Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.’

Anayasamızın 26. Maddesine göre, ‘Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.’

Ve yine Anayasamızın 34.maddesinde de belirtildiği gibi ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’

Bu haber de ilginizi çekebilir  Independent Tatil İçin Marmaris’i Adres Gösterdi

Bu çerçevede Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur. Bu hakkı engelleyenler tarih önünde utanacaklardır.”

Feyzioğlu’nu İstifaya Çağırdılar

Karararslan’ın okuduğu metinde Barolar Birliği Başkanı Avukat  Metin Feyzioğlu’nun  şu sözlerle sert bir şekilde eleştirildiği dikkat çekti:

Bu günde dahi Baro Başkanlarının karşısında duran, hatta geçtiğimiz günlerde baro başkanlarını hedef gösteren Barolar Birliği başkanı Av. Metin Feyzioğlu, bu utancın baş sorumlularındandır.

Haklı ve onurlu yürüyüşünü tamamlayan Baro Başkanlarının Atamızın Huzuruna çıkmasına, ve hatta Ankara’ya bile girmesine izin verilmezken Avukat Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’e ziyarette bulunması, barikatlar ardında durdurulan Baro başkanlarının karşısında durduğunun göstergesi olup temsil ettiği makamın değerleri ile büyük bir çelişki içermektedir. Av.Faruk Erem’lerin, Av.Özdemir Özok’ların ve daha birçok kıymetli başkanların başkanlık ettiği Türkiye Barolar Birliği’nin mevcut başkanı, Avukatlık yasasını bizzat çiğnemiştir. Bizi temsil etmediğini defalarca dile getirdiğimiz birlik başkanını yeniden ve derhal istifaya davet ediyoruz.”

“Bizi Susturamaz, Durduramazlar”

Avukatların, bağımsız yargı ve savunma için verdikleri mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunun vurgulandığı açıklama şu sözlerle son buldu:

“Baro Başkanlarının hak arama yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engelleyen siyasal iktidarı bu yanlışından derhal dönmeye ve hukuk devleti olmanın gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Mücadelemiz bağımsız savunma, bağımsız yargı içindir. Bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdüreceğiz. Savunma susturulamaz barikatlar avukatları durduramaz”

Marmaris Lİfe

Fotoğraflar Muğla Barosu

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + five =