Atatürk’ün Marmaris’e Gelişi Törenle Kutlandı 

  • Nisan 3, 2020
  • 0
  • 429 Görüntüleme

Mustafa Kemal Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 84. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törene Kaymakam Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Marmaris Belediye Başkan Vekili İsmet Kamil Öner, Ak Parti, CHP ve DSP ilçe başkanlıklarının temsilcileri, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Serkan Yazıcı, CHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Oktay, diğer protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan kalabalık bir grup katıldı.
Tören, çelenk sunumuyla başladı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün önemini belirten konuşmayı araştırmacı yazar Erol Uysal yaptı. Uysal, Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 2010 yılından bu yana ilçede kutlandığını belirterek “Marmaris’i 11 Mayıs 1919 tarihinde işgal eden İtalyan askerleri Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından sonra 25 Mayıs 1921’de takriben iki yıl kaldığı Marmaris’ten Kale Burcundaki direğe çektikleri bir Türk Bayrağını selamlayarak çekilip bir daha geri dönmemek üzere gitmişlerdi. İşte ana amacı olası bir düşmanın niyetini önceden sezip, engellemek, ona gözdağı vermek için Atamız bu gezileri bir manevra, harp oyunu veya uygulamalı çalışma yapmak için denizden düzenlemiştir. Aksi halde Atamızın kışın tam ortasında yazın tatilcilerin yaptığı gibi Mavi Tura çıkmayı amaçladığı düşünülemez” şeklinde konuştu
Konuşmalar sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeye gelişi temsili olarak canlandırıldı. Halk oyunları oynandı. Atatürk konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında düzenlenen yarışmada derece yapan öğrencilere ödülleri, protokol üyeleri tarafından verildi. Aksaz Deniz Üssü Bandosunun seslendirdiği marşlar ile Atatürk’ün sevdiği şarkılar, meydandaki törenin son etkinliği oldu.

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir