Ata’nın Marmaris Ziyaretinin 86. Yılı Kutlanacak

  • Şubat 22, 2021
  • 0
  • 319 Görüntüleme

Hoş Gelişler Ola

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Marmaris ziyaretinin 86’ncı yıldönümü yarın kutlanacak. Bu çok özel gün dolayısıyla, Kaymakamlık organizasyonunda Atatürk Meydanı’nda yarın sabah, temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde tören düzenlenecek.

Tören Saat 10.00’da Başlayacak

Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Bandosu ve Tören Bölüğü ile kamu kurum-kuruluşları, Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler ile şehit ve gazi derneklerinden birer kişi saat 09.50’da tören alanındaki yerlerini alacak. Saat 10:00’da Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı ile önceden izin almış siyasi ve sivil kuruluşların temsilcilerinin çelenklerini  Atatürk Anıtı’na bırakmasıyla tören başlayacak. Ulu Önder Atatürk ve ebediyete intikal etmiş şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak, bando eşliğinde İstiklal Marşı’mız okunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Sabancı Anadolu Lisesi Müdürü Işıl Tonkaz tarafından yapılacak. Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri ile donatılmış yelkenli tekne ve Sahil Güvenlik botlarının siren çalarak geçişi yapmasıyla tören son bulacak.

Atatürk’ün Marmaris’i Ziyareti

Atatürk 30 Ocak 1933 tarihinde Gülcemal Vapuruyla, 23 Şubat 1935 tarihinde ise Ege Vapuruyla Marmaris koyunu ziyaret etmiş, ancak her iki ziyaretinde de karaya çıkmamıştır. Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı konuyla ilgili hazırladığı raporunda Atatürk’ün ilçeyi ikinci ziyaretinin daha uzun sürdüğünü ve bu tarihin resmi kutlama programı kapsamına alınmasının daha uygun olduğu yönünde de görüş bildirdi.

23 Şubat 1935 tarihinde gerçekleşen Atatürk’ün Marmaris ziyareti, Denizaltıcı Albay Raşit Metel tarafından kaleme alınan Atatürk ve Donanma adlı kitapta şu satırlar ile anlatılmaktadır;

Bu haber de ilginizi çekebilir  Marmaris Esnaf Odası'ndan Mavi Kampanya

“23 Şubat Cumartesi günü yine Ege vapuru ve refakatta bulunan Zafer ve Adatepe Destroyerleri seyrederken İstanköy istikametinden süratle bir izin üzerlerine geldiği görülünce, komodor bunu meçhul bir denizaltı olması endişesi ile savaş yerlerine komutası ile hücuma geçmiş fakat yaklaşan dalga çırpıntılarının, sünger kaçakçılarını kovalayan süratli bir rüsumat motoru olduğu anlaşılınca tekrar Ege’nin refakatine girilmiştir. Ege’den işaretle ne için refakatten ayrılındığı sorulmuş ve durum bildirilmiştir. Böylece saat 19.00’da Marmaris’e demirlenmiştir. Marmaris’te Adatepe gemisinin arızası görülmüştür. Bu arıza Ege vapurunda Komodor tarafından rapor edildiğinde, Atatürk’e refakat edenlerden bir şahıs Sait Bey, Atatürk seyahate çıkıyor sizden refakat gemisi isteniyor bu da yolda kalıyor. “Eğer bizden hayvanlı muhafız isteselerdi topal hayvan mı verecektik” sözü üzerine Atatürk “Bu teknik iştir senin aklın ermez” diyerek cevap vermiştir.

Cumhurbaşkanı, Marmaris’te Komodor Sait Halman’ı Ege’ye çağırarak paran var mı latifesi ile briç oyununa davet etmiş, Nuri Conker, Muğla Tugay Komutanı ve Komodor hep birlikte briç oynamışlardır. Oyunda komodor ile Tugay Komutanı zarar ettiklerinden Atatürk oyunu bozmuştur.

24 Şubat Pazar günü sabahleyin saat 05.30’da Marmaris’ten hareket eden Ege vapuru yalnız Zafer destroyerinin refakatinde İstanbul’a müteveccihen hareket etmiş, Atatürk 14.00’da kalkmış 02.30’da yatmıştır. Adatepe kondenser arızası sebebiyle Marmaris’te kalmıştır.

Fotoğraf (Arşiv): Ender TÜRKKAN

Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir