Marmarisli Avukat ‘Katil’ Davasından Ceza Almadı

  • Ekim 15, 2020
  • 0
  • 2224 Görüntüleme

Katile ‘Katil’ Deyince Mahkemelik Oldu, Ceza Almadı

Ablasını öldürdükten sonra intihar eden eniştesinden “katil” diye bahsedince mahkemeye verilen kadın avukata ceza verilmemesine hükmedildi.

Marmaris’te yaşayan Avukat Arzu Alper, sosyal medya hesabında, ablasını öldürüp intihar eden eniştesinden ‘katil’ diye bahsedince, adamın kızları tarafından mahkemeye verildi. İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir yıl önce görülmeye başlanan ve yargı dünyasının gündemine oturan davaya yol açan olay 20 Aralık 2014’te yaşandı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yakın koruması kadın polis Hatice Alper Kavalcı (38) ile eşi Cevdet Kavalcı (65) Didim ilçesindeki evlerinde ölü olarak bulundu. Her ikisinin de ikinci evlilikleri olan çiftin evinden toplanan deliller, İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Cinayeti İşledikten Sonra İntihar Etti

Şubat 2016’da ceza soruşturması tamamlandı, olay sırasında alkollü olduğu belirlenen Cevdet Kavalcı’nın, Hatice Alper Kavalcı’yı eşine ait ruhsatlı tabancayla öldürdükten, sonra kendi canına kıydığı, Adli Tıp raporuyla tespit edildi. Olayın cinayet olduğu kesinleşince, Hatice Alper Kavalcı’nın Marmaris’te yaşayan kız kardeşi avukat Arzu Alper, sosyal medya hesabından 11 Şubat 2016’da “Katilsin Cevdet Kavalcı” sözlerini paylaştı. Arzu Alper’in paylaşımını gören Kavalcı’nın ilk eşinden olan iki kızı, “Kişinin hatırasına hakaret ettiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık, dava açılmasını uygun buldu.

Savcı, Avukatın Cezalandırılmasını İstedi

22 Ekim 2019’da görülmeye başlayan davanın, 30 Eylül 2020’de gerçekleşen duruşmasında Savcı, Kavalcı hakkında ‘katil’ demek suretiyle ölünün hatırasına hakaret suçunu işlediğini belirttiği Avukat Alper’in, Türk Ceza Kanunu’nun 130. Maddesi gereği, yani üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılmasını istedi. Alper’i savunan 4 kadın avukat ise, Kavalcı’nın intihar etmeden önce cinayet işlediğinin, yani katil olduğunun polis ve adli tıp kayıtlarına geçtiğini belirterek sanığın beraatini talep etti.

Bu haber de ilginizi çekebilir  Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağının Uygulanacağı Saatler

Mahkeme Ceza Vermedi

İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi heyeti, bugün (15 Ekim) gerçekleşen son duruşmada, cinayet ispat edildiği için Arzu Alper’e ceza verilmemesine hükmedildi. Davanın kısa kararında şu sözlere yer verildi: “…. Her ne kadar sanık Arzu Alper hakkında kişinin hatırasına hakaret suçundan dolayı cezalandırılması istemiyle mahkememize kamu davası açılmış ve bir yargılama ve kovuşturma faaliyeti yürütülmüş ise de; yapılan yargılama, toplanan deliller, alınan beyanlara göre sanığın isnat edilen ve sübut bulan eylemini haksız bir fiile tepki olarak işlediği anlaşıldığından TCK’nin 129/1. maddesinin atfı ile 5271 sayılı CMK’nin 223/4-d maddesi uyarınca sanığa bu suç yönünden ceza verilmesine yer olmadığına ….”

Allah Bütün Kadınları Katillerden Korusun!

Avukat Arzu Alper, ablasının öldürülmesinden ötürü duyduğu üzüntü ve acıyı hala derinden yaşadığını kaydederek şunları söyledi: “Olaya ilişkin soruşturmanın sonucunu bekledikten sonra ve Kavalcı’nın katil olduğu kesinleştikten sonra ‘katil’ sıfatını kullandım.  Benim bir kadın cinayetinden sonra bunu söylemem gayet normaldir. Bu bir cinayettir. Bu bir kadın cinayetidir. Benim ablam öldürüldü. Ablamın evini toplamaya gittiğimde oradaki kan kokusunu hissettim. O kokuyu hala iliklerimde hissediyorum. Dava sürecinin başladığı bir yıldan bu yana iliklerime işleyen bu manevi şiddetin sızısı daha da arttı. Hemen her gece, acımı derinleştiren kabuslar görüyordum. Gündüzleri, ablam ve yaşananlar sürekli aklıma geliyor, acı çekiyordum. Ceza alsaydım da almasaydım da benim fikrim değişmeyecekti, Allah benden şikayetçi olan kızları dahil herkesi, ablamı öldüren adam gibi insanlardan korusun. ”

Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Bu içeriği paylaşın
Video Haber Aboneliği için
Youtube: Marmaris Life Youtube Kanalı
Instagram: @marmarislifedergisi
Facebook: marmarislife
Twitter: @lifeofmarmaris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir